Youzify - en to fr_FR translation catalogue (2167 entries)

en: Yes, you deserve it
fr_FR: Oui vous le méritez

en: Nope, Maybe later
fr_FR: Non, peut-être plus tard

en: I already did
fr_FR: Je l’ai déjà fait

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: About
fr_FR: À propos

en: Docs
fr_FR: Documents

en: Add-Ons
fr_FR: Extensions

en: Youzify - General Settings
fr_FR: Youzify - Paramètres généraux

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Youzify - Profile Settings
fr_FR: Youzify - Paramètres du profil

en: Profile Settings
fr_FR: Paramètres Profil

en: Youzify - Widgets Settings
fr_FR: Youzify - Paramètres des Widgets

en: Widgets Settings
fr_FR: Paramètres des widgets

en: Youzify - Membership Settings
fr_FR: Youzify - Paramètres d'adhésion

en: Membership Settings
fr_FR: Paramètres des membres

en: Extensions Settings
fr_FR: Paramètres des extensions

en: An error occurred while resetting the options!
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la réinitialisation des options !

en: Banner URL not working!
fr_FR: L'url de la Bannière ne fonctionne pas !

en: This name already exists!
fr_FR: Ce nom existe déjà !

en: All fields are required!
fr_FR: Tous les champs sont requis !

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Wall Settings
fr_FR: Paramètres du mur

en: Groups Settings
fr_FR: Paramètres des groupes

en: Media Settings
fr_FR: Paramètres de médias

en: Bookmarks Settings
fr_FR: Paramètres des favoris

en: Messages Settings
fr_FR: Paramètres des messages

en: Notifications Settings
fr_FR: Paramètres des notifications

en: Members Directory Settings
fr_FR: Paramètres annuaire des Membres

en: Groups Directory Settings
fr_FR: Paramètres annuaire des Groupes

en: Author Box Settings
fr_FR: Paramètres du bloc auteur

en: Social Networks Settings
fr_FR: Paramètres des réseaux sociaux

en: Emoji Settings
fr_FR: Paramètres emoji

en: Custom Styling Settings
fr_FR: Paramètres de Mise en forme personnalisée

en: Schemes Settings
fr_FR: Paramètres des thèmes

en: Panel Settings
fr_FR: Paramètres du panneau

en: MyCRED Settings
fr_FR: Paramètres MyCRED

en: Profile Structure
fr_FR: Structure du profil

en: Header Settings
fr_FR: Paramètres de l'en-tête

en: Navbar Settings
fr_FR: Paramètres de la barre de navigation

en: Reviews Settings
fr_FR: Paramètres des avis

en: Ads Settings
fr_FR: Paramètres des publicités

en: Tabs Settings
fr_FR: Paramètres des onglets

en: Subtabs Settings
fr_FR: Paramètres des sous-onglets

en: Custom Tabs Settings
fr_FR: Paramètres des onglets personnalisés

en: Info Tab Settings
fr_FR: Paramètres de l'onglet Info

en: Posts Tab Settings
fr_FR: Paramètres de l’onglet Articles

en: Media Tab Settings
fr_FR: Paramètres de l'onglet Médias

en: Comments Tab Settings
fr_FR: Paramètres de l’onglet Commentaires

en: Profile 404 Settings
fr_FR: Paramètres du profil 404

en: Account Verification Settings
fr_FR: Paramètres de vérification des comptes

en: About Me Settings
fr_FR: Paramètres de "A propos de moi"

en: Post Settings
fr_FR: Paramètres d’Article

en: Project Settings
fr_FR: Paramètres des projets

en: Skills Settings
fr_FR: Paramètres  des compétences

en: Services Settings
fr_FR: Paramètres des services

en: Portfolio Settings
fr_FR: Paramètres du portfolio

en: Slideshow Settings
fr_FR: Paramètres des diaporamas

en: Quote Settings
fr_FR: Paramètres des citations

en: Link Settings
fr_FR: Paramètres des liens

en: Video Settings
fr_FR: Paramètres des vidéos

en: Instagram Settings
fr_FR: Paramètres Instagram

en: Flickr Settings
fr_FR: Paramètres de Flickr

en: User Balance Settings
fr_FR: Paramètres de la balance de points utilisateurs

en: User Badges Settings
fr_FR: Paramètres des badges utilisateur

en: Friends Settings
fr_FR: Paramètres des amis

en: Info Boxes Settings
fr_FR: Paramètres des blocs d'Info

en: User Tags Settings
fr_FR: Paramètres des mots clés utilisateur

en: Recent Posts Settings
fr_FR: Paramètres des publications récentes

en: Custom Widgets Settings
fr_FR: Paramètres des Widgets personnalisés

en: Login Settings
fr_FR: Paramètres de connexion

en: Register Settings
fr_FR: Paramètres d'inscription

en: Lost Password Settings
fr_FR: Paramètres mot de passe perdu

en: Captcha Settings
fr_FR: Paramètres Captcha

en: Social Login Settings
fr_FR: Paramètres de connexion par réseaux sociaux

en: Login Attempts Settings
fr_FR: Paramètres de tentatives de connexion

en: Newsletter Settings
fr_FR: Paramètres de la newsletter

en: Login Styling Settings
fr_FR: Paramètres du style de connexion

en: Register Styling Settings
fr_FR: Paramètres du style d'inscription

en: Please enter and activate your license key to enable automatic updates:
fr_FR: Veuillez entrer et activer votre clé de licence pour permettre les mises à jour automatiques :

en: Verify Key
fr_FR: Vérifier la clé

en: 6 Months Free Support
fr_FR: 6 mois de soutien gratuit

en: Check our detailed documentation on how to setup Youzify.
fr_FR: Consultez notre documentation détaillée sur la configuration de Youzify.

en: Premium support
fr_FR: Support premium

en: Unleash the power of your community to make it more Engaging, Advanced, Safe and Profitable.
fr_FR: Libérez le pouvoir de votre communauté pour la rendre plus engageante, avancée, sûre et rentable.

en: Let's Build Youzify Together!
fr_FR: Construisons Youzify Ensemble!

en: Become a part of the Youzify VIP Community and Meet other Youzify users that are running a real business and see how they are using it. Share Your Experience, Ask Questions, Request New Features, and more!
fr_FR: Devenez une partie de la communauté VIP Youzify et rencontrez d’autres utilisateurs youzify qui gèrent une vraie entreprise et voir comment ils l’utilisent. Partagez votre expérience, posez des questions, de nouvelles fonctionnalités, et plus encore!

en: License Settings
fr_FR: Réglages de la licence

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: <a href="%s">How to find your product license key?</a>
fr_FR: <a href="%s">Comment trouver votre clé de licence de produit?</a>

en: Verify License
fr_FR: Vérifier la licence

en: Your license key expired on %s.
fr_FR: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Your license key is valid forever.
fr_FR: Votre clé de licence est valable pour toujours.

en: Your license key will expire on %s.
fr_FR: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Renew License with 30% OFF.
fr_FR: Renouveler la licence avec 30% de réduction.

en: An error occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Your license key has been disabled.
fr_FR: Votre clé de licence a été désactivée.

en: Invalid license.
fr_FR: Licence invalide.

en: Your license is not active for this URL.
fr_FR: Votre licence n'est pas active pour cette URL.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
fr_FR: Cette clé de licence semble être invalide pour %s.

en: Your license key has reached its activation limit.
fr_FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation.

en: Success !
fr_FR: Succès !

en: You are using the same page more than once.
fr_FR: Vous utilisez la même page plus d'une fois.

en: Extensions (Add-Ons)
fr_FR: Extensions (Add-ons)

en: We couldn't display the list of extensions. Please try again later
fr_FR: Nous n’avons pas pu afficher la liste des extensions, merci d’essayer à nouveau plus tard

en: Username
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: Status
fr_FR: Statut

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Link
fr_FR: Lien

en: Quote
fr_FR: Citation

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: File
fr_FR: Fichier

en: Share
fr_FR: Partager

en: New Cover
fr_FR: Nouvelle image de couverture

en: New Avatar
fr_FR: Nouvelle photo de profil

en: New Member
fr_FR: Nouveau Membre

en: Friendship Created
fr_FR: Amitié créée

en: Friendship Accepted
fr_FR: Demande d'amitié acceptée

en: Group Created
fr_FR: Groupe créé

en: Group Joined
fr_FR: Groupe rejoint

en: New Blog Post
fr_FR: Nouvelle publication sur le blog

en: New Blog Comment
fr_FR: Nouveau commentaire sur le blog

en: Updates Profile
fr_FR: Mise à jour du profil

en: New Product
fr_FR: Nouveau produit

en: New Purchase
fr_FR: Nouvel achat

en: Forum Topic
fr_FR: Sujet du Forum

en: Forum Reply
fr_FR: Réponse du forum

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Field Group Icon
fr_FR: Champs de l'icône du groupe

en: Enable Author Photo Border
fr_FR: Activer la bordure de photo de l’auteur

en: Enable photo transparent border
fr_FR: Activer la bordure transparente de la photo

en: Author Box Meta Icon
fr_FR: Icône des méta du bloc Auteur

en: Box user meta icon?
fr_FR: Icône des méta du bloc Utilisateur ?

en: Author Box Meta
fr_FR: Meta du bloc Auteur

en: Under box title meta type?
fr_FR: Type de meta sous le bloc titre ?

en: Statistics Borders
fr_FR: Bordures des stats

en: Use box statistics borders?
fr_FR: Utiliser les bordures du bloc stats ?

en: Statistics Background
fr_FR: Arrière plan des stats

en: Use box statistics silver background?
fr_FR: Utiliser le fond argenté du bloc stats ?

en: Author Box Layout
fr_FR: Mise en page du bloc Auteur

en: Author Image Format
fr_FR: Format d'image Auteur

en: Networks Settings
fr_FR: Paramètres de réseaux

en: Display Social Networks
fr_FR: Afficher les réseaux sociaux

en: Show header social networks
fr_FR: Afficher l'en-tête des réseaux sociaux

en: Networks Type
fr_FR: Type de réseaux

en: Header background type
fr_FR: Type d'arrière-plan de l’en-tête

en: Networks Style
fr_FR: Style des réseaux

en: Networks background style
fr_FR: Style d'arrière-plan des réseaux

en: Statistics Settings
fr_FR: Paramètres des stats

en: First Statistic
fr_FR: Première statistique

en: Display first statistic number
fr_FR: Afficher le nombre de la première stat

en: Second Statistic
fr_FR: Deuxième statistique

en: Display second statistic number
fr_FR: Afficher le nombre de la seconde stat

en: Third Statistic
fr_FR: Troisième statistique

en: Display third statistic number
fr_FR: Afficher le nombre de la troisième statistique

en: Select header first statistic
fr_FR: Sélectionnez l'en-tête la première stat

en: Select header second statistic
fr_FR: Sélectionnez l'en-tête la seconde stat

en: Select header third statistic
fr_FR: Sélectionnez l'en-tête la troisième stat

en: Box Button Styling
fr_FR: Style du bloc Bouton

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône

en: Button icon color
fr_FR: Couleur de l'icône du bouton

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: button text color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan

en: Button background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Margin Settings
fr_FR: Paramètres de marges

en: Box Margin Top
fr_FR: Marge supérieure du bloc

en: Specify author box top margin
fr_FR: Spécifier la marge supérieure du bloc Auteur

en: Box Margin Bottom
fr_FR: Marge inférieure du bloc

en: Specify author box bottom margin
fr_FR: Spécifier la marge inférieure du bloc Auteur

en: Cover Overlay Settings
fr_FR: Paramètres de superposition de l’image de couverture

en: Enable Overlay
fr_FR: Activer la superposition

en: Enable cover dark background
fr_FR: Activer l'arrière plan foncé de l'image de couverture

en: Overlay Opacity
fr_FR: Opacité de la couleur de superposition

en: Choose a value between 0.1 - 1
fr_FR: Choisissez une valeur entre 0.1 et 1

en: Cover Pattern Settings
fr_FR: Paramètres du motif de couverture

en: Enable Dotted Pattern
fr_FR: Activer le motif en pointillés

en: Enable cover dotted pattern
fr_FR: Activer le motif en pointillés de l'image de couverture

en: Enable Bookmarks
fr_FR: Activer les favoris

en: Enable bookmarks
fr_FR: Activer les favoris

en: Bookmarks Privacy
fr_FR: Confidentialité des favoris

en: Who can see users bookmarks?
fr_FR: Qui peut voir les favoris utilisateurs?

en: Private
fr_FR: Privé

en: Friends
fr_FR: Amis

en: Logged-in Users
fr_FR: Utilisateurs connectés

en: Global Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style global

en: Enable Global CSS
fr_FR: Activer le CSS pour le style global

en: Enable styling code below
fr_FR: Activer le code de style ci-dessous

en: Global Custom CSS
fr_FR: CSS global personnalisé

en: This code will work on all your website pages
fr_FR: Ce code fonctionnera sur toutes les pages de votre site web

en: Profile Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style de profil

en: Enable Profile CSS
fr_FR: Activer le profil CSS

en: Profile Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé du profil

en: This code will work only in the user profile page.
fr_FR: Ce code ne fonctionnera que dans la page du profil de l'utilisateur.

en: Account Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style "mon compte"

en: Enable Account CSS
fr_FR: Activer le CSS d "mon compte"

en: Account Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé de "mon compte"

en: This code will work only in the user account settings pages.
fr_FR: Ce code ne fonctionnera que dans les pages de paramètres du compte utilisateur.

en: Groups Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style des groupes

en: Enable Groups CSS
fr_FR: Activer le CSS pour les groupes

en: Groups Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé des groupes

en: This code will work only in the groups pages.
fr_FR: Ce code ne fonctionnera que dans les pages des groupes.

en: Members Directory Styling Settings
fr_FR: Paramètres du style de l'annuaire des membres

en: Enable Members Directory CSS
fr_FR: Activer le CSS du répertoire des membres

en: Members Directory Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé du Répertoire des membres

en: This code will work only in the members directory page.
fr_FR: Ce code ne fonctionnera que dans la page du répertoire des membres.

en: Groups Directory Styling Settings
fr_FR: Paramètres du style de l'annuaire des groupes

en: Enable Groups Directory CSS
fr_FR: Activer le CSS du répertoire des groupes

en: Groups Directory Custom CSS
fr_FR: CCS personnalisé du Répertoire des groupes

en: This code will work only in the groups directory page.
fr_FR: Ce code ne fonctionnera que dans la page du répertoire des groupes.

en: Activity Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style du Fil d'actualité

en: Enable Activity CSS
fr_FR: Activer le CSS pour le Fil d'actu global

en: Activity Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé du Fil d'actualité global

en: This code will work only in the Global Activity page.
fr_FR: Ce code ne fonctionnera que sur la page du Fil d'actualité global.

en: Posts Emoji
fr_FR: Emojis des publications

en: Enable emoji in posts
fr_FR: Activer les emojis dans les publications

en: Comments Emoji
fr_FR: Emojis en commentaires

en: Enable emoji in comments
fr_FR: Activer les emojis dans les commentaires

en: Messages Emoji
fr_FR: Emojis dans les messages

en: Enable emoji in messages
fr_FR: Activer les emojis dans les messages

en: Pages Background
fr_FR: Arrière-plan des pages

en: Plugin pages background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des pages de l’extension

en: Pages Content Width
fr_FR: Largeur du contenu des pages

en: Content width by default is 1170px
fr_FR: La largeur du contenu par défaut est de 1170px

en: Buttons Style
fr_FR: Style des boutons

en: Pages buttons border style
fr_FR: Style de bordure des boutons de pages

en: Tabs Icons Style
fr_FR: Style des icônes des onglets

en: Pages tabs icons style
fr_FR: Style des icônes des onglets de pages

en: Lazy Load
fr_FR: Chargement différé

en: Compress new uploaded images in profile widgets and activity posts.
fr_FR: Compresser les nouvelles images téléchargées dans les widgets de profil et les publications d’activité.

en: Compression Quality Percentage
fr_FR: Pourcentage de qualité de compression

en: The default JPEG compression setting is 90%.
fr_FR: Le paramètre de compression JPEG par défaut est de 90 %.

en: Wordpress Menu Settings
fr_FR: Paramètres Menu Wordpress

en: Disable Avatar Dropdown Icon
fr_FR: Désactiver l’icône déroulante de l’avatar

en: Membership System Settings
fr_FR: Paramètres du système d'adhésion

en: Activate Membership System
fr_FR: Activer le système d'adhésion

en: If the <strong>Youzify Membership System</strong> is active the <strong>Login Pages Settings</strong> below won't work
fr_FR: Si le <strong>Système de Membres de Youzify</strong> est actif, les <strong>Paramètres de la page de connexion</strong> ci-dessous ne fonctionneront pas

en: Login Page Settings
fr_FR: Paramètres de la page de connexion

en: Use Login Option
fr_FR: Utiliser l'option de connexion

en: Choose login page option
fr_FR: Choisissez les options de la page de connexion

en: Login Page
fr_FR: Page de Connexion

en: Choose Login Page
fr_FR: Choisissez la page de connexion

en: Login Page URL
fr_FR: URL de la page de connexion

en: Type login page URL
fr_FR: Tapez l'URL de la page de connexion

en: Margin Top
fr_FR: Marge supérieure

en: Specify plugin top margin
fr_FR: Spécifiez la marge supérieure du plugin

en: Margin Bottom
fr_FR: Marge inférieure

en: Specify plugin bottom margin
fr_FR: Spécifiez la marge inférieure du plugin

en: Padding Settings
fr_FR: Paramètres de marge interne

en: Padding Top
fr_FR: Marge interne supérieure

en: Specify plugin top padding
fr_FR: Spécifiez la marge interne supérieure de l'extension

en: Padding Bottom
fr_FR: Marge interne inférieure

en: Specify plugin bottom padding
fr_FR: Spécifiez la marge interne inférieure de l'extension

en: Padding Left
fr_FR: Marge int. Gauche

en: Specify plugin left padding
fr_FR: Spécifier la marge interne gauche de l’extension

en: Padding Right
fr_FR: Marge int. Droite

en: Specify plugin right padding
fr_FR: Spécifier la marge interne droite de l’extension

en: Scroll To Top Settings
fr_FR: Paramètres du Retour en haut

en: Display Scroll Button
fr_FR: Afficher le bouton de défilement

en: Display scroll to top button
fr_FR: Afficher le bouton de retour en haut

en: Button Hover Color
fr_FR: Couleur du bouton au survol

en: Scroll to top hover color
fr_FR: Couleur du bouton de retour en haut au survol

en: Reset Settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Reset All Settings
fr_FR: Réinitialiser tous les paramètres

en: Enable Cards Cover
fr_FR: Activer l’image de couverture des Fiches

en: Show groups cards cover
fr_FR: Afficher la photo de Couverture des Fiches de groupes

en: Enable Cards Action Buttons
fr_FR: Activer les boutons d'action des Fiches

en: Show groups card buttons
fr_FR: Afficher les boutons des Fiches de groupes

en: Enable Cards Avatar Border
fr_FR: Activer la bordure des avatars des Fiches

en: Show user card avatar border
fr_FR: Afficher la bordure de l'avatar de la fiche d'utilisateur

en: Groups Per Page
fr_FR: Groupes par page

en: Max groups cards per page
fr_FR: Nombre maximum de fiches de groupes par page

en: Card Avatar Format
fr_FR: Format de l'avatar de Fiche

en: Card Statistics Settings
fr_FR: Paramètres des statistiques de la Fiche

en: Enable Statistics
fr_FR: Activer les statistiques

en: Enable card statistics data
fr_FR: Activer les données statistiques sur les Fiches

en: Enable Group Posts
fr_FR: Activer les publications dans les groupes

en: Enable card posts statistics
fr_FR: Afficher les stats de publications sur les Fiches

en: Enable Group Activity
fr_FR: Activer l’actualité de groupes

en: Enable card activity statistics
fr_FR: Activer les statistiques d'actualité des fiches

en: Enable Group Members
fr_FR: Activer les membres du groupes

en: Enable card members statistics
fr_FR: Activer les statistiques des membres des fiches

en: Group Avatar Format
fr_FR: Format de la photo de Groupe

en: Header Visibility Settings
fr_FR: Paramètres de visibilité de l'en-tête

en: Avatar Border
fr_FR: Bordure de la photo

en: Display photo transparent border
fr_FR: Afficher la bordure transparente de la photo

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Display group privacy
fr_FR: Afficher la confidentialité du groupe

en: Activity
fr_FR: Actualité

en: Display group activity
fr_FR: Afficher l’actualité du groupe

en: Members
fr_FR: Membres

en: Display members number
fr_FR: Afficher le nombre de membres

en: Posts
fr_FR: Publications

en: Display posts number
fr_FR: Afficher le nombre de publications

en: Header Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style d'en-tête

en: Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l’en-tête

en: Header background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de l'en-tête

en: Group Name
fr_FR: Nom du Groupe

en: Name text color
fr_FR: Couleur du texte du nom

en: Meta Color
fr_FR: Couleur des Méta

en: Group name text color
fr_FR: Couleur du texte du nom du groupe

en: Icons Color
fr_FR: Couleur des icônes

en: Header icons color
fr_FR: Couleur des icônes d'en-tête

en: Statistics Title
fr_FR: Titre des statistiques

en: Statistics title color
fr_FR: Couleur du titre des statistiques

en: Statistics Number
fr_FR: Chiffres des statistiques

en: Statistics numbers color
fr_FR: Couleur des chiffres des statistiques

en: Header Layouts
fr_FR: Mise en page de l'en-tête

en: Default Groups Photos Settings
fr_FR: Paramètres des photos par défaut des groupes

en: Default Group Avatar
fr_FR: Avatar par défaut des groupes

en: Upload default groups avatar
fr_FR: Télécharger l'avatar des groupes par défaut

en: Default Group Cover
fr_FR: Image de couverture par défaut du groupe

en: Upload default groups cover
fr_FR: Télécharger l’image de couverture par défaut des groupes

en: Groups Media Tab settings
fr_FR: Paramètres de l'onglet média des groupes

en: Enable Groups Media
fr_FR: Autoriser les médias dans les groupes

en: Activate groups media
fr_FR: Activer les médias de groupe

en: Items Per Page
fr_FR: Éléments par page

en: How many items per page on the all media page?
fr_FR: Combien d'éléments par page sur la page Média ?

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Select media items layout
fr_FR: Sélectionner la mise en page des médias

en: Groups Media Subtabs settings
fr_FR: Paramètres de sous-onglets des médias de groupes

en: How many items per page on the media subtabs?
fr_FR: Combien d'éléments par page dans le sous-onglet Média ?

en: Select media subtabs items layout
fr_FR: Sélectionner la mise en page des éléments du sous-onglet Média

en: Show media photos
fr_FR: Afficher les photos

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: Show media videos
fr_FR: Afficher les vidéos

en: Show media audios
fr_FR: Afficher les audios

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Show media files
fr_FR: Afficher les fichiers

en: Show users cards cover
fr_FR: Afficher les photos de Couverture des Fiches utilisateurs

en: Enable User Status
fr_FR: Activer le statut de l’utilisateur

en: Show if user is online or not
fr_FR: Afficher si l'utilisateur est en ligne ou non

en: Display User Online Status Only
fr_FR: Afficher uniquement le statut des utilisateurs en ligne

en: Don't show offline circle.
fr_FR: Ne pas montrer le cercle quand hors ligne.

en: Show user card buttons
fr_FR: Afficher les boutons de la Fiche utilisateur

en: Members Per Page
fr_FR: Membres Par Page

en: Max members cards per page
fr_FR: Nombre max de Fiches de membres par page

en: Card Meta Settings
fr_FR: Paramètres des méta des Fiches

en: Enable Cards Custom Meta
fr_FR: Activer les méta personnalisées des Fiches

en: Use cards custom meta
fr_FR: Utiliser les méta personnalisées des Fiches

en: Meta Icon
fr_FR: Icône Méta

en: Select meta icon
fr_FR: Sélectionnez l’icône méta

en: Meta Field
fr_FR: Champ de Méta

en: Choose meta field
fr_FR: Choisissez un champ méta

en: Enable User Posts
fr_FR: Autoriser les publications par les utilisateurs

en: Enable User Comments
fr_FR: Activer les commentaires des utilisateurs

en: Enable card comments statistics
fr_FR: Activer les stats des commentaires sur les Fiches

en: Enable User Friends
fr_FR: Activer les amis d'utilisateur

en: Enable card friends statistics
fr_FR: Afficher les stats des amis sur les Fiches

en: Enable User Views
fr_FR: Activer les vues utilisateur

en: Enable card views statistics
fr_FR: Activer les statistiques de vues sur les Fiches

en: Enable User Followers
fr_FR: Activer les abonnés d'utilisateurs

en: Enable card followers statistics
fr_FR: Activer les statistiques des abonnés sur les Fiches

en: Enable User Following
fr_FR: Activer les suivis des utilisateurs

en: Enable card following statistics
fr_FR: Activer les statistiques des suivis sur les Fiches

en: Enable User Points
fr_FR: Activer les points utilisateur

en: Enable card points statistics
fr_FR: Activer les statistiques des points sur les Fiches

en: Action Buttons Settings
fr_FR: Paramètres des boutons d'action

en: Buttons Layout
fr_FR: Mise en page des boutons

en: Card action buttons layout
fr_FR: Disposition des boutons d'action des Fiches

en: Attachments Settings
fr_FR: Paramètres des pièces jointes

en: Messages Attachments
fr_FR: Pièces jointes de messages

en: Enable attachments
fr_FR: Activer les pièces jointes

en: Allowed Extensions
fr_FR: Extensions autorisées

en: Allowed extensions list
fr_FR: Liste des extensions autorisées

en: Max File Size
fr_FR: Taille maximale du fichier

en: Attachment max size by megabytes
fr_FR: Taille maximale des pièces jointes en Mo

en: MyCred Integration
fr_FR: Intégration MyCred

en: Enable MyCred integration
fr_FR: Permettre l'intégration de MyCred

en: Enable Badges
fr_FR: Activer les badges

en: Enable cards badges
fr_FR: Activer les badges sur les Fiches

en: Max Badges
fr_FR: Nombre max de badges

en: Max badges per card
fr_FR: Nombre maximum de badges sur les Fiches

en: Enable author box badges
fr_FR: Activer les badges du bloc auteur

en: Max badges per author box
fr_FR: Nombre maximum de badges par bloc auteur

en: Live Notifications Settings
fr_FR: Paramètres des notifications en direct

en: Live Notifications
fr_FR: Notifications en direct

en: Enable live notifications
fr_FR: Activer les notifications en direct

en: New Notifications Interval
fr_FR: Intervalles des nouvelles notifications

en: Check for new notifications interval by seconds
fr_FR: Intervalle de vérification des nouvelles notifications en secondes

en: Enable Fixed Save Icon
fr_FR: Activer l'icône fixe de sauvegarde

en: Enable fixed Save icon button
fr_FR: Activer l'icône du bouton fixe de sauvegarde

en: Panel Schemes
fr_FR: Thèmes du panneau

en: Error Message
fr_FR: Message d’erreur

en: Page error message
fr_FR: Page message d'erreur

en: Button Title
fr_FR: Titre du bouton

en: Page button title
fr_FR: Titre du bouton de la page

en: Upload 404 profile photo
fr_FR: Téléchargez la photo du profil 404

en: Cover
fr_FR: Image de couverture

en: Upload 404 profile cover
fr_FR: Téléchargez l’image de couverture du profile 404

en: Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title color
fr_FR: Couleur du titre

en: Description color
fr_FR: Couleur de la description

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button text color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Button Background
fr_FR: Arrière-plan du bouton

en: If you want to use the <strong>Custom Profile Scheme Color</strong>, make sure that you <strong>enabled</strong> the custom scheme button.
fr_FR: Si vous voulez utiliser une couleur de <strong> Thème de profil personnalisé</strong>, assurez-vous d'avoir <strong>activé</strong> le bouton thème personnalisé.

en: Enable Custom Scheme?
fr_FR: Activer le thème personnalisé ?

en: Wanna use custom scheme color?
fr_FR: Vous voulez utiliser des couleurs de thème personnalisées ?

en: Custom Scheme
fr_FR: Thème personnalisé

en: Profile custom scheme color
fr_FR: Couleur du thème personnalisé du profil

en: Profile Schemes
fr_FR: Thèmes des profils

en: Update Network
fr_FR: Mise à jour du réseau

en: Add New Social Network
fr_FR: Ajouter un nouveau réseau social

en: Networks background type
fr_FR: Type d'arrière-plan des réseaux

en: Network Icon
fr_FR: Icône du réseau

en: Select network icon
fr_FR: Sélectionner l'icône du réseau

en: Network Color
fr_FR: Couleur du réseau

en: Choose network color
fr_FR: Choisissez la couleur du réseau

en: Network Name
fr_FR: Nom de réseau

en: Add network name
fr_FR: Ajouter le nom du réseau

en: Add New Network
fr_FR: Ajouter un nouveau réseau

en: No social networks Found!
fr_FR: Aucun réseau social trouvé !

en: URL Live Preview
fr_FR: Aperçu en direct de l'URL

en: Infinite Loader
fr_FR: Chargement infini

en: Enable activity infinite loader
fr_FR: Activer le chargement infini du journal

en: Activity Loading Effect
fr_FR: Effet de chargement des Actualités

en: Enable activity loading effect
fr_FR: Activer l'effet de chargement des actualités

en: Sticky Posts Settings
fr_FR: Paramètres des publications épinglées

en: Enable Activity Sticky Posts
fr_FR: Activer les publications épinglées pour les actualités

en: Allow admins to pin or unpin posts
fr_FR: Permettre aux admins d'épingler/de désépingler des publications

en: Enable Groups Sticky Posts
fr_FR: Activer l'épinglage des publications pour les groupes

en: Posting Form Settings
fr_FR: Paramètres du formulaire de publication

en: Enable activity posts privacy
fr_FR: Activer la confidentialité des actualités

en: Feeling / Activity
fr_FR: Humeur / Activité

en: Enable posts feeling and activity
fr_FR: Activer les publications humeurs et activités

en: Tag Friends
fr_FR: Identifier des amis

en: Enable tagging friends in posts
fr_FR: Activer l'identification des amis dans les publications

en: Filters Settings
fr_FR: Paramètres des filtres

en: Posts Embeds Settings
fr_FR: Paramètres d'intégration des messages

en: Enable Posts Embeds
fr_FR: Activer l’intégration des messages

en: Activate Embeds inside posts
fr_FR: Activer l’intégration au sein des publications

en: Enable Comments Embeds
fr_FR: Activer l'intégration des commentaires

en: Activate Embeds inside comments
fr_FR: Activer les intégrations au sein des commentaires

en: Posts Buttons Settings
fr_FR: Paramètres des boutons des publications

en: Enable Likes
fr_FR: Activer les J’aime

en: Allow users to like posts
fr_FR: Permettre aux utilisateurs d'aimer les publications

en: Enable Comments
fr_FR: Activer les commentaires

en: Allow posts comments
fr_FR: Autoriser les commentaires des publications

en: Enable Shares
fr_FR: Activer les partages

en: Allow users to share posts
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de partager les publications

en: Enable Deletion
fr_FR: Activer la suppression

en: Enable posts delete button
fr_FR: Activer le bouton de suppression des publications

en: Enable Comments Replies
fr_FR: Activer les réponses aux commentaires

en: Allow posts comments replies
fr_FR: Autoriser les réponses aux commentaires de publications

en: Enable Comments GIFs
fr_FR: Activer les commentaires GIFs

en: Allow comments GIFs
fr_FR: Autoriser les GIFs en commentaires

en: Activity Attachments Settings
fr_FR: Paramètres des pièces jointes d'actualité

en: Max Attachments Number
fr_FR: Nombre maximum de pièces jointes

en: Slideshow and photos max number per post
fr_FR: Nombre maximum de photos et diaporamas par publication

en: Image Extensions
fr_FR: Extensions d'images

en: Allowed image extensions
fr_FR: Extensions d'images autorisées

en: Video Extensions
fr_FR: Extensions vidéo

en: Allowed video extensions
fr_FR: Extensions vidéo autorisées

en: Audio Extensions
fr_FR: Extensions audio

en: Allowed audio extensions
fr_FR: Extensions audio autorisées

en: Files Extensions
fr_FR: Extensions de fichiers

en: Allowed files extensions
fr_FR: Extensions de fichiers autorisées

en: Comments Attachments Settings
fr_FR: Paramètres des pièces jointes des commentaires

en: Comments Attachments
fr_FR: Pièces jointes des commentaires

en: Enable comments attachments
fr_FR: Activer les pièces jointes dans les commentaires

en: Activity Moderation Settings
fr_FR: Paramètres de modération des actualités

en: Forbidden Community Words
fr_FR: Mots interdits

en: Add a list of forbidden words that cannot be used on the activity posts and comments.
fr_FR: Ajoutez une liste de mots interdits qui ne peuvent pas être utilisés dans les publications et les commentaires.

en: Posts Per Page Settings
fr_FR: Paramètres nombre de publications par page

en: Profile - Posts Per Page
fr_FR: Profil - Publications par page

en: Profile wall posts per page
fr_FR: Nombre de publications par page sur le journal du profil

en: Groups - Posts Per Page
fr_FR: Groupes - Publications par page

en: Groups wall posts per page
fr_FR: Nombre de publications par page sur le journal des groupes

en: Activity - Posts Per Page
fr_FR: Actualités - publications par page

en: Global activity wall posts per page
fr_FR: Nombre de publications par page sur le fil d'actu global

en: Control Wall Posts Visibility
fr_FR: Contrôle de la visibilité des publications du journal

en: Enable activity %s posts
fr_FR: Activer les publications de type %s sur le fil d'actu

en: How to get your captcha keys?
fr_FR: Comment obtenir vos clés Captcha ?

en: To get your keys visit <strong><a href="%s">The reCAPTCHA Site</a></strong> and make sure to use the Recaptcha V2 or check the documentation.
fr_FR: Pour obtenir vos clés, visitez <strong><a href="%s">Le site reCAPTCHA </a></strong> et vérifiez que vous utilisez bien ReCAPTCHA V2 ou consultez la documentation.

en: Enable Captcha
fr_FR: Activez le Captcha

en: Enable using the captcha
fr_FR: Activer l'utilisation du captcha

en: Captcha Site Key
fr_FR: Clé Captcha du site

en: The reCaptcha site key
fr_FR: La clé du site reCaptcha

en: Captcha Secret Key
fr_FR: Clé secrète Captcha

en: The reCaptcha secret key
fr_FR: La clé secrète reCaptcha

en: Pages Settings
fr_FR: Paramètres des pages

en: Choose login page
fr_FR: Choisissez la page de connexion

en: Lost Password Page
fr_FR: Page mot de passe oublié

en: Choose lost password page
fr_FR: Choisissez la page de mot de passe oublié

en: Dashboard & Toolbar Settings
fr_FR: Paramètres du tableau de bord et de la barre d'outils

en: Hide Dashboard For Subscribers
fr_FR: Masquer le tableau de bord pour les abonnés

en: Hide admin toolbar and dashborad for subscribers
fr_FR: Masquer la barre d'outils d'administration et le tableau de bord pour les abonnés

en: Specify membership system page top margin
fr_FR: Spécifiez la marge supérieure de la page du système d'adhésion

en: Specify membership system page bottom margin
fr_FR: Spécifiez la marge inférieure de la page du système d'adhésion

en: Enable Limit Login
fr_FR: Activer la limitation des connexions

en: Enable limit login attempts
fr_FR: Activer la limitation des tentatives de connexion

en: Allowed Login Retries
fr_FR: Nombre de tentatives de connexion autorisées

en: Lock out after this many tries
fr_FR: Verrouiller après tant d'essais

en: Short Lockouts Number
fr_FR: Nombre de verrouillages courts

en: Apply long lockout after this many lockouts
fr_FR: Appliquer un verrouillage long après autant de verrouillages courts

en: Retries Duration
fr_FR: Délai entre les tentatives

en: Reset retries after this many seconds
fr_FR: Réinitialiser les tentatives après tant de secondes

en: Short Lockouts Duration
fr_FR: Durée de verrouillages courts

en: Short lockout for this many seconds
fr_FR: Verrouillage court pendant tant de secondes

en: Long Lockouts Duration
fr_FR: Durée de verrouillages longs

en: Long lockout for this many seconds
fr_FR: Verrouillage long pendant tant de secondes

en: Form Title
fr_FR: Titre du Formulaire

en: Form title color
fr_FR: Couleur du titre du formulaire

en: Form Subtitle
fr_FR: Sous-titre du formulaire

en: Form subtitle color
fr_FR: Couleur de sous-titre du formulaire

en: Cover Title Background
fr_FR: Arrière-plan du titre de la couverture

en: Cover title background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du titre de la couverture

en: Fields Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style des champs

en: Labels
fr_FR: Libellés

en: Form labels color
fr_FR: Couleur des libellés du formulaire

en: Inputs Text
fr_FR: Texte saisi

en: Inputs text color
fr_FR: Couleur du texte saisi

en: Inputs Background
fr_FR: Arrière-plan des saisies

en: Inputs background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des saisies

en: Inputs Border
fr_FR: Bordure des saisies

en: Inputs border color
fr_FR: Couleur de bordure des saisies

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Fields icons color
fr_FR: Couleur des icônes des champs

en: Icons Background
fr_FR: Arrière plan des icônes

en: Fields icons background color
fr_FR: Couleur d'arrière des icônes de champs

en: Remember Me Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style de "Se souvenir de moi"

en: "Remember Me" Color
fr_FR: Couleur de "Se souvenir de moi"

en: Form "remember me" color
fr_FR: Couleur du formulaire "se souvenir de moi"

en: Checkbox Border
fr_FR: Bordure de la case à cocher

en: Form checkbox border color
fr_FR: Couleur de bordure de la case à cocher du formulaire

en: Checkbox Icon
fr_FR: Icône de la case à cocher

en: Form checkbox icon color
fr_FR: Couleur de l'icône de la case à cocher du formulaire

en: Buttons Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style des boutons

en: "Lost Password" Color
fr_FR: Couleur "mot de passe perdu"

en: Form "lost password" color
fr_FR: Couleur du formulaire "mot de passe perdu"

en: Login Button Color
fr_FR: Couleur du bouton de connexion

en: Login button background color
fr_FR: Couleur d'arrière plan du bouton de connection

en: Login Button Text
fr_FR: Texte du bouton de connexion

en: Login button text color
fr_FR: Couleur du texte du bouton de connexion

en: Register Button Color
fr_FR: Couleur du bouton d'inscription

en: Register button background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton d'inscription

en: Register Button Text
fr_FR: Texte bouton d'inscription

en: Register button text color
fr_FR: Couleur de texte bouton inscription

en: Enable ajax in login forms?
fr_FR: Activer ajax dans les formulaires de connexion ?

en: Enable popup login form?
fr_FR: Activer le popup du formulaire de connexion ?

en: Login Button Title
fr_FR: Titre du bouton de connexion

en: Type login button title
fr_FR: Entrez le titre du bouton de connexion

en: Register Button Title
fr_FR: Titre du bouton d'inscription

en: Type register button title
fr_FR: Entrez le titre du bouton d'inscription

en: Lost Password Title
fr_FR: Titre mot de passe perdu

en: Type lost password title
fr_FR: Entrez le titre du mot de passe perdu

en: Custom Registration Link
fr_FR: Lien d'enregistrement personnalisé

en: Paste a custom registration page link
fr_FR: Coller le lien vers la page personnalisée d'inscription

en: Redirect Settings
fr_FR: Paramètres de redirection

en: After login redirect user to?
fr_FR: Après la connexion, rediriger l'utilisateur vers ?

en: After user login redirect to which page?
fr_FR: Après la connexion de l'utilisateur, rediriger vers quelle page ?

en: After login redirect admin to?
fr_FR: Après la connexion, redirigez l'administrateur vers ?

en: After admin login redirect to which page?
fr_FR: Après la connexion à l'administration, rediriger vers quelle page ?

en: After logout redirect user to?
fr_FR: Après la déconnexion, rediriger l'utilisateur vers ?

en: After user logout redirect to which page?
fr_FR: Après la déconnexion de l'utilisateur, rediriger vers quelle page ?

en: Login Widget Margin Settings
fr_FR: Paramètres des marges du widget de connexion

en: Specify box top margin
fr_FR: Spécifier la marge supérieure du bloc

en: Specify box bottom margin
fr_FR: Spécifier la marge inférieure du bloc

en: Enable Form Cover
fr_FR: Activer la photo de couverture du formulaire

en: Enable form header cover?
fr_FR: Activer la photo de couverture d'en-tête de formulaire ?

en: Login form title
fr_FR: Titre du formulaire de connexion

en: Login form subtitle
fr_FR: Sous-titre du formulaire

en: Form Cover
fr_FR: Image de Couverture du formulaire

en: Upload login form cover
fr_FR: Téléverser l’image de couverture du formulaire de connexion

en: Form Fields Layouts
fr_FR: Mise en page des champs du formulaire

en: Fields Settings
fr_FR: Paramètres des champs

en: Fields Icons Position
fr_FR: Position des icônes de champs

en: Select fields icons position <br>( works only with layouts that support icons! )
fr_FR: Sélectionnez la position des icônes de champs <br>(ne fonctionne qu'avec les mises en page qui supportent les icônes !)

en: Fields Border Style
fr_FR: Style de bordure de champs

en: Select fields border style
fr_FR: Sélectionner le style de bordure des champs

en: Buttons Settings
fr_FR: Paramètres des boutons

en: Buttons Icons Position
fr_FR: Position des icônes des boutons

en: Select buttons icons position <br>( works only with buttons that support icons! )
fr_FR: Sélectionnez la position des icônes des boutons <br>(ne fonctionne qu'avec les boutons qui supportent les icônes !)

en: Buttons Border Style
fr_FR: Style de la bordure des boutons

en: Select buttons border style
fr_FR: Sélectionner le style de bordure des boutons

en: Lost password form title
fr_FR: Titre du formulaire mot de passe perdu

en: Lost password subtitle
fr_FR: Sous-titre de Mot de passe oublié

en: Reset Button Title
fr_FR: Titre du bouton de réinitialisation

en: Reset password button title
fr_FR: Titre du bouton de réinitialisation de mot de passe

en: Cover Settings
fr_FR: Paramètres de l’image de couverture

en: How to get your MailChimp API key & list ID?
fr_FR: Comment obtenir la clé de l’API MailChimp et l’ID de la liste ?

en: Mailchimp Settings
fr_FR: Paramètres Mailchimp

en: Enable MailChimp
fr_FR: Activer MailChimp

en: Enable MailChimp integration
fr_FR: Activer l’intégration de MailChimp

en: MailChimp API Key
fr_FR: Clé API MailChimp

en: The MailChimp API key
fr_FR: Clé API MailChimp

en: MailChimp List ID
fr_FR: ID Liste MailChimp

en: The MailChimp list ID
fr_FR: ID Liste MailChimp

en: Mailster Settings
fr_FR: Paramètres Mailster

en: Enable Mailster
fr_FR: Activer Mailster

en: Enable Mailster integration
fr_FR: Activer l’intégration de mailster

en: Mailsters List ID's
fr_FR: ID de liste de Mailsters

en: Type the Mailster list id, use ',' to separate ids example: 1,2
fr_FR: Entrer l’id de la liste de diffusion, utilisez ',' pour séparer les ids exemple : 1,2

en: Submit button background
fr_FR: Arrière-plan du bouton d'envoi

en: Enable Registration
fr_FR: Activer l’inscription

en: Enable users registration
fr_FR: Activer l’enregistrement des utilisateurs

en: New User Default Role
fr_FR: Rôle par défaut d’un nouvel utilisateur

en: Select new user default role
fr_FR: Sélectionnez le nouveau rôle par défaut de l’utilisateur

en: Terms & Privacy Policy Settings
fr_FR: Conditions et paramètres de la politique de confidentialité

en: Display Note
fr_FR: Affichage du mémo

en: Display terms and privacy policy note
fr_FR: Afficher la note des termes et de la politique de confidentialité

en: Terms URL
fr_FR: URL des termes

en: Enter terms and conditions link
fr_FR: Entrer le lien des termes et conditions

en: Privacy Policy URL
fr_FR: URL vers la politique de gestion de la vie privée

en: Enter privacy policy link
fr_FR: Entrer le lien vers la politique de la vie privée

en: Register Widget Margin Settings
fr_FR: Paramètres de marge du widget d'inscription

en: Registration form title
fr_FR: Titre du formulaire d'inscription

en: form Subtitle
fr_FR: Sous-titre du formulaire

en: Sign up form Subtitle
fr_FR: Sous-titre du Formulaire d'inscription

en: Upload Cover
fr_FR: Téléverser une image de couverture

en: Upload registration form cover
fr_FR: Téléverser la couverture du formulaire d'inscription

en: Select buttons icons position <br>( works only with buttons that support icons ! )
fr_FR: Sélectionnez la position des icônes des boutons <br>(ne fonctionne qu'avec les boutons qui supportent les icônes !)

en: Enable Social Login
fr_FR: Autoriser la connexion avec les réseaux sociaux

en: Activate social login
fr_FR: Activer la connexion avec les réseaux sociaux

en: Enable E-mail Confirmation
fr_FR: Activer email de confirmation

en: Enable email confirmation on social registration.
fr_FR: Activer email de confirmation pour les inscriptions via réseaux sociaux.

en: Buttons Type
fr_FR: Type des boutons

en: Select buttons type
fr_FR: Sélectionner le type des boutons

en: Select buttons icons position
fr_FR: Sélectionner la position des icônes de bouton

en: Key
fr_FR: Clé

en: %s Settings
fr_FR: Réglages %s

en: Enable Network
fr_FR: Activer le réseau

en: Enable application
fr_FR: Activer l’application

en: Enter application %s
fr_FR: Entrer le %s d'application

en: Application Secret
fr_FR: Appli Secret

en: Enter application secret key
fr_FR: Entrez la clé de l'appli Secret

en: How to get %s keys?
fr_FR: Comment obtenir les clés %s ?

en: 1. Go to <a href="%1s">%2s</a>
fr_FR: 1. Allez à <a href="%1s">%2s</a>

en: 2. Create a new application by clicking "Create New App".
fr_FR: 2. Créez une nouvelle application en cliquant sur "Créer une nouvelle application".

en: 3. Fill out any required fields such as the application name and description.
fr_FR: Remplissez les champs obligatoires tels que le nom et la description de l’appli.

en: 4. Put your website domain in the site URL field.
fr_FR: 4. Mettez le domaine de votre site web dans le champ URL du site.

en: 5. Go to the Status & Review page.
fr_FR: 5. Allez à la page Statut & Révision.

en: 6. Enable <strong>"Do you want to make this app and all its live features available to the general public?"</strong>.
fr_FR: 6. Activer <strong>"Voulez-vous rendre cette application et toutes ses fonctionnalités en direct disponibles au grand public ?" </strong>.

en: 7. Facebook Login > Settings > Valid OAuth redirect URIs:
fr_FR: 7. Connexion Facebook > Paramètres > Paramètres > Valid OAuth redirection URIs :

en: 8. OAuth URL : <strong><a>%s</a></strong>
fr_FR: 8. OAuth URL <strong><a>%s</a></strong>

en: 9. Go to dashboard and get your <strong>App ID</strong> and <strong>App Secret</strong>
fr_FR: 9. Allez au tableau de bord et obtenez votre <strong>App ID</strong> et <strong>App Secret</strong>App Secret</strong>

en: <strong><a>Note:</a> Twitter do not provide their users email address, to make that happen you have to submit your application for review untill that time we will request the email from users while registration.</strong>
fr_FR: <strong><a>Note:</a> Twitter ne fournissent pas l’adresse e-mail de leurs utilisateurs, pour ce faire, vous devez soumettre votre demande de révision jusqu'à ce que nous demanderons l’e-mail des utilisateurs pendant l’enregistrement.</strong>

en: 4. Put your website domain in the Site URL field.
fr_FR: 4. Mettez le domaine de votre site web dans le champ URL du site.

en: 5. Provide URL's below as the Callback URL's for your application respecting the same order.
fr_FR: 5. Indiquez les URL ci-dessous comme URL de rappel pour votre demande en respectant le même ordre.

en: 5.1 First Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
fr_FR: 5.1 Première URL de rappel <strong><a>%s</a></strong>

en: 5.2 Second Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
fr_FR: 5.2 Seconde URL de rappel <strong><a>%s</a></strong>

en: 6. Register Settings and get Consumer Key and Secret.
fr_FR: 7. Enregistrer les paramètres et obtenir les Consumer Key et Secret.

en: 2. Create a new application by clicking "Create a new project".
fr_FR: 2. Créez une nouvelle application en cliquant sur "Créer un nouveau projet".

en: 3. Go to API Access under API Project.
fr_FR: 3. Accédez à API Access sous API Project.

en: 4. After that click on Create an OAuth 2.0 client ID to create a new application.
fr_FR: 4. Cliquez ensuite sur Créer un ID client OAuth 2.0 pour créer une nouvelle application.

en: 5. A pop-up named "Create Client ID" will appear, fill out any required fields such as the application name and description and Click on Next.
fr_FR: 5. Une fenêtre pop-up nommée "Create Client ID" apparaîtra, remplissez tous les champs requis tels que le nom et la description de l’application et cliquez sur Suivant.

en: 6. On the popup set Application type to Web application and switch to advanced settings by clicking on ( more options ) .
fr_FR: 6. Dans la fenêtre contextuelle, définissez le type d'application sur Application Web et passez aux paramètres avancés en cliquant sur ("plus d'options").

en: 7. Provide URL below as the Callback URL for your application.
fr_FR: 7. Indiquez l’URL ci-dessous comme URL de rappel pour votre application.

en: 8. Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
fr_FR: 8. URL de rappel <strong><a>%s</a></strong>

en: 9. Once you have registered, copy the created application credentials (Client ID and Secret ) .
fr_FR: 9. Une fois que vous vous êtes inscrit, copiez les informations d'identification de l’application créée (Client ID et Secret).

en: <br><strong style='color: red;'>Notice : </strong> if google did not approved your application because of the sign in button design you can add this code snippet to the file <strong>'bp-custom.php'</strong> in the path <strong>'wp-content/plugins'</strong> : <a href='https://gist.github.com/KaineLabs/cc8d2479f59f09e04450e8b55ca8da51'>New Google Sign in Button</a>.<br><strong>Ps</strong>: if you didn't find the file 'bp-custom.php', just create a new one !
fr_FR: <br><strong style='color: red;'>Remarque :</strong> si Google n'a pas approuvé votre application à cause du dessin du bouton s'inscrire, vous pouvez ajouter cet extrait de code au fichier <strong>'bp-custom.php'</strong> dans le chemin <strong>'wp-content/plugins'</strong> : <a href='https://gist.github.com/KaineLabs/cc8d2479f59f09e04450e8b55ca8da51'>Nouveau Bouton Google S'inscrire</a>.<br><strong>Ps</strong>: si vous n'avez pas trouvé le fichier 'bp-custom.php', il suffit d'en créer un nouveau !

en: 2. Create a new application by clicking "Create Application".
fr_FR: 2. Créez une nouvelle application en cliquant sur "Créer une application".

en: 5. Redirect URL: <strong><a>%s</a></strong>
fr_FR: 5. Rediriger l'URL <strong><a>%s</a></strong>

en: 6. Once you have registered, copy the created application credentials ( Client ID and Secret ) .
fr_FR: 6. Une fois que vous vous êtes inscrit.e, copiez les informations d'identification de l’application créée ("ID Client" et "Secret").

en: <strong><a>Note:</a> Instagram do not provide their users email address, to make that happen you have to submit your application for review untill that time we will request the email from users while registration.</strong>
fr_FR: <strong><a>Note:</a> Instagram ne fournissent pas l’adresse e-mail de leurs utilisateurs, pour ce faire, vous devez soumettre votre demande de révision jusqu'à ce que nous demanderons l’e-mail des utilisateurs pendant l’enregistrement.</strong>>

en: 1. Check this topic on <a href="%1s">How to Setup Instagram Social Login</a> for a detailed steps.
fr_FR: 1. Consultez la rubrique <a href="%1s">Comment configurer le login social Instagram</a> pour connaître les étapes détaillées.

en: 3. Redirect URL: <strong><a>%s</a></strong>
fr_FR: 3. Rediriger l'URL <strong><a>%s</a></strong>

en: 2. Fill out any required fields such as the application name and Category.
fr_FR: Remplissez les champs obligatoires tels que le nom et la catégorie de l’application.

en: Redirect URL: <strong><a>%s</a></strong>
fr_FR: Rediriger Url : <strong><a>%s</a></a></strong>fort>>

en: 4. Once you have registered, copy the created application credentials ( Client ID and Secret ) .
fr_FR: 4. Une fois que vous vous êtes inscrit, copiez les informations d'identification de l'application créées (ID client et Secret ) .

en: Enable Verified Badges
fr_FR: Activer le badge vérifié

en: Enable accounts verification
fr_FR: Permettre la vérification des comptes

en: Badge Background
fr_FR: Arrière-plan du badge

en: Badge background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de badge

en: Badge Icon
fr_FR: Icône du badge

en: Badge icon color
fr_FR: Couleur de l’icône du badge

en: Ad name is empty or already exists!
fr_FR: Le nom de la pub est vide ou existe déjà !

en: Banner field is empty !
fr_FR: Le champ bannière est vide !

en: Ad code is empty!
fr_FR: Le code de Pub est vide !

en: Update Ad
fr_FR: Mettre la pub à jour

en: No ads found!
fr_FR: Aucune annonce publicitaire trouvée !

en: All the ads created will be added automatically to the bottom of the profile sidebar to change their placement or control their visibility go to <strong>Youzify Panel > Profile Settings > Profile Structure</strong>.
fr_FR: Toutes les pubs créées seront automatiquement ajoutées au bas de la barre latérale du profil. Pour changer leur placement ou contrôler leur visibilité, allez dans <strong>Youzify Panel > Paramètres du profil > Structure du profil</strong>.

en: Create New Ad
fr_FR: Créer une nouvelle pub

en: Loading Effect
fr_FR: Effet de chargement

en: Choose how you want your ad to be loaded?
fr_FR: Choisir la façon dont vous voulez que votre pub soit chargée ?

en: Is Sponsored?
fr_FR: est sponsorisée ?

en: Display "Sponsored" title above the ad
fr_FR: Afficher le titre "Sponsorisée" au-dessus de la pub

en: Ad Name
fr_FR: Nom de la pub

en: You'll use it in the profile structure
fr_FR: Vous l’utiliserez dans la structure du profil

en: Ad type
fr_FR: Type de Pub

en: Choose the ad type
fr_FR: Choisissez le type de pub

en: Banner
fr_FR: Bannière

en: Adsense Code
fr_FR: Code Adsense

en: Ad URL
fr_FR: URL de la pub

en: Ad banner link URL
fr_FR: URL du lien de la bannière publicitaire

en: Ad Banner
fr_FR: Bannière de pub

en: Uplaod ad banner image
fr_FR: Téléverser l'image de la bannière de la pub

en: Ad Code
fr_FR: Code de la pub

en: Put your adsense code here
fr_FR: Ajoutez votre code Adsense ici

en: Add New Ad
fr_FR: Ajouter une nouvelle publicité

en: Comments General Settings
fr_FR: Paramètres généraux des commentaires

en: Comments Per Page
fr_FR: Commentaires par Page

en: How many comments per page?
fr_FR: Combien de commentaires par page ?

en: Comments Visibility Settings
fr_FR: Paramètres de confidentialité des commentaires

en: Show comments title
fr_FR: Afficher le titre des commentaires

en: Show comments date
fr_FR: Afficher la date des commentaires

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Show "View Comment" button
fr_FR: Afficher le bouton "voir commentaire"

en: Comments Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style des commentaires

en: Fullname
fr_FR: Nom complet

en: Comments author color
fr_FR: Couleur de l'auteur des commentaires

en: Comments username color
fr_FR: Couleur du nom d'utilisateur des commentaires

en: Comments date color
fr_FR: Couleur de la date des commentaires

en: Comments Text
fr_FR: Texte des commentaires

en: Comments text color
fr_FR: Couleur du texte des commentaires

en: "View Comment" background
fr_FR: Arrière-plan de "Voir le commentaire"

en: "View Comment" text color
fr_FR: couleur du texte de "Voir le commentaire"

en: Button Icon
fr_FR: Icône du bouton

en: "View Comment" icon color
fr_FR: couleur de l’icône "Voir commentaire"

en: Add New Tab
fr_FR: Ajouter un nouvel onglet

en: No custom tabs found!
fr_FR: Aucun onglet personnalisé trouvé !

en: Show for Non Logged-in
fr_FR: Afficher pour les personnes non connectées

en: Display tab for non logged-in users
fr_FR: Afficher l’onglet pour les utilisateurs non connectés

en: Tab Title
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Add tab title
fr_FR: Ajouter un titre d'onglet

en: Tab Slug
fr_FR: Slug de l'onglet

en: Should be in english lowercase letters and without spaces you can use only underscores to link words example: new_company
fr_FR: Devrait être en lettres minuscules en anglais et sans espaces, vous pouvez utiliser seulement des underscores pour lier les mots exemple: new_company

en: Tab Type
fr_FR: Type d’onglet

en: Choose the tab type
fr_FR: Choisissez le type d'onglet

en: Tab Link
fr_FR: Lien de l’onglet

en: Display page sidebar
fr_FR: Afficher la barre latérale de la page

en: Show page sidebar works only on horizontal layout
fr_FR: L’affichage de la barre latérale de la page fonctionne uniquement pour une mise en page horizontale

en: Tab Content
fr_FR: Contenu de l'onglet

en: Allow Private Profiles
fr_FR: Autoriser les profils privés

en: Allow users to make their profiles private
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de rendre leur profil privé

en: Use Profile Effects?
fr_FR: Utiliser les effets de profil ?

en: Load profile elements with effects
fr_FR: Charger les éléments de profil avec effets

en: Account Settings
fr_FR: Paramètres du compte

en: Allow Delete Accounts
fr_FR: Autoriser la suppression de comptes

en: Allow registered members to delete their own accounts
fr_FR: Permettre aux membres enregistrés de supprimer leur propre compte

en: Default Profiles Photos Settings
fr_FR: Paramètres Photos de profil par défaut

en: Default Profile Avatar
fr_FR: Photo de Profil par défaut

en: Upload default profiles avatar
fr_FR: Téléverser l’avatar par défaut des profils

en: Default Profile Cover
fr_FR: Image de couverture par défaut du profil

en: Upload default profiles cover
fr_FR: Téléverser l’image de couverture par défaut des profils

en: Show if user is online or offline!
fr_FR: Montrer si l'utilisateur est en ligne ou non !

en: Header Meta Settings
fr_FR: Paramètres des Meta de l'en tête

en: The First Meta Icon
fr_FR: La première icône de méta

en: Choose the first user meta icon.
fr_FR: Choisissez l'icône de la première méta Utilisateur.

en: The First Meta
fr_FR: La première méta

en: Choose the first header user meta.
fr_FR: Choisissez la première méta de l'en-tête Utilisateur.

en: The Second Meta Icon
fr_FR: La deuxième icône de méta

en: Choose the second header user meta icon.
fr_FR: Choisissez la seconde méta de l'en-tête Utilisateur.

en: The Second Meta
fr_FR: La deuxième méta

en: Choose the second header user meta.
fr_FR: Choisissez l'icône de la seconde méta Utilisateur.

en: Vertical Header Meta
fr_FR: Meta d'entête Verticale

en: Header Meta Icon
fr_FR: Icônes de méta d'en-tête

en: Vertical header user meta icon?
fr_FR: Icône des méta d'en-tête verticale de l'utilisateur ?

en: Header Meta
fr_FR: Métas de l’en-tête

en: Vertical header user meta type?
fr_FR: Type de Méta d'en-tête verticale de l'utilisateur ?

en: <strong>"Vertical Header Settings"</strong> section options works only with the <strong>Vertical Header Layouts</strong>. if you use it with horizontal layouts it will have <strong>no effect</strong>!
fr_FR: Les options de la Section <strong>"Paramètres d'en-tête verticale"</strong> ne fonctionnent qu'avec la <strong>mise en forme d'en-tête verticale</strong>. si vous l'utilisez avec la mise en forme horizontale, il n'aura <strong>aucun effet</strong> !

en: Vertical Header settings
fr_FR: Paramètres de l’en-tête vertical

en: Use statistics borders?
fr_FR: Utiliser les bordures pour les statistiques ?

en: Use statistics silver background?
fr_FR: Afficher l'arrière-plan argenté des statistiques?

en: Header Image Format
fr_FR: Format d'image d'en-tête

en: Effects Settings
fr_FR: Paramètres des effets

en: Header Photo Effect
fr_FR: Effet de photo d'en-tête

en: Works only with circle photos !
fr_FR: Ne fonctionne qu'avec des photos dans un cercle !

en: Header Loading Effect
fr_FR: Effet de chargement de l’en-tête

en: select header loading effect
fr_FR: Sélectionner l’effet de chargement de l’en-tête

en: Header Networks Settings
fr_FR: En-tête des Paramètres des réseaux

en: show header social networks
fr_FR: afficher l’en-tête des réseaux sociaux

en: Header Statistics Settings
fr_FR: Paramètres des statistiques d’en-tête

en: Username text color
fr_FR: Couleur du texte du nom d'utilisateur

en: Header text color
fr_FR: Couleur du texte de l’en-tête

en: Info Styling Settings
fr_FR: Paramètres du style de Info

en: Info Title
fr_FR: Titre de Info

en: Info titles color
fr_FR: Couleur des titres de Info

en: Info Value
fr_FR: Valeur de Info

en: Info values color
fr_FR: Couleur des valeurs de Info

en: Media Subtabs Settings
fr_FR: Paramètres des sous-onglets Media

en: Media Types Visibility
fr_FR: Visibilité des types de médias

en: Navbar General Settings
fr_FR: Paramètres généraux de la barre de navigation

en: Display Navbar Icons
fr_FR: Afficher les icônes de la barre de navigation

en: Show navbar pages icons
fr_FR: Afficher les icônes des pages de la barre de navigation

en: Navbar Menus Limit
fr_FR: Limite des menus de la barre de navigation

en: Number of visible pages on the navbar
fr_FR: Nombre de pages visibles sur la barre de navigation

en: How you want the navbar to be loaded?
fr_FR: Comment vous voulez que la barre de navigation soit chargée ?

en: Navbar Icons Style Settings
fr_FR: Paramètres de style des icônes de la barre de navigation

en: Vertical Layout Navbar Settings
fr_FR: Paramètres de la barre de navigation verticale

en: Navbar Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style de barre de navigation

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Navbar background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la barre de navigation

en: Navbar icons color
fr_FR: Couleur des icônes de la barre de navigation

en: Tabs Title
fr_FR: Titre des onglets

en: Pages links color
fr_FR: Couleur des liens de page

en: Tabs Hover
fr_FR: Survol des onglets

en: Pages links hover color
fr_FR: Couleur de survol des liens de page

en: Border Color
fr_FR: Couleur de bordure

en: Links border color
fr_FR: Couleur de la bordure des liens

en: Posts General Settings
fr_FR: Paramètres généraux des articles

en: Posts Per Page
fr_FR: Articles par page

en: How many posts per page?
fr_FR: Combien d'articles par page ?

en: Posts Visibility Settings
fr_FR: Paramètres de confidentialité des postes

en: Post Meta
fr_FR: Méta de l'article

en: Show post meta
fr_FR: Afficher les méta d'article

en: Meta Icons
fr_FR: Icônes des meta

en: Show post meta icons
fr_FR: Afficher les icônes des méta d'article

en: Post Excerpt
fr_FR: Extrait d’article

en: Show post excerpt
fr_FR: Afficher l’extrait de l'article

en: Post Date
fr_FR: Date de l'article

en: Show post date
fr_FR: Afficher la date de l’article

en: Post Categories
fr_FR: Catégories de l’article

en: Show post categories
fr_FR: Afficher les catégories d'article

en: Post Comments
fr_FR: Commentaires des articles

en: Show comments number
fr_FR: Afficher le nombre de commentaires

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Show read more button
fr_FR: Afficher le bouton Lire plus

en: Post Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style d’article

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post title color
fr_FR: Couleur de titre des articles

en: Post meta color
fr_FR: Couleur de méta de la publication

en: Post Meta Icons
fr_FR: Icône des méta d'article

en: Meta icons color
fr_FR: Couleur des icônes des métas

en: Post excerpt color
fr_FR: Couleur de l’extrait de l’article

en: Read More Background
fr_FR: Arrière plan Lire plus

en: Read more button color
fr_FR: Couleur du bouton Lire plus

en: Read More Text
fr_FR: Texte “Lire plus”

en: Read more text color
fr_FR: Couleur du texte Lire plus

en: Read More Icon
fr_FR: Icône de Lire plus

en: Read more icon color
fr_FR: Couleurs d'icône de Lire plus

en: Enable Reviews
fr_FR: Activer les avis

en: Enable reviews
fr_FR: Activer les avis

en: Allow Reviews Edition
fr_FR: Autoriser la modification des avis

en: Allow users to edit their reviews?
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de modifier leurs avis ?

en: Reviews Privacy
fr_FR: Confidentialité des avis

en: Who can see users reviews?
fr_FR: Qui peut voir les avis des utilisateurs ?

en: Reviews Per Page
fr_FR: Avis par page

en: Number of reviews per page?
fr_FR: Nombre d’avis par page ?

en: Show Widget
fr_FR: Afficher le widget

en: Hide Widget
fr_FR: Masquer le widget

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Main Widgets
fr_FR: Gadgets principaux

en: ad
fr_FR: pub

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Sorry, no subtabs settings exists!
fr_FR: Désolé, pas de paramètres de sous-onglets existant !

en: %s Subtabs Settings
fr_FR: %s Paramètres des sous-onglets

en: %s Icon
fr_FR: %s Icône

en: %s tab icon
fr_FR: Icône de l’onglet %s

en: Tabs General Settings
fr_FR: Paramètres généraux des onglets

en: -- Select Default Tab --
fr_FR: -- Sélectionner l’onglet par défaut --

en: Default Tab
fr_FR: Onglet par défaut

en: Choose profile default tab
fr_FR: Choisissez l’onglet de profil par défaut

en: Pagination Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style de pagination

en: Numbers Color
fr_FR: Couleur des nombres

en: Pages numbers color
fr_FR: Couleur du nombre de pages

en: Numbers Background
fr_FR: Couleur d’arrière-plan des nombres

en: Pages numbers background
fr_FR: Arrière-plan du nombre des pages

en: Active Page Background
fr_FR: Arrière plan de la page active

en: Active page background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la page active

en: Active Page Number
fr_FR: Numéro de page active

en: Active page number color
fr_FR: Couleur du numéro de page active

en: %s Tab
fr_FR: %s Onglet

en: Display Tab
fr_FR: Afficher l’onglet

en: Show %s tab
fr_FR: Afficher l’onglet %s

en: %s Title
fr_FR: %s Titre

en: %s tab title
fr_FR: Titre de l’onglet %s

en: %s Order
fr_FR: %s Ordre

en: %s tab order
fr_FR: Ordre des onglets %s

en: Delete Tab
fr_FR: Supprimer onglet

en: Delete %s tab
fr_FR: Supprimer l’onglet %s

en: Profile Picture
fr_FR: Photo du profil

en: User Capabilities Settings
fr_FR: Paramètres des droits de l’utilisateur

en: Account Privacy
fr_FR: Confidentialité du compte

en: Private Account
fr_FR: Compte privé

en: Make your profile private, only friends can access.
fr_FR: Rendre votre profil privé, seuls les amis peuvent y accéder.

en: Activity Stream Purchases
fr_FR: Flux d'activité des Achats

en: Post my purchases in the activity stream.
fr_FR: Afficher mes achats dans le fil d'actualité.

en: Export Data
fr_FR: Exporter les données

en: Delete Account
fr_FR: Supprimer le compte

en: Mentions Notifications
fr_FR: Notifications de mentions

en: Email me when a member mentions me in a post
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre me mentionne

en: Replies Notifications
fr_FR: Notifications de réponses

en: Mail me when a member replies to a post or comment I have posted
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre répond à une de mes publications ou à un de mes commentaires

en: Messages Notifications
fr_FR: Notifications de Messages

en: Email me when a member sends me a new message
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre m'envoie un nouveau message

en: Friendship Requested Notifications
fr_FR: Notifications de demandes d’amitié

en: Email me when a member sends me a friendship request
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre m'envoie une demande d'amitié

en: Friendship Accepted Notifications
fr_FR: Notifications d’acceptation d’amitié

en: Email me when a member accepts my friendship request
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre accepte ma demande d'amitié

en: Group Invitations Notifications
fr_FR: Notifications d'invitations à un groupe

en: Email me when a member invites me to join a group
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre m'invite à rejoindre un groupe

en: Group Information Notifications
fr_FR: Notifications d’information des groupes

en: Email me when a group information is updated
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsque des informations de Groupe sont mises à jour

en: Group Admin Promotion Notifications
fr_FR: Notifications en cas de changement d'admin d’un groupe

en: Email me when I am promoted to a group administrator or moderator
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsque je suis promu.e Administrateur ou Modérateur d'un groupe

en: Join Group Notifications
fr_FR: Notifications de nouveau membre de groupe

en: Email me when a member requests to join a private group for which I am an admin
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre demande à rejoindre un groupe privé dont je suis administrateur

en: Group Membership Request Notifications
fr_FR: Notifications de demande d'adhésion de groupe

en: Email me when my request to join a group has been approved or denied
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsque ma demande d'adhésion à un groupe a été approuvée ou refusée

en: Profile Cover
fr_FR: Couverture du profil

en: Email & Password
fr_FR: E-mail & Mot de passe

en: Current Password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: Required to update email or change current password
fr_FR: Requis pour mettre à jour l'email ou changer le mot de passe actuel

en: Account Email
fr_FR: E-mail du compte

en: Change your account email
fr_FR: Modifier l'email de votre compte

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Type your new password
fr_FR: Saisissez votre nouveau mot de passe

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Confirm your new password
fr_FR: Confirmer votre nouveau mot de passe

en: Block Members
fr_FR: Bloquer des membres

en: Change Username
fr_FR: Changer le nom d'utilisateur

en: Current Username
fr_FR: Nom d’utilisateur actuel

en: This is your current username
fr_FR: Voici votre nom d'utilisateur actuel

en: New Username
fr_FR: Nouveau Nom d’utilisateur

en: Enter the new username of your choice
fr_FR: Entrez le nouveau nom d'utilisateur de votre choix

en: Activate your account
fr_FR: Activer votre compte

en: Deactivated
fr_FR: Désactivé

en: Deactivate your account
fr_FR: Désactiver votre compte

en: Active
fr_FR: Actif

en: Account Status
fr_FR: Statut du compte

en: Your current account status:
fr_FR: Statut actuel de votre compte :

en: Update Status
fr_FR: Mettre à jour le statut

en: If you select deactivate, you will be hidden from the users.
fr_FR: Si vous sélectionnez "Désactiver", vous serez caché.e des autres utilisateurs.

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Display Title
fr_FR: Afficher le titre

en: Show widget title area
fr_FR: Afficher la zone de titre du widget

en: Widget Title
fr_FR: Titre du widget

en: Type widget name
fr_FR: Saisissez le nom du widget

en: How you want the widget to be loaded?
fr_FR: Comment vous voulez que le widget soit chargé ?

en: Image Border Style
fr_FR: Style de la bordure de l'image

en: Widget photo border style
fr_FR: Style de la bordure de l'image du widget

en: Widget Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style du widget

en: User full name color
fr_FR: Couleur du nom complet

en: Position
fr_FR: Emploi

en: User position color
fr_FR: Couleur de Emploi

en: Biography
fr_FR: Biographie

en: User biography color
fr_FR: Couleur de la biographie

en: Title Border
fr_FR: Bordure du titre

en: Widget title border
fr_FR: Bordure de titre du widget

en: All the custom widgets created will be added automatically to the bottom of the profile sidebar to change their placement or control their visibility go to <strong>Youzify Panel > Profile Settings > Profile Structure</strong>.
fr_FR: Tous les gadgets personnalisés créés seront automatiquement ajoutés au bas de la barre latérale du profil. Pour changer leur placement ou contrôler leur confidentialité, allez dans <strong>Youzify Panel > Paramètres du profil > Structure du profil</strong>.

en: Choose how you want your custom widgets to be loaded?
fr_FR: Choisir comment vous voulez que vos widgets personnalisés soient chargés ?

en: Widget Icon
fr_FR: Icône de widget

en: Select widget icon
fr_FR: Sélectionner l’icône du widget

en: Add widget title
fr_FR: Ajouter le titre du widget

en: Display Widget Title
fr_FR: Afficher le titre du widget

en: Show widget title
fr_FR: Afficher le Titre du Widget

en: Use Widget Padding
fr_FR: Utiliser les marges internes du widget

en: Display widget padding
fr_FR: Afficher les marges internes du widget

en: Widget Content
fr_FR: Contenu du widget

en: Paste your shortcode or any html code. you can use the following tags inside the content : <br>The tag {displayed_user} will be replaced by the displayed profile user id and the tag {logged_in_user} will be replaced by the logged-in user id.
fr_FR: Coller votre shortcode ou n’importe quel code html. Vous pouvez utiliser les balises suivantes à l’intérieur du contenu : <br> le mot-clé {displayed_user} sera remplacé par l’ID du profil de l'utilisateur et le mot-clé {logged_in_user} sera remplacé par l’ID de l'utilisateur en ligne.

en: Add New Widget
fr_FR: Ajouter un nouveau widget

en: No custom widgets found!
fr_FR: Aucun Widget personnalisé trouvé !

en: Allowed Photos Number
fr_FR: Nombre de photos autorisées

en: Maximum allowed photos
fr_FR: Nombre maximum de photos autorisées

en: Icon Hover Background
fr_FR: Arrière-plan de l'icône au survol

en: Zoom icon hover background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de l'icône zoom au survol

en: Icon Hover Color
fr_FR: Couleur de l'icône au survol

en: Zoom icon hover color
fr_FR: Couleur du survol de l'icône zoom

en: Widget Layout
fr_FR: Mise en page du widget

en: Select widget layout
fr_FR: Sélectionner la mise en page du widget

en: Allowed Friends Number
fr_FR: Nombre d'amis autorisés

en: Maximum number of friends to display
fr_FR: Nombre maximum d'amis à afficher

en: Allowed Groups Number
fr_FR: Nombre de groupes autorisés

en: Maximum number of groups to display
fr_FR: Nombre maximum de groupes à afficher

en: Email Settings
fr_FR: Paramètres e-mail

en: E-mail Field
fr_FR: Champs de l'adresse mail

en: Select the email box field
fr_FR: Sélectionnez le champs du bloc de l'adresse mail

en: Email Loading Effect
fr_FR: Effet de chargement du mail

en: Email loading effect
fr_FR: Effet de chargement du mail

en: Background Left
fr_FR: Arrière-plan gauche

en: gradient background color
fr_FR: couleur d'arrière-plan dégradé

en: Background Right
fr_FR: Arrière-plan droit

en: Gradient background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan dégradé

en: Address Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style des adresses

en: Address Field
fr_FR: Champ Adresse

en: Select the address box field
fr_FR: Sélectionnez le champs du bloc de l'adresse

en: Address Loading Effect
fr_FR: Effet de chargement des adresses

en: Address loading effect
fr_FR: Effet de chargement des adresses

en: Website Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style du site web

en: Website Field
fr_FR: Champs du site web

en: Select the website box field
fr_FR: Sélectionnez le champs du bloc du site web

en: Website Loading Effect
fr_FR: Effet de chargement du site web

en: Website loading effect?
fr_FR: Effet de chargement du site web ?

en: Phone Number Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style du numéro de téléphone

en: Phone Field
fr_FR: Champs du téléphone

en: Select the phone box field
fr_FR: Sélectionnez le champs du bloc du téléphone

en: Phone Loading Effect
fr_FR: Effet de chargement du téléphone

en: Phone number loading effect?
fr_FR: Effet de chargement du téléphone ?

en: Icon Background
fr_FR: Arrière plan de l’icône

en: Icon background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de l'icône

en: Icon text color
fr_FR: Couleur de texte d'icône

en: Icon hover background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan au survol de l’icône

en: Icon text hover color
fr_FR: Couleur du texte au survol de l'icône

en: How to get Instagram keys?
fr_FR: Comment obtenir les clés Instagram ?

en: Instagram App Settings
fr_FR: Paramètres de l’application Instagram

en: Application ID
fr_FR: ID de l'application

en: Enter application ID
fr_FR: Entrer l’ID de l’application

en: <strong><a>Note:</a> You should submit your application for review and it should be approved in order to make your website users able to use the instagram widget.</strong>
fr_FR: <strong><a>Note:</a> Vous devez soumettre votre appli pour avis et elle doit être approuvée afin de permettre aux utilisateurs de votre site Web d'utiliser le widget instagram.</strong>strong>

en: 1. Check this topic on <a href="%1s">How to setup Instagram widget</a> for a detailed steps.
fr_FR: 1. Consultez la rubrique <a href="%1s">Comment configurer le widget Instagram</a> pour connaître les étapes détaillées.

en: Type widget title
fr_FR: Type de titre du widget

en: Widget Styling Widget
fr_FR: Widget de style du widget

en: Link Icon Background
fr_FR: Arrière plan de l'icône du lien

en: Link Icon
fr_FR: Icône du lien

en: Link icon color
fr_FR: Couleur de l'icône de lien

en: Link Description
fr_FR: Description du lien

en: Link description color
fr_FR: Couleur de la description du lien

en: Link URL
fr_FR: URL du lien

en: Choose link color
fr_FR: Choisissez la couleur du lien

en: Media Filters
fr_FR: Filtres des médias

en: You can change the order of filters or remove some. The allowed filters names are photos, videos, audios, files
fr_FR: Vous pouvez modifier l'ordre des filtres ou en supprimer. Les filtres autorisés sont photos, vidéos, audios, fichiers

en: Media Photos Number
fr_FR: Nombre de photos

en: Maximum shown items
fr_FR: Maximum d’éléments affichés

en: Media Videos Number
fr_FR: Nombre de vidéos

en: Media Audios Number
fr_FR: Nombre de fichiers audios

en: Media Files Number
fr_FR: Nombre de fichiers

en: Allowed Services Number
fr_FR: Nombre des services autorisés

en: Maximum allowed services
fr_FR: Nombre maximum de services autorisés

en: Styling Widget
fr_FR: Widget de style

en: Buttons Color
fr_FR: Couleur des boutons

en: Photo buttons color
fr_FR: Couleur des boutons photo

en: Buttons Icon
fr_FR: Icône des boutons

en: Button icons color
fr_FR: Couleur des icônes du bouton

en: Buttons Hover Color
fr_FR: Couleur des boutons au survol

en: Buttons hover color
fr_FR: Couleur des boutons au survol

en: Icons Hover
fr_FR: Survol des icônes

en: Buttons icons hover color
fr_FR: Couleur des icônes des boutons au survol

en: Post Types
fr_FR: Type de publication

en: Add post types
fr_FR: Ajouter des types de publication

en: Widget Visibility Settings
fr_FR: Paramètres de confidentialité des widgets

en: Show meta icons
fr_FR: Afficher les icônes des méta

en: Show post comments
fr_FR: Afficher les commentaires de la publication

en: Post Tags
fr_FR: Mots-clés de la publication

en: Show post tags
fr_FR: Affichez les mots-clés de la publication

en: Post Type Background
fr_FR: Arrière plan du type de publication

en: Post type background
fr_FR: Arrière plan du type de publication

en: Post Type Text
fr_FR: Texte du type de publications

en: Type text color
fr_FR: Couleur du type de texte

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Tags
fr_FR: Mots-clés

en: Post tags color
fr_FR: Couleur des mots-clés de la publication

en: Tags Background
fr_FR: Arrière-plan des mots-clés

en: Tags background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des mots-clés

en: Tags Hashtag
fr_FR: Mots-clés en hashtags

en: Post hashtags color
fr_FR: Couleur des hashtags de la publication

en: Read more background color
fr_FR: Couleur d'arrière plan de Lire plus

en: Project Types
fr_FR: Types de projets

en: Add project types
fr_FR: Ajouter des types de projets

en: Project Meta
fr_FR: Méta du projet

en: Show project meta
fr_FR: Afficher les meta du projet

en: Project Meta Icons
fr_FR: Icônes des meta du projet

en: Show project icons
fr_FR: Afficher les icônes du projet

en: Project Tags
fr_FR: Mots-clés du Projet

en: Show project tags
fr_FR: Afficher les mots-clé de projet

en: Type Background
fr_FR: Arrière-plan du type

en: Project type background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan type de projet

en: Project Type Text
fr_FR: Texte du type de projet

en: Type text color
fr_FR: Couleur du texte du type

en: Project Title
fr_FR: Titre du projet

en: Project title color
fr_FR: Couleur du titre du projet

en: Project meta color
fr_FR: Couleur des métas du projet

en: Project icons color
fr_FR: Couleur des icônes du projet

en: Project Description
fr_FR: Description du projet

en: Project description color
fr_FR: Couleur de la description du projet

en: Project tags color
fr_FR: Couleur des mots-clés du projet

en: Project hashtags color
fr_FR: Couleur des hashtags du projet

en: Cover Gradient Settings
fr_FR: Paramètres du dégradé de l'image de couverture

en: Left Color
fr_FR: Couleur gauche

en: Gradient left color
fr_FR: Dégradé Couleur gauche

en: Right Color
fr_FR: Couleur droite

en: Gradient right color
fr_FR: Dégradé Couleur droite

en: Quote Icon Background
fr_FR: Fond de l'icône de citation

en: Quote Icon
fr_FR: Icône de citation

en: Quote icon color
fr_FR: Couleur de l’icône de citation

en: Quote Text
fr_FR: Texte de la citation

en: Quote text color
fr_FR: Couleur du texte de citation

en: Quote Owner
fr_FR: Auteur de la citation

en: Quote owner title
fr_FR: Titre de l’auteur de la citation

en: Allowed Posts Number
fr_FR: Nombre de publications autorisées

en: Maximum allowed posts
fr_FR: Nombre maximum de publications autorisées

en: Post date color
fr_FR: Couleur de la date de publication

en: Reviews Per Widget
fr_FR: Avis par widget

en: Maximum number of reviews to display
fr_FR: Nombre maximum d’avis à afficher

en: Show services title
fr_FR: Afficher le titre des services

en: Maximum allowed services number
fr_FR: Nombre maximum de services autorisés

en: Services Box Layouts
fr_FR: Mise en forme du bloc de services

en: Services Widget Layouts
fr_FR: Mise en page des widgets de services

en: Widget Visibility Setting
fr_FR: Paramètres de confidentialité du widget

en: Service Icon
fr_FR: Icône du service

en: Show services icon
fr_FR: Afficher l'icône des services

en: Service Title
fr_FR: Titre du service

en: Service Description
fr_FR: Description du service

en: Show services description
fr_FR: Montrer la description des services

en: Service icon color
fr_FR: Couleur de l’icône de service

en: Service Icon Background
fr_FR: Arrière-plan de l’icône de service

en: Service icon background
fr_FR: Arrière-plan de l’icône de service

en: Service title color
fr_FR: Couleur de titre du service

en: Service description color
fr_FR: Couleur de la description du service

en: Show skills title
fr_FR: Afficher le titre des compétences

en: Allowed Skills Number
fr_FR: Nombre de compétences autorisées

en: Maximum llowed skills number.
fr_FR: Nombre maximum de compétences autorisées.

en: Show slideshow title
fr_FR: Afficher le titre du diaporama

en: Slideshow widget title
fr_FR: Titre du widget diaporama

en: How you want the slideshow to be loaded?
fr_FR: Comment souhaitez-vous que les diaporamas soient chargés ?

en: Allowed Slides Number
fr_FR: Nombre de diaporamas autorisées

en: Maximum allowed slides
fr_FR: Nombre maximum de diapositives autorisées

en: Slides Height Type
fr_FR: Type de hauteur des diapositives

en: Set slides height type
fr_FR: Déterminer le type de hauteur des diapositives

en: Slideshow Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style du diaporama

en: Pagination Color
fr_FR: Couleur de pagination

en: Slider pagination color
fr_FR: Couleur de pagination des diapositives

en: Slideshow Buttons
fr_FR: Boutons du diaporama

en: "Next" & "Prev" color
fr_FR: Couleur de "Précédent" & "Suivant"

en: Networks Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style des réseaux

en: Networks Icons Size
fr_FR: Taille des icônes des réseaux

en: Select icons size
fr_FR: Sélectionnez la taille des icônes

en: Networks Background
fr_FR: Arrière-plan des réseaux

en: Select background type
fr_FR: Sélectionner le type d’arrière-plan

en: Networks Border Style
fr_FR: Style de bordure des réseaux

en: Select networks border style
fr_FR: Sélectionner le style de bordure des réseaux

en: How to activate user badges widget?
fr_FR: Comment activer le widget des badges utilisateurs ?

en: Please install the <a href="%1s"> MyCRED Plugin</a> and <strong>MyCRED Badges Extension</strong> to activate the user badges widget.
fr_FR: Installez le <a href="%1s"> Plugin MyCRED</a> and <strong>MyCRED Badges Extension</strong> pour activer le Widget des badges utilisateurs.

en: Allowed Badges Number
fr_FR: Nombre de badges autorisés

en: Maximum number of badges to display
fr_FR: Nombre maximum de badges à afficher

en: How to activate user balance widget?
fr_FR: Comment activer le widget de balance des points utilisateur ?

en: Please install the <a href="%1s"> MyCRED Plugin</a> to activate the user balance widget.
fr_FR: Installez le <a href="%1s"> Plugin MyCRED</a>pour activer la balance utilisateur.

en: Box Gradient Settings
fr_FR: Paramètres de dégradé du bloc

en: User tag name is empty!
fr_FR: Nom d'étiquette utilisateur vide !

en: No user tags found!
fr_FR: Aucun mots-clés utilisateur trouvé !

en: Update user tags type
fr_FR: Mettre à jour le type de mots clés utilisateur

en: Create New Tag
fr_FR: Créer un nouveau mot-clé

en: User tags widget title
fr_FR: Titre du widget des mots-clés utilisateurs

en: How you want the user tags to be loaded?
fr_FR: Comment souhaitez-vous que les mots clés des utilisateurs soient chargées ?

en: Enable User Tags Icon
fr_FR: Activer l’icône des mots-clés utilisateurs

en: Display user tags icon
fr_FR: Afficher l'icône des mots-clés utilisateurs

en: Enable User Tags Description
fr_FR: Activer la description des mots-clés utilisateurs

en: Display user tags description
fr_FR: Afficher la description des mots-clés utilisateurs

en: Tags Border Style
fr_FR: Style de bordure des mots-clés

en: Select tags border style
fr_FR: Sélectionner le style de bordure des mots-clés

en: User Tags Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style des mots clés utilisateur

en: Tags Type Title
fr_FR: Type de titre des mots-clés

en: Tags type title color
fr_FR: Couleur du type de titre des mots-clés

en: Tags Type Icon
fr_FR: Icône du type des mots-clés

en: Tags type icon color
fr_FR: Couleur d'icône du type de mots-clés

en: Tags Type Description
fr_FR: Description du type de mots-clés

en: Tags type description color
fr_FR: Couleur de la description du type de  mots-clés

en: Tags Text
fr_FR: Texte des mots-clés

en: Tags text color
fr_FR: Couleur du texte des mots-clés

en: Select tag type icon
fr_FR: Sélectionner l'icône du type de mots clés

en: Tags Type Field
fr_FR: Champ du type de mots clés

en: Select the tags source field name
fr_FR: Sélectionner le nom du champ source des mots clés

en: Tags Type Name
fr_FR: Nom du type des mots-clés

en: Type tag name by default is the field title
fr_FR: Le nom du champ type de mots clés par défaut est le nom du champ du titre

en: Type tag description
fr_FR: Entrez une description du mot-clé

en: Add New User Tag
fr_FR: Ajouter mots-clés nouvel utilisateur

en: Video Title
fr_FR: Titre de la vidéo

en: Video title color
fr_FR: Couleur du titre de la vidéo

en: Video Description
fr_FR: Description de la vidéo

en: Video description color
fr_FR: Couleur de la description vidéo

en: Widgets Border Style
fr_FR: Style de Bordure des widgets

en: Widgets border style
fr_FR: Style de Bordure des widgets

en: Flat
fr_FR: Plat

en: Radius
fr_FR: Rayon

en: Widgets Title Settings
fr_FR: Paramètres des titres des widgets

en: Display Title Icon
fr_FR: Afficher l’icône de titre

en: Show widget title icon
fr_FR: Afficher l’icône du titre du widget

en: Use Title Icon Background
fr_FR: Utiliser l’arrière-plan de l’icône du titre

en: Use widget icon background
fr_FR: Utiliser l'arrière-plan de l'icône du widget

en: Title Styling Settings
fr_FR: Paramètres de style de titre

en: Widget title color
fr_FR: Couleur du titre du widget

en: Title Background
fr_FR: Arrière-plan du titre

en: Widget title background color
fr_FR: Couleur d'arrière plan du titre du widget

en: Title bottom border color
fr_FR: Couleur de la bordure inférieure du titre

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Title icon color
fr_FR: Couleur de l’icône du titre

en: Title icon background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l’icône du titre

en: Tab link URL is empty!
fr_FR: L'URL du lien de l'onglet est vide !

en: Tab content is empty!
fr_FR: Le contenu de l'Onglet est vide !

en: Tab title is empty!
fr_FR: Le titre de l’onglet est vide !

en: Update Tab
fr_FR: Mettre à jour l’onglet

en: Create New Tab
fr_FR: Créer un nouvel onglet

en: Update Widget
fr_FR: Mettre à jour le widget

en: Create New Widget
fr_FR: Créer un nouveau widget

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr_FR: Il existe une nouvelle version disponible de %1$s. %2$s Afficher la version %3$s details %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr_FR: Il y a une nouvelle version disponible de %1$s. %2$s Afficher la version %3$s détails %4$s ou %5$s mettre à jour maintenant %6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n’avez pas la permission d’installer les mises à jour de l’extension

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Upgrade Now
fr_FR: Améliorer maintenant

en: User Instagram Widget
fr_FR: Widget Instagram de l'utilisateur

en: User Flickr Widget
fr_FR: Widget Flickr de l'utilisateur

en: User Skills Widget
fr_FR: Widget Compétences utilisateur

en: User Services Widget
fr_FR: Widget Services de l'utilisateur

en: User Slideshow Widget
fr_FR: Widget Diaporama de l'utilisateur

en: User Portfolio Widget
fr_FR: Widget Portfolio de l'utilisateur

en: User Post Widget
fr_FR: Widget Articles de l'utilisateur

en: Post ID
fr_FR: ID de la publication

en: Post Type
fr_FR: Type de publication

en: User Video Widget
fr_FR: Widget Vidéo de l'utilisateur

en: User About me Widget
fr_FR: Widget "A propos de moi" de l’utilisateur

en: User Quote Widget
fr_FR: Widget Citations de l’utilisateur

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Text
fr_FR: Texte

en: Use Quote Cover?
fr_FR: Utiliser la citation comme image de couverture ?

en: User Link Widget
fr_FR: Widget Liens de l'utilisateur

en: Use Link Cover?
fr_FR: Utiliser le lien comme image de couverture ?

en: User Project Widget
fr_FR: Widget Projets de l’utilisateur

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Social Networks
fr_FR: Réseaux Sociaux

en: Patches Settings
fr_FR: Paramètres des patches

en: This is a required step to move all the previous profile & contact fields values to the new generated xprofile fields. please note that this operation might take a long time to finish because it will go through all the users in database one by one and update their fields.
fr_FR: Il s'agit d'une étape requise pour déplacer toutes les valeurs de champs de profil et de contact précédents vers les nouveaux champs xprofile générés. S'il vous plaît noter que cette opération peut prendre beaucoup de temps à se terminer, car il passera par tous les utilisateurs dans la base de données un par un et mettra à jour leurs champs.

en: Update Fields
fr_FR: Mettre à jour les champs

en: Move Wordpress fields to Buddypress xprofile fields. %s
fr_FR: Déplacer les champs Wordpress vers les champs xprofil de Buddypress. %s

en: Migrate to the new media system. %s
fr_FR: Migrez vers le nouveau système de médias. %s

en: Please note that this operation might take a long time to finish because it will move all the old activity posts media ( images, videos, audios, files ) to a new database more organized and structured.<br><span style="color: red;text-transform: initial;">Make sure to enable the following functions on your server before running this patch : <b>CURL</b> and <b>getimagesize</b></span>
fr_FR: Veuillez noter que cette opération peut prendre beaucoup de temps à se terminer car elle déplacera tous les anciens médias des publications d'actualité (images, vidéos, audio, fichiers) vers une nouvelle base de données plus organisée et structurée.<br><span style="color: red;text-transform: initial;">Assurez-vous d'activer les fonctions suivantes sur votre serveur avant d'exécuter ce patch : <b>CURL</b> et <b>getimagesize</b></span>

en: Migrate Now
fr_FR: Migrer maintenant

en: Upgrade media system database.
fr_FR: Améliorer la base de données du système multimédia.

en: This operation will add new media database table columns to optimize our media system and make it faster.
fr_FR: Cette opération ajoutera de nouvelles colonnes de table de base de données pour optimiser notre système multimédia et le rendre plus rapide.

en: Optimize Youzify Database. %s
fr_FR: Optimiser la base de données Youzify. %s

en: Optimize Now
fr_FR: Optimiser maintenant

en: <strong>Youzify - New Media System Important Patch:<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Migrate to The New Youzify Media System.</a></strong> This operation will move all the old activity posts media ( images, videos, audios, files ) to a new database more organized and structured.
fr_FR: <strong>Youzify - Nouveau Patch important du Système Média :<br> </strong>s'il vous plaît, exécutez le Patch suivant <strong><a href='%1s'>Migrer vers le nouveau Système Média.</a></strong> Cette opération déplacera toutes les anciennes publications de médias (images, vidéos, audios, fichiers) vers une nouvelle base de données plus organisée et structurée.

en: <strong>Youzify - Media Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'> Upgrade Media System Database.</a></strong> This operation will improve the media system structure.
fr_FR: <strong>Youzify - Patch d’optimisation des médias :<br></strong>Veuillez exécuter la base de données suivante sur <strong><a href='%1s'>le système de sécurité des systèmes multimédias.</a></strong> Cette opération améliorera la structure du système multimédia.

en: <strong>Youzify - Database Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Optimize Youzify Database</a></strong> This will increase your website speed.
fr_FR: <strong>Youzify - Patch d’optimisation de base de données :<br></strong>S’il vous plaît exécuter la base de <strong><a href='%1s'>données suivante Optimize Youzify</a></strong> Patch Cela augmentera la vitesse de votre site Web.

en: <strong>Youzify - Important Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Move Wordpress Fields To The Buddypress Xprofile Fields.</a></strong> This patch will move all the previews users fields values to the new created Buddypress fields so now you can have the full control over profile info tab and contact info tab fields also : Re-order them, Control their visibility or even remove them if you want.</strong>
fr_FR: <strong>Youzify - Patch Important :<br> </strong>s'il vous plaît, exécutez le Patch suivant <strong><a href='%1s'>Déplacer les champs Wordpress vers les champs Buddypress Xprofile.</a></strong> Ce patch déplacera toutes les valeurs de prévisualisations des champs Utilisateurs vers les nouveaux champs Buddypress pour avoir le contrôle total de l'onglet Info du profil et des champs de l'onglet Contact : Réorganiser, Contrôler leur visibilité ou même les supprimer si vous le souhaitez.</strong>

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: Upload Attachments
fr_FR: Téléverser une pièce jointe

en: Post a GIF
fr_FR: Publier un GIF

en: Search for GIFs...
fr_FR: Rechercher des GIFs…

en: No GIFs found
fr_FR: Aucun GIF trouvé !

en: Remove Bookmark
fr_FR: Supprimer le favori

en: Bookmark
fr_FR: Favori

en: Choose a feeling or activity !
fr_FR: Choisissez votre humeur ou activité du moment !

en: Enter
fr_FR: Entrer

en: No categories found !
fr_FR: Aucune catégorie trouvée !

en: Who should see this?
fr_FR: Qui peut voir ça ?

en: Privacy:
fr_FR: Confidentialité :

en: Only Me
fr_FR: Moi uniquement

en: My Friends
fr_FR: Mes amis

en: @%s Shares
fr_FR: avec %s

en: You have %1$d new post shares
fr_FR: Vous avez %1$d nouveaux partages de publication

en: %1$s shared your post
fr_FR: %1$s a partagé votre publication

en: People Who Shared This
fr_FR: Les gens qui l'ont partagé

en: Unpin
fr_FR: Désépingler

en: Pin
fr_FR: Epingler

en: Pinned Post
fr_FR: Publication épinglée

en: with %s
fr_FR: avec %s

en: with %1s and %2s
fr_FR: avec %1s et %2s

en: with %1s and <a href="#" class="youzify-show-tagged-users">%2s others</a>
fr_FR: avec %1s et <a href="#" class="youzify-show-tagged-users">%2s autres</a>

en: with
fr_FR: avec

en: No friends found !
fr_FR: Aucun contact trouvé !

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: People
fr_FR: Personnes

en: Nothing found!
fr_FR: Rien n’a été trouvé !

en: Share Activity
fr_FR: Partager l'actualité

en: Show All
fr_FR: Tout afficher

en: Collapse
fr_FR: Réduire

en: Post in:
fr_FR: Publier dans :

en: My Profile
fr_FR: Mon profil

en: The action you have requested is not allowed.
fr_FR: L'action que vous avez demandé n'est pas autorisée.

en: Sorry we didn't receive enough data to process this action.
fr_FR: Désolé, nous n'avons pas reçu assez de données pour traiter cette action.

en: The action you have requested does not exist.
fr_FR: L'action que vous avez demandé n'existe pas.

en: The activity was pinned successfully
fr_FR: La publication a été épinglée avec succès

en: The activity is unpinned successfully
fr_FR: La publication a été désépinglée avec succès

en: This item is already bookmarked.
fr_FR: Cet élément est déjà en Favoris.

en: The item was bookmarked successfully
fr_FR: Cet élément a bien été ajouté à vos Favoris

en: The bookmark was removed successfully
fr_FR: Ce Favori a bien été supprimé

en: No hashtags found!
fr_FR: Aucun hashtag trouvé !

en: Upload Attachment
fr_FR: Téléverser une pièce jointe

en: Logged in successfully, redirecting...
fr_FR: Ouverture de session réussie. Redirection...

en: Youzify - Community Hashtags
fr_FR: Youzify - Hashtags de la communauté

en: Community hashtags widget
fr_FR: Widget des Hashtags de la communauté

en: Community Hashtags
fr_FR: Hashtags de la communauté

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Order By
fr_FR: Trier par

en: Hashtags Number:
fr_FR: Nombre de hashtags :

en: Youzify - Friend Suggestions
fr_FR: Youzify - Suggestions d'amis

en: Friend suggestions widget
fr_FR: Widget Suggestions d'amis

en: People You May Know
fr_FR: Vous les connaissez peut-être

en: Suggestions Number:
fr_FR: Nombre de suggestions :

en: Show Buttons
fr_FR: Afficher les boutons

en: Youzify - Group Suggestions
fr_FR: Youzify - Suggestions de groupe

en: Group suggestions widget
fr_FR: Widget suggestions de groupe

en: Group Suggestions
fr_FR: Suggestions de groupe

en: Hashtags Widget
fr_FR: Widget des hashtags

en: Trending Today
fr_FR: Tendances d'aujourd'hui

en: Trending Last Week
fr_FR: Tendance de la semaine dernière

en: Trending Last Month
fr_FR: Tendance du mois dernier

en: Capabilities Settings
fr_FR: Paramètres des capacités

en: Home
fr_FR: Accueil

en: View Profile
fr_FR: Voir le profil

en: Profile Avatar
fr_FR: Avatar du profil

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Member since %1$s
fr_FR: Inscrit depuis %1$s

en: Profile Information Fields
fr_FR: Champs d'information du profil

en: Profile Widgets Settings
fr_FR: Paramètres des Widgets de profil

en: %s was successfully deleted.
fr_FR: %s a été supprimé avec succès.

en: Changes Saved.
fr_FR: Modifications enregistrées.

en: Flickr ID format is invalid
fr_FR: Le format d'identification Flickr n'est pas valide

en: Email me when a member replies to a post or comment I have posted
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail lorsqu'un membre répond à une de mes publications ou à un de mes commentaires

en: Group information Notifications
fr_FR: Notifications d’information des groupes

en: User account is unlinked successfully
fr_FR: Le compte d'utilisateur est dissocié avec succès

en: We couldn't unlink the account, please try again!
fr_FR: ?ous n'avons pas pu dissocier le compte, veuillez réessayer !

en: Account marked as verified successfully
fr_FR: Compte marqué comme vérifié avec succès

en: Account marked as unverified successfully
fr_FR: Compte marqué comme non vérifié avec succès

en: Verify Account
fr_FR: Vérifier le compte

en: Unverify Account
fr_FR: Annuler la vérification du compte

en: The action you have requested is not exit.
fr_FR: L'action que vous avez demandée n'existe pas.

en: User id was not found, please try again later.
fr_FR: L'ID utilisateur n'a pas été trouvé, veuillez réessayer plus tard.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue. Veuillez réessayer plus tard.

en: You can't upload more than one file.
fr_FR: Vous ne pouvez pas télécharger plus d'un fichier.

en: You can't upload more than %d files.
fr_FR: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %d fichiers.

en: Invalid image extension.<br> Only %1s are allowed.
fr_FR: Fichier image invalide.<br> Seuls les formats %1s sont autorisés.

en: Invalid video extension.<br> Only %1s are allowed.
fr_FR: Fichier vidéo invalide.<br> Seuls les formats %1s sont autorisés.

en: Invalid audio extension.<br> Only %1s are allowed.
fr_FR: Fichier audio invalide.<br> Seuls les formats %1s sont autorisés.

en: Invalid file extension.<br> Only %1s are allowed.
fr_FR: Fichier invalide.<br> Seuls les formats %1s sont autorisés.

en: File too large. File must be less than %g megabytes.
fr_FR: Fichier trop gros. Le fichier doit être inférieur à %g Mo.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr_FR: Désolé, ce type de fichier n'est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: Invalid file extension.
fr_FR: Extension de ficher invalide.

en: Invalid file type.
fr_FR: Type de fichier non valide.

en: File too large. File must be less than %d megabytes.
fr_FR: Fichier trop gros. Le fichier doit être inférieur à %d Mo.

en: Uploaded file is not a valid image.
fr_FR: Le fichier téléversé n'est pas une image valide.

en: Image minimum width is %d pixel.
fr_FR: La largeur minimale de l'image est de %d pixel.

en: Image minimum height is %d pixel.
fr_FR: La hauteur minimale de l'image est de %d pixel.

en: Upload Image
fr_FR: Téléverser une image

en: Account Linked
fr_FR: Compte lié

en: Unlink Account
fr_FR: Désassocier le compte

en: Type something then hit enter!
fr_FR: Ecrivez quelque chose puis tapez Entrée !

en: Don't show me this again
fr_FR: Ne plus afficher

en: Designed & Developed By
fr_FR: Conçu et développé par

en: Silver
fr_FR: Argent

en: Colorful
fr_FR: Coloré

en: No Background
fr_FR: Pas d’arrière plan

en: Small
fr_FR: Petit

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Big
fr_FR: Grand

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: FadeIn
fr_FR: Fondu entrant

en: FadeInUp
fr_FR: Fondu entrant vers le haut

en: FadeInLeft
fr_FR: Fondu entrant vers la gauche

en: FadeInDown
fr_FR: Fondu entrant vers le bas

en: FadeInRight
fr_FR: Fondu entrant vers la droite

en: BounceInLeft
fr_FR: Rebond entrant vers la gauche

en: FadeInUpDelay
fr_FR: Délai du fondu entrant vers le haut

en: BounceInRight
fr_FR: Rebond entrant vers la droite

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Website
fr_FR: Site web

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: List
fr_FR: Liste

en: Avatars Only
fr_FR: Avatars seulement

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Inline Block
fr_FR: Bloc en ligne

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: White
fr_FR: Blanc

en: Gray
fr_FR: Gris

en: Layout Version 1
fr_FR: Mise en page Version 1

en: Layout Version 2
fr_FR: Mise en page Version 2

en: Layout Version 3
fr_FR: Mise en page Version 3

en: Layout Version 4
fr_FR: Mise en page Version 4

en: Layout Version 5
fr_FR: Mise en page Version 5

en: Layout Version 6
fr_FR: Mise en page Version 6

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: User Profile
fr_FR: Profil utilisateur

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Members Directory
fr_FR: Répertoire des membres

en: Rounded
fr_FR: Arrondi

en: Only Icons
fr_FR: Icônes seulement

en: 3 Columns
fr_FR: 3 colonnes

en: 4 Columns
fr_FR: 4 colonnes

en: Requests %s
fr_FR: Demandes %s

en: Public Group
fr_FR: Groupe public

en: Hidden Group
fr_FR: Groupe masqué

en: Private Group
fr_FR: Groupe privé

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Sorry, no items found.
fr_FR: Désolé, aucun élément trouvé.

en: Your browser does not support the video tag.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas cette vidéo.

en: Your browser does not support the audio element.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas l’élément audio.

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: View All %1s ( %2d )
fr_FR: Afficher tout %1s ( %2d )

en: Change Avatar
fr_FR: Changer la photo de profil

en: Change Password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: Please make sure to rate the user.
fr_FR: S’il vous plaît assurez-vous de noter l’utilisateur.

en: The review field is empty.
fr_FR: Le champ Avis est vide.

en: Sorry you can't post a review on yourself.
fr_FR: Désolé vous ne pouvez pas poster un avis sur vous-même.

en: You already reviewed this user.
fr_FR: Vous avez déjà déposé un avis sur cet utilisateur.

en: Edit Review
fr_FR: Modifier l'avis

en: Your review has been successfully submitted.
fr_FR: Votre avis a été soumis avec succès.

en: You are not allowed to edit reviews.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à modifier les avis.

en: The review is successfully updated.
fr_FR: L’avis à bien été mis à jour.

en: Add Review
fr_FR: Ajouter un avis

en: Delete Review
fr_FR: Supprimer l’avis

en: The review is already deleted or does not exist.
fr_FR: L’avis est déjà supprimé ou n’existe pas.

en: The review is successfully deleted.
fr_FR: L’avis à bien été supprimé.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Password Reset
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Complete Registration
fr_FR: Terminer l'inscription

en: [{{{site.name}}}] Reset Your Account Password
fr_FR: [{{{{{site.name}}}}] Réinitialiser le mot de passe de votre compte

en: We got a request to reset your account password. If you made this request, visit the following link to reset your password: <a href="{{password.reset.url}}">{{password.reset.url}}</a>
    
     If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr_FR: Il nous a été demandé de réinitialiser le mot de passe de votre compte. Si vous avez fait cette demande, visitez le lien suivant Pour réinitialiser votre mot de passe : <a href="{{password.reset.url}}}">{{{password.reset.url}}}</a>a>a
    
     Si c'était une erreur, ignorez ce e-mail et rien ne se passera.

en: We got a request to reset your account password. If you made this request, visit the following link to reset your password: {{password.reset.url}}
    
     If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr_FR: Il nous a été demandé de réinitialiser le mot de passe de votre compte. Si vous avez fait cette demande, visitez le lien suivant Pour réinitialiser votre mot de passe : {{password.reset.url}}}}.
    
     Si c'était une erreur, ignorez ce e-mail et rien ne se passera.

en: Profile Info
fr_FR: Informations du profil

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Enter your first name
fr_FR: Entrez votre prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Enter your last name
fr_FR: Entrez votre nom

en: Country
fr_FR: Pays

en: Enter your country
fr_FR: Entrez votre pays

en: City
fr_FR: Ville

en: Enter your city
fr_FR: Entrez votre ville

en: Biographical Info
fr_FR: Bio

en: Add your biography
fr_FR: Ajoutez votre bio

en: Contact Info
fr_FR: Contact

en: Add your email address
fr_FR: Ajoutez votre adresse mail

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Add your phone number
fr_FR: Ajoutez votre numéro de téléphone

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Add your address
fr_FR: Ajoutez votre adresse

en: Add your website url
fr_FR: Ajouter l’url de votre site web

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Media
fr_FR: Médias

en: Bookmarks
fr_FR: Favoris

en: Follows
fr_FR: Suit

en: Following
fr_FR: Suivis

en: Followers
fr_FR: Abonnés

en: All
fr_FR: Tous

en: This content isn't available right now
fr_FR: Ce contenu n'est pas disponible pour le moment

en: When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, change who can see it or it's been deleted.
fr_FR: Quand cela arrive, c'est généralement parce que le propriétaire ne l'a partagé qu'avec certaines personnes, a modifié qui pouvait le voir ou l'a supprimé.

en: %s Member | %s Members
fr_FR[0]: %s Membre
fr_FR[1]: %s Membres

en: %s Post | %s Posts
fr_FR[0]: %s Article
fr_FR[1]: %s Articles

en: Active %s
fr_FR: Actif %s

en: Manage Group
fr_FR: Gérer le groupe

en: %s Comment | %s Comments
fr_FR[0]: %s Commentaire
fr_FR[1]: %s Commentaires

en: %s View | %s Views
fr_FR[0]: %s Vue
fr_FR[1]: %s Vues

en: %s Friend | %s Friends
fr_FR[0]: %s ami(e)
fr_FR[1]: %s ami(e)s

en: Country, City
fr_FR: Pays, ville

en: Views
fr_FR: Vues

en: Ratings
fr_FR: Evaluations

en: Post
fr_FR: Publier

en: Project
fr_FR: Projet

en: Skills
fr_FR: Compétences

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: About Me
fr_FR: À propos de moi

en: User Tags
fr_FR: Mots-clés de l'utilisateur

en: Recent Posts
fr_FR: Publications récentes

en: User Badges
fr_FR: Badges de l’utilisateur

en: User Balance
fr_FR: Points de l’utilisateur

en: Featured Project
fr_FR: Projet à la Une

en: Recent Project
fr_FR: Projet récent

en: Featured Post
fr_FR: Publication à la Une

en: Recent Post
fr_FR: Publication récente

en: Go Back Home
fr_FR: Retourner à l’accueil

en: We're sorry, the profile you're looking for cannot be found.
fr_FR: Nous sommes désolés, le profil que vous recherchez n'a pas été trouvé.

en: Log In
fr_FR: Se connecter

en: Create New Account
fr_FR: Créer un compte

en: Lost password?
fr_FR: Mot de passe perdu ?

en: Sign in to your account
fr_FR: Connectez-vous

en: Forgot your password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset your account password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe de votre compte

en: Sign Up
fr_FR: S’inscrire

en: -- Select --
fr_FR: -- Sélectionner --

en: Are you sure you want to reset all the settings?
fr_FR: Êtes-vous sûr.e de vouloir réinitialiser tous vos paramètres ?

en: Are you sure you want to do this?
fr_FR: Êtes-vous sûr.e de vouloir faire cela?

en: Be careful! This will reset all the current tab settings.
fr_FR: Attention ! Ceci réinitialisera tous les paramètres de l’onglet sélectionné.

en: Oops!
fr_FR: Oups !

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Got it!
fr_FR: J’ai compris !

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Activity sidebar
fr_FR: Barre Latérale du Fil d'actu global

en: Groups Sidebar
fr_FR: Barre latérale de Groupes

en: Groups sidebar
fr_FR: Barre latérale de Groupes

en: Forum Sidebar
fr_FR: Barre latérale du Forum

en: Forums pages sidebar
fr_FR: Barre latérale des pages du Forum

en: Bytes
fr_FR: Octets

en: KB
fr_FR: Ko

en: MB
fr_FR: Mo

en: E-mail Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Keep in touch
fr_FR: Rester en contact

en: ADDRESS
fr_FR: ADRESSE

en: Sorry, there was no activity found.
fr_FR: Désolé, aucune actualité trouvée.

en: Load More Posts
fr_FR: Charger plus de publications

en: Like
fr_FR: J'aime

en: Unlike
fr_FR: Je n'aime plus

en: <span>%s</span> <span class="stats-name">Comment</span> | <span>%s</span> <span class="stats-name">Comments</span>
fr_FR[0]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Commentaire</span>
fr_FR[1]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Commentaires</span>

en: Posted a new status
fr_FR: a publié un nouveau statut

en: Posted a new quote
fr_FR: a publié une nouvelle citation

en: Quotes
fr_FR: Citations

en: Posted a new photo
fr_FR: a publié une nouvelle photo

en: Posted a new video
fr_FR: a publié une nouvelle vidéo

en: Posted a new audio file
fr_FR: a publié un nouveau fichier audio

en: Posted a new slideshow
fr_FR: a publié un nouveau diaporama

en: Slideshows
fr_FR: Diaporamas

en: Posted a new link
fr_FR: a publié un nouveau lien

en: Links
fr_FR: Liens

en: Uploaded a new file
fr_FR: a mis en ligne un nouveau fichier

en: Changed their profile cover
fr_FR: a modifié son image de couverture

en: Added a new GIF
fr_FR: a ajouté un nouveau GIF

en: Shared a new post
fr_FR: a partagé un nouvelle publication

en: Shared Posts
fr_FR: Publications partagées

en: <span>%s</span> <span class="stats-name">Share</span> | <span>%s</span> <span class="stats-name">Shares</span>
fr_FR[0]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Partage</span>
fr_FR[1]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Partages</span>

en: %1s posted
fr_FR: %1s a publié

en: %1s Changed their profile cover
fr_FR: %1s a modifié son image de couverture

en:  in the group %1s
fr_FR:  dans le groupe %1s

en: is
fr_FR: est

en: View All
fr_FR: Voir tout

en: liked this
fr_FR: a aimé ça

en: People Who Liked This
fr_FR: Les gens qui ont aimé ça

en: %1s wrote a new post
fr_FR: %1s a écrit une nouvelle publication

en: Member secondary navigation
fr_FR: Navigation secondaire des membres

en: Show:
fr_FR: Afficher :

en: &mdash; Everything &mdash;
fr_FR: &mdash; Tout &mdash;

en: View Discussion
fr_FR: Voir la discussion

en: feeling
fr_FR: humeur

en: How are you feeling?
fr_FR: Comment vous sentez-vous ?

en: celebrating
fr_FR: en train de fêter

en: What are you celebrating?
fr_FR: Que fêtez-vous ?

en: watching
fr_FR: en train de regarder

en: What are you watching?
fr_FR: Que regardez-vous ?

en: eating
fr_FR: en train de manger

en: What are you eating?
fr_FR: Que mangez-vous ?

en: drinking
fr_FR: en train de boire

en: What are you drinking?
fr_FR: Que buvez-vous ?

en: travelling
fr_FR: en voyage

en: Where are you going?
fr_FR: Où êtes-vous ?

en: listening
fr_FR: en train d’écouter

en: What are you listening to?
fr_FR: Qu'écoutez-vous ?

en: looking for
fr_FR: en recherche

en: What are you looking for?
fr_FR: Que recherchez-vous ?

en: thinking
fr_FR: en train de penser à

en: What are you thinking about?
fr_FR: A quoi pensez-vous ?

en: reading
fr_FR: en train de lire

en: What are you reading?
fr_FR: Que lisez-vous ?

en: playing
fr_FR: en train de jouer à

en: What are you playing?
fr_FR: A quoi jouez-vous ?

en: supporting
fr_FR: soutient

en: What are you supporting?
fr_FR: Que/qui soutenez-vous ?

en: Happy
fr_FR: Content.e

en: Blessed
fr_FR: Chanceux.se

en: Excited
fr_FR: Surexcité.e

en: Lovely
fr_FR: Très bien

en: Sad
fr_FR: Triste

en: Sleepy
fr_FR: Somnolent.e

en: Angry
fr_FR: Énervé.e

en: Crazy
fr_FR: Fou/Folle

en: Evil
fr_FR: Maléfique

en: Furious
fr_FR: Furieux.se

en: In love
fr_FR: Amoureux.se

en: Confused
fr_FR: Confus.e

en: Silly
fr_FR: Bête

en: Annoyed
fr_FR: Ennuyé.e

en: Mad
fr_FR: En colère

en: Sick
fr_FR: Malade

en: Shy
fr_FR: Timide

en: Surprised
fr_FR: Surpris.e

en: Cool
fr_FR: Tranquille

en: Determined
fr_FR: Déterminé.e

en: Tired
fr_FR: Fatigué.e

en: Shocked
fr_FR: Choqué.e

en: Relaxed
fr_FR: Détendu.e

en: Rich
fr_FR: Riche

en: Weird
fr_FR: Bizarre

en: 404 Profile
fr_FR: Profil 404

en: 404 city
fr_FR: Ville 404

en: %s voice | %s voices
fr_FR[0]: %s participant
fr_FR[1]: %s participants

en: last updated by %1$s %2$s
fr_FR: dernière mise à jour par %1$s %2$s

en: This topic contains %1$s and has %2$s.
fr_FR: Cette discussion contient %1$s et a %2$s.

en: This topic has no replies.
fr_FR: Cette discussion n'a pas de réponse.

en: %s reply | %s replies
fr_FR[0]: %s réponse
fr_FR[1]: %s réponses

en: %s topic | %s topics
fr_FR[0]: %s sujet
fr_FR[1]: %s sujets

en: last updated by %1$s %2$s.
fr_FR: dernière mise à jour par %1$s %2$s.

en: Likes
fr_FR: J'aime

en: Required
fr_FR: Requis

en: Cancel Request
fr_FR: Annuler la demande

en: Unfriend
fr_FR: Retirer de la liste d'amis

en: Online
fr_FR: En ligne

en: Offline
fr_FR: Hors ligne

en: User Information
fr_FR: Informations de l’utilisateur

en: Profile Widgets Data
fr_FR: Données des widgets du profil

en: Account ID
fr_FR: ID de compte

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User ID
fr_FR: ID de l’utilisateur

en: Nickname
fr_FR: Pseudo

en: Nice Name
fr_FR: Nom

en: Display Name
fr_FR: Afficher le nom

en: User Login
fr_FR: Login Utilisateur

en: Email
fr_FR: E-Mail

en: User Registration Date
fr_FR: Date d’inscription de l’utilisateur

en: OK! Thanks
fr_FR: D'accord ! Merci

en: Done!
fr_FR: Terminé !

en: User Avatar
fr_FR: Photo de profil utilisateur

en: Page %1$d of %2$d
fr_FR: Page %1$d de %2$d

en: Send a private message to this user.
fr_FR: Envoyer un message privé à cet utilisateur.

en: Mark as Read
fr_FR: Marquer comme lu

en: Mark as Unread
fr_FR: Marqué comme non lu

en: More
fr_FR: Plus

en: %s liked your post
fr_FR: %s a aimé votre publication

en: %d more users liked your post
fr_FR: %d nouveaux utilisateurs ont aimé votre publication

en: @%s Tags
fr_FR: @%s Identifications

en: You have %1$d new tags
fr_FR: Vous avez %1$d nouvelles identifications

en: %1$s tagged you
fr_FR: %1$s vous a identifié.e

en: You must be friends in order to access this profile.
fr_FR: Vous devez être ami.e.s pour accéder à ce profil.

en: Good
fr_FR: Bon

en: Average
fr_FR: Moyen

en: Below Average
fr_FR: Mauvais

en: Poor
fr_FR: Médiocre

en: What is your rating?
fr_FR: Quelle est votre évaluation ?

en: Submit Review
fr_FR: Envoyer un avis

en: Update Review
fr_FR: Mettre à jour l’avis

en: Review
fr_FR: Avis

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
fr_FR[0]: %1$s évaluation basée sur %2$s évaluation
fr_FR[1]: %1$s évaluation basée sur %2$s évaluations

note: translators: 1: The rating
en: %s Rating | %s Ratings
fr_FR[0]: %s Avis
fr_FR[1]: %s Avis

en: Sorry, there are no reviews.
fr_FR: Désolé, il n’y a pas d’avis.

en: Show All Ratings ( %s )
fr_FR: Afficher tous les avis ( %s)

en: %s out of 5
fr_FR: %s sur 5

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier

en: Checkout
fr_FR: Payer

en: Track
fr_FR: Suivre

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

en: Addresses
fr_FR: Adresses

en: Payment Methods
fr_FR: Moyens de paiement

en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

en: Full Name
fr_FR: Nom complet

en: Company
fr_FR: Société

en: Address 1
fr_FR: Adresse 1

en: Address 2
fr_FR: Adresse 2

en: State
fr_FR: Région

en: Postcode
fr_FR: Code Postal

en: Sale!
fr_FR: Promo !

en: Featured Product
fr_FR: Article à la Une

en: Save %1s
fr_FR: Enregistrer %1s

en: %s Sale | %s Sales
fr_FR[0]: %s Promo
fr_FR[1]: %s Promos

en: Add to Cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Select Options
fr_FR: Sélectionner les options

en: In stock
fr_FR: En stock

en: Out of stock
fr_FR: En rupture de stock

en: On backorder
fr_FR: En cours de réaprovisionnement

en: Activate Account
fr_FR: Activez votre compte

en: Create new account
fr_FR: Créer un compte

en: Complete registration steps
fr_FR: Compléter les étapes d'enregistrement

en: Username or Email
fr_FR: Nom d'utilisateur ou email

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Activation Key
fr_FR: Clé d'activation

en: - %s didn't provide us with your email.
fr_FR: - %s ne nous a pas fourni votre e-mail.

en: - We couldn't get your username or its already exist.
fr_FR: - Nous n'avons pas pu obtenir votre nom d'utilisateur ou il existe déjà.

en: <strong>Note:</strong> We couldn't get the information below : <br> %s
fr_FR: <strong>Note :</strong>Nous ne pouvons pas obtenir les informations ci-dessous : <br> %s

en: Repeat New Password
fr_FR: Répétez le nouveau mot de passe

en: Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.
fr_FR: Renseignez votre adresse e-mail pour recevoir un lien de réinitialisation du mot de passe.

en: You have successfully registered. We have emailed your password to the email address you entered.
fr_FR: Vous vous êtes inscrit avec succès. Nous avons envoyé votre mot de passe par e-mail à l’adresse électronique que vous avez saisie.

en: <strong>You have signed out!</strong> Would you like to sign in again?
fr_FR: <strong>Vous vous êtes déconnecté•e !</strong> Voulez-vous vous reconnecter ?

en: Your password has been changed. You can sign into your account now.
fr_FR: Votre mot de passe a été changé. Vous pouvez maintenant vous connecter à votre compte.

en: Required form field is missing.
fr_FR: Un ou plusieurs champ(s) requis manquant.

en: Invalid username!
fr_FR: Le nom d'utilisateur est invalide !

en: That username already exists!
fr_FR: Ce nom d'utilisateur existe déjà !

en: Username too short. At least 4 characters is required!
fr_FR: Nom d'utilisateur trop court. Au moins 4 caractères sont requis !

en: The email address you entered is not valid.
fr_FR: L'email saisi n'est pas valide.

en: An account exists with this email address.
fr_FR: Un compte existe déjà avec cette adresse mail.

en: First name should be alphabetic!
fr_FR: Le prénom doit être composé de lettres !

en: Last name should be alphabetic!
fr_FR: Le nom de famille doit être composé de lettres !

en: Registering new users is currently not allowed.
fr_FR: L’inscription de nouveaux utilisateurs n’est actuellement pas autorisée.

en: You do have an email address, right?
fr_FR: Vous avez une adresse mail, n'est-ce pas?

en: The requested URL is invalid
fr_FR: L'URL demandée n'est pas valide

en: You need to enter a password to login.
fr_FR: Veuillez entrer un mot de passe pour vous connecter.

en: Provider functions file not found.
fr_FR: Le fichier des fonctions du fournisseur n'a pas été trouvé.

en: We don't have any users with that email address. Maybe you used a different one when signing up?
fr_FR: Nous n'avons pas d'utilisateur avec cette adresse mail. Peut-être en avez-vous utilisé une autre lors de votre inscription ?

en: The password you entered wasn't quite right.
fr_FR: Le mot de passe est incorrect.

en: The password reset link you used is not working.
fr_FR: Le lien de réinitialisation du mot de passe que vous avez utilisé ne fonctionne pas.

en: The chosen network is not available.
fr_FR: Le réseau choisi n'est pas disponible.

en: The social authentication is not available.
fr_FR: L'authentification par réseau social n'est pas disponible.

en: We couldn't connect to your account. Please try again!
fr_FR: Nous n'avons pas pu vous connecter à votre compte. Veuillez réessayer !

en: Check your email for a link to reset your password.
fr_FR: Vérifiez votre boîte mail pour accéder au lien de réinitialisation de votre mot de passe.

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
fr_FR: Votre compte a été créé avec succès ! Pour commencer à utiliser ce site, vous devez activer votre compte via l’email que nous vous avons envoyé à votre adresse.

en: Too many failed login attempts.
fr_FR: Trop d'échecs de tentatives de connexion.

en: Please try again later.
fr_FR: Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Please try again in %d hour. | Please try again in %d hours.
fr_FR[0]: Veuillez réessayer dans %d heure.
fr_FR[1]: Veuillez réessayer dans %d heures.

en: Please try again in %d minute. | Please try again in %d minutes.
fr_FR[0]: Veuillez réessayer dans %d minute.
fr_FR[1]: Veuillez réessayer en %d minutes.

en: Invalid request.
fr_FR: Requête non valide.

en: You need to enter your email address to continue.
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse email pour continuer.

en: There is no user registered with this email address.
fr_FR: Il n’y a pas d’utilisateur enregistré avec cette adresse email.

en: Password length must be greater than 6!
fr_FR: La longueur de mot de passe doit être supérieure à 6 caractères !

en: The two passwords you entered don't match.
fr_FR: Les deux mots de passe que vous avez saisis ne correspondent pas.

en: Sorry, we don't accept empty passwords.
fr_FR: Désolé, nous n’acceptons pas de mots de passe vides.

en: The CAPTCHA check failed. Try again!
fr_FR: La vérification CAPTCHA a échoué. Essayez encore une fois !

en: By creating an account you agree to our <a href="%1s" target="_blank">Terms and Conditions</a> and our <a href="%2s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
fr_FR: En créant un compte, vous acceptez nos <a href="%1s">Termes et conditions </a> et notre <a href="%2s" >Politique de confidentialité </a>.

en: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
fr_FR: Votre compte n'a pas été activé. Vérifiez votre email pour le lien d'activation.

en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
fr_FR: Si vous n'avez toujours pas reçu de mail, <a href="%s">cliquez ici pour en recevoir un nouveau</a>.

en: Youzify - Login
fr_FR: Youzify - Connexion

en: Youzify login widget
fr_FR: Widget de connexion Youzify

en: This widget will show automatically the login box
fr_FR: Ce widget affichera automatiquement la boîte de connexion

en: Youzify - Register
fr_FR: Youzify - S'inscrire

en: Youzify register widget
fr_FR: Widget d’inscription Youzify

en: This widget will show automatically the register box
fr_FR: Ce widget affichera automatiquement la boîte d’inscription

en: Youzify - Reset Password
fr_FR: Youzify - Réinitialiser le mot de passe

en: Youzify reset password widget
fr_FR: Gadget de réinitialisation du mot de passe

en: This widget will show automatically the reset password box
fr_FR: Ce gadget affichera automatiquement la boîte de réinitialisation du mot de passe

en: Connect with %s
fr_FR: Connexion avec %s

en: or
fr_FR: ou

en: Show All Badges ( %s )
fr_FR: Afficher tous les badges ( %s)

en: Show All Badges
fr_FR: Afficher tous les badges

en: My Badges
fr_FR: Mes Badges

en: %1s's Badges
fr_FR: Badges de %1s

en: This is the user points log.
fr_FR: Il s'agit du journal des points d'utilisateur.

en: Activities
fr_FR: Actualités

en: View Comment
fr_FR: Voir le commentaire

en: Sorry, no comments found !
fr_FR: Désolé, aucun commentaire trouvé !

en: Group secondary navigation
fr_FR: Navigation secondaire de groupe

en: Sorry, no posts found!
fr_FR: Désolé, aucune publication trouvée !

en: Update Posted!
fr_FR: Mise à jour publiée !

en: There was an error when posting your update. Please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite pendant l’envoi de la mise à jour. Veuillez recommencer.

en: There was a problem posting your update. Please try again.
fr_FR: Un problème est survenu lors de l'envoi de votre mise à jour. Veuillez réessayer.

en: %1$s posted an update in the group %2$s
fr_FR: %1$s a publié une mise à jour dans le groupe %2$s

en: You have used an inappropriate word.
fr_FR: Vous avez utilisé un mot inapproprié.

en: Please type some text before posting.
fr_FR: Merci d'ajouter du texte avant de publier.

en: Invalid post type.
fr_FR: Type de publication invalide.

en: Please fill the link title field.
fr_FR: Veuillez remplir le champ Titre du lien.

en: Please fill the link description field.
fr_FR: Veuillez remplir le champ Description du lien.

en: Please fill the quote owner field.
fr_FR: Veuillez remplir le champ Auteur de la citation.

en: Please fill the quote text field.
fr_FR: Veuillez remplir le champ Texte de la citation.

en: No attachment was uploaded.
fr_FR: Aucune pièce jointe n'a été téléversée.

en: Slideshows need at least 2 images to work.
fr_FR: Les diaporamas nécessitent au moins 2 images pour fonctionner.

en: Please select an image image before posting.
fr_FR: Veuillez sélectionner une image avant de publier.

en: Please select a GIF image.
fr_FR: Veuillez sélectionner un GIF.

en: Upload Photo
fr_FR: Téléverser une image

en: Upload about me photo
fr_FR: Téléverser une photo pour "A propos de moi"

en: Type your full name
fr_FR: Indiquez votre nom complet

en: Type your position
fr_FR: Indiquez votre emploi

en: Flickr ID
fr_FR: ID Flickr

en: Instagram Username
fr_FR: Nom d'utilisateur Instagram

en: Connect With Instagram
fr_FR: Se connecter via Instagram

en: Link Background Image
fr_FR: Image d'arrière plan du lien

en: Upload link cover
fr_FR: Téléverser le lien de l'image de couverture

en: Add link description
fr_FR: Ajouter une description du lien

en: Add your link
fr_FR: Ajoutez votre lien

en: Photo Title
fr_FR: Titre de la photo

en: Photo Link
fr_FR: Lien de la photo

en: The number of items allowed is
fr_FR: Le nombre d’éléments autorisés est

en: No items found!
fr_FR: Aucun élément trouvé !

en: Add New Photo
fr_FR: Ajouter une photo

en: Choose post type
fr_FR: Choisissez le type de publication

en: No Post
fr_FR: Pas de publication

en: Choose your post
fr_FR: Choisissez votre publication

en: Project Type
fr_FR: Type de projet

en: Choose project type
fr_FR: Choisissez le type de projet

en: Type project title
fr_FR: Saisissez le titre du projet

en: Project Thumbnail
fr_FR: Vignette du projet

en: Project Link
fr_FR: Lien du projet

en: Add project link
fr_FR: Ajouter un lien au projet

en: Add project description
fr_FR: Ajouter une description du projet

en: Project Categories
fr_FR: Catégories de projet

en: Write category name and hit "Enter" to add it.
fr_FR: Tapez le nom de la catégorie et appuyez sur "Entrée" pour l'ajouter.

en: Project tags
fr_FR: Mots-clés du Projet

en: Write tag name and hit "Enter" to add it.
fr_FR: Tapez le mot-clé et appuyez sur "Entrée" pour l'ajouter.

en: Quote Background Image
fr_FR: Image d'arrière plan de la citation

en: Upload quote cover
fr_FR: Téléverser l’image de couverture de la citation

en: Type quote text
fr_FR: Entrez le texte de la citation

en: Type quote owner
fr_FR: Entrez l’auteur de la citation

en: Add service description
fr_FR: Ajouter une description du service

en: Select service icon
fr_FR: Sélectionnez une icône pour le service

en: Type service title
fr_FR: Entrez le titre du service

en: Add New Service
fr_FR: Ajouter un nouveau Service

en: Clear
fr_FR: Vider

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Select Color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: Current Color
fr_FR: Couleur actuelle

en: Skill bar percent
fr_FR: Barre de pourcentage de la compétence

en: Type skill title
fr_FR: Entrez le nom de la Compétence

en: Skill bar color
fr_FR: Couleur de la Barre de Compétence

en: Percent (%)
fr_FR: Pourcentage (%)

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Add New Skill
fr_FR: Ajouter une nouvelle compétence

en: Add New Slide
fr_FR: Ajouter un nouveau diaporama

en: Video Url
fr_FR: URL de la vidéo

en: Check the <a href='%s' target='_blank'>list of supported websites</a>
fr_FR: Vérifier <a href='%s' target='_blank'>liste des sites web pris en charge</a>

en: Add video title
fr_FR: Ajouter le titre de la vidéo

en: Add video description
fr_FR: Ajouter une description à la vidéo

en: Youzify - Members Activity RSS
fr_FR: Youzify - RSS de l’actualité des membres

en: Members activity RSS widget ( works only on global activity page )
fr_FR: Widget RSS d'actualité des Membres (Fonctionne uniquement sur le fil d'actu global)

en: Members activity RSS
fr_FR: Youzify - RSS de l’actualité des membres

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Gradient Left Color
fr_FR: Dégradé Couleur gauche

en: Gradient Right Color
fr_FR: Dégradé Couleur droite

en: Youzify - Static Author
fr_FR: Youzify - Auteur statique

en: Static author box widget
fr_FR: Widget de la boite d'auteur statique

en: Post Author
fr_FR: Auteur de la publication

en: Hide Widget Title
fr_FR: Masquer Titre du Widget

en: Default User ID
fr_FR: ID utilisateur par défaut

en: Show Cover Overlay
fr_FR: Afficher la superposition de la couverture

en: Show Cover Pattern
fr_FR: Afficher le motif de couverture

en: Layout Version %d
fr_FR: Mise en page Version %d

en: Author Meta Type
fr_FR: Type de méta de l'auteur

en: Author Meta Icon
fr_FR: Icône de meta de l'Auteur

en: Networks Icons Type
fr_FR: Type d'icônes de réseaux

en: Networks Icons Style
fr_FR: Style Icônes réseaux

en: Show Statistics Borders
fr_FR: Afficher les bordures des statistiques

en: Show Statistics Silver Background
fr_FR: Afficher l'arrière-plan argenté des stats

en: Youzify - Group Administrators
fr_FR: Youzify - Administrateurs de groupe

en: Group administrators widget
fr_FR: Widget Administrateurs de groupe

en: Group Administrators
fr_FR: Administrateurs de groupe

en: Admins Number:
fr_FR: Nombre d'Admins :

en: Youzify - Group Description
fr_FR: Youzify - Description du groupe

en: Youzify group description widget
fr_FR: Widget Youzify de description de groupe

en: This widget will show the opened group description
fr_FR: Ce widget affichera la description du groupe ouvert

en: Youzify - Group Moderators
fr_FR: Youzify - Modérateurs de groupe

en: Group moderators widget
fr_FR: Widget modérateurs de groupe

en: Group Moderators
fr_FR: Modérateurs de groupe

en: Moderators Number:
fr_FR: Nombre de modérateurs :

en: Youzify - Group RSS
fr_FR: Youzify - RSS du Groupe

en: Group activity RSS widget ( Works only on group pages )
fr_FR: Widget RSS d'actualités du groupe (fonctionne uniquement sur les pages de groupe)

en: Group RSS
fr_FR: RSS du groupe

en: Youzify - Media
fr_FR: Youzify - Média

en: Community media widget
fr_FR: Widget des médias de la communauté

en: Community Media
fr_FR: Médias de la Communauté

en: User Media
fr_FR: Médias Utilisateurs

en: Group Media
fr_FR: Média de Groupes

en: Logged-in User Media
fr_FR: Médias des utilisateurs connectés

en: Displayed Group Media
fr_FR: Médias du groupe affiché

en: Feed Type:
fr_FR: Type de Flux :

en: Filters:
fr_FR: Filtres :

en: User or Group ID:
fr_FR: ID utilisateur ou groupe :

en: Works If you choosed feed type User Media or Group Media.
fr_FR: Fonctionne si vous avez choisi le type de flux Média Utilisateurs ou Media de Groupes.

en: Photos Number:
fr_FR: Nombre de photos :

en: Videos Number:
fr_FR: Nombre de vidéos :

en: Audios Number:
fr_FR: Nombre de fichiers audios :

en: Files Number:
fr_FR: Nombre de fichiers :

en: Youzify - My Account
fr_FR: Youzify - Mon compte

en: User account menu
fr_FR: Menu Compte Utilisateur

en: Hide Sections:
fr_FR: Masquer les sections :

en: Hide Links:
fr_FR: Masquer les liens :

en: Account
fr_FR: Compte

en: Friendship Requests %s
fr_FR: Demandes d'amitié %s

en: Log Out
fr_FR: Déconnexion

en: Friendship Requests
fr_FR: Demandes d'amitié %s

en: Youzify - User MyCRED Balance
fr_FR: Youzify - Points MyCRED de l’utilisateur

en: Mycred balance widget
fr_FR: Widget points MyCRED

en: My Balance
fr_FR: Mes points

en: keep the user id empty to show the logged-in user balance.
fr_FR: garder l’ID utilisateur vide pour afficher le solde de l’utilisateur connecté.

en: User notifications widget.
fr_FR: Widget Notifications utilisateur.

en: Notifications Limit:
fr_FR: Limite de notifications :

en: Show All Notifications ( %s )
fr_FR: Afficher toutes les notifications ( %s)

en: Youzify - Post Author
fr_FR: Youzify - Auteur de la publication

en: Post author widget
fr_FR: Widget de l'auteur de la publication

en: Youzify - Smart Author
fr_FR: Youzify - Auteur intelligent

en: Smart author widget
fr_FR: Widget auteur intelligent

en: Show Widget For Logged Out Users
fr_FR: Afficher le widget pour les utilisateurs déconnectés

en: Youzify - Verified Users
fr_FR: Youzify - Utilisateurs vérifiés

en: Verified users widget
fr_FR: Widget des utilisateurs vérifiés

en: Verified Users
fr_FR: Utilisateurs vérifiés

en: Show All Friends ( %s )
fr_FR: Afficher tous les amis ( %s )

en: Show All Friends
fr_FR: Afficher tous les amis

en: Show All Groups ( %s )
fr_FR: Afficher tous les groupes ( %s )

en: User Instagram
fr_FR: Utilisateur Instagram

en: added a new Product
fr_FR: a ajouté un nouveau produit

en: Products
fr_FR: Produits

en: purchased a new Product
fr_FR: a acheté un nouveau produit

en: Purchases
fr_FR: Achats de l'utilisateur

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: %s added new product
fr_FR: %s a ajouté un nouveau produit

en: %s purchased %s
fr_FR: %s a acheté %s

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
fr_FR: Désolé, aucune actualité trouvée. Veuillez essayer un autre filtre.

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: View Conversation
fr_FR: Afficher la conversation

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Write a Comment ...
fr_FR: Laisser un commentaire…

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Sitewide activities navigation
fr_FR: Navigation des actualités de tout le réseau

en: All Members %s
fr_FR: Tous les membres %s

en: My Friends %s
fr_FR: Mes amis %s

en: My Groups %s
fr_FR: Mes groupes %s

en: My Favorites %s
fr_FR: Mes favoris %s

[ctx: Number of new activity mentions]
en: %s new | %s new
fr_FR[0]: %s nouvelle mention
fr_FR[1]: %s nouvelles mentions

en: Activity secondary navigation
fr_FR: Navigation secondaire des actualités

en: Filter Activities By :
fr_FR: Filtrer les actualités par :

en: Search Activities ...
fr_FR: Rechercher des actualités...

en: What's new in %s, %s?
fr_FR: Quoi de neuf dans %s, %s?

en: What's new, %s?
fr_FR: Quoi de neuf, %s?

en: Add Link URL
fr_FR: Ajouter un lien URL

en: Add Link Title
fr_FR: Ajouter le titre du lien

en: Brief Link Description
fr_FR: Brève description du lien

en: of
fr_FR: de

en: No thumbnail
fr_FR: Pas de vignette

en: Add Quote Owner
fr_FR: Ajouter un auteur à la citation

en: Add Quote Text
fr_FR: Ajouter un texte de citation

en: Topic tags
fr_FR: Mots-clés du sujet

en: Registered Users
fr_FR: Utilisateurs enregistrés

en: Topics
fr_FR: Sujets

en: Replies
fr_FR: Réponses

en: Topic Tags
fr_FR: Mots-clés du sujet

en: Empty Topic Tags
fr_FR: Etiquettes du sujet vide

en: Hidden Topics
fr_FR: Sujets masqués

en: Hidden Replies
fr_FR: Réponses masquées

en: Name (required):
fr_FR: Nom (obligatoire):

en: Mail (will not be published) (required):
fr_FR: Email (ne sera pas affiché) (obligatoire) :

en: Website:
fr_FR: Site web :

en: Move reply "%s"
fr_FR: Déplacer la réponse "%s"

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
fr_FR: Vous pouvez publier cette réponse en tant que nouveau sujet avec un nouveau titre, ou le fusionner avec un sujet existant.

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
fr_FR: Si vous choisissez un sujet existant, les réponses seront classées selon leur date et heure de création.

en: Move Method
fr_FR: Méthode de déplacement

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
fr_FR: Nouveau sujet dans <strong>% s </strong> intitulé :

en: Moved: %s
fr_FR: Déplacé : %s

en: Use an existing topic in this forum:
fr_FR: Utilisez un sujet existant dans ce forum :

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone.
fr_FR: <strong>ATTENTION:</strong> Cette action est irréversible.

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: You do not have the permissions to edit this reply!
fr_FR: Vous n'avez pas les autorisations nécessaires pour modifier cette réponse !

en: You cannot edit this reply.
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier cette réponse.

en: Reply To: %s
fr_FR: Répondre à : %s

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to do so.
fr_FR: Ce sujet est marqué comme fermé aux réponses, mais vos autorisations vous permettent encore de le faire.

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
fr_FR: Votre compte a les autorisations de publier du contenu HTML sans restriction.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
fr_FR: Vous pouvez utiliser ces mots-clés et attributs <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> :

en: Tags:
fr_FR: Mots-clés :

en: Notify the author of follow-up replies via email
fr_FR: Notifier l'auteur des réponses par e-mail

en: Notify me of follow-up replies via email
fr_FR: Me prévenir des réponses par e-mail

en: Keep a log of this edit:
fr_FR: Garder une trace de cette modification :

en: Optional reason for editing:
fr_FR: Raison de modification (optionnel) :

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
fr_FR: Le sujet &#8216;%s&#8217; est fermé aux nouvelles réponses.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
fr_FR: Le forum &#8216;%s&#8217; est fermé aux nouveaux sujets et réponses.

en: You cannot reply to this topic.
fr_FR: Vous ne pouvez pas répondre à ce sujet.

en: You must be logged in to reply to this topic.
fr_FR: Vous devez être connecté.e pour répondre à ce sujet.

en: Merge topic "%s"
fr_FR: Fusionner le sujet "%s"

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
fr_FR: Sélectionnez le sujet avec lequel fusionner celui-ci. Le sujet de destination restera le sujet principal, et celui-ci deviendra une réponse.

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
fr_FR: Pour garder ce sujet en tant que sujet principal, allez à l’autre sujet et utilisez l’outil de fusion à partir de celui-ci.

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
fr_FR: Toutes les réponses des deux sujets seront fusionnés en ordre chronologique. Si le sujet de destination a été créé après celui-ci, sa date de publication sera modifiée à une seconde avant celui-ci.

en: Merge with this topic:
fr_FR: Fusionner avec ce sujet :

en: There are no other topics in this forum to merge with.
fr_FR: Il n’y a pas d’autre sujet dans ce forum avec lequel fusionner.

en: Topic Extras
fr_FR: Extras du sujet

en: Merge topic subscribers
fr_FR: Fusionner les abonnés au sujet

en: Merge topic favoriters
fr_FR: Fusionner les favoris du sujet

en: Merge topic tags
fr_FR: Fusionner les mots-clés du sujet

en: You do not have the permissions to edit this topic!
fr_FR: Vous ne disposez pas des autorisations pour éditer ce sujet !

en: You cannot edit this topic.
fr_FR: Vous ne pouvez pas éditer ce sujet.

en: Split topic "%s"
fr_FR: Diviser le sujet "%s"

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
fr_FR: Lorsque vous divisez un sujet, vous tranchez en deux à partir de la réponse que vous venez de sélectionner. Choisissez d'utiliser cette réponse comme un nouveau sujet avec un nouveau titre, ou de fusionner ces réponses dans un sujet existant.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
fr_FR: Si vous utilisez l’option du sujet existant, les réponses aux deux sujets seront fusionnées chronologiquement, basé sur la date et heure de publication.

en: Split Method
fr_FR: Méthode de division

en: Split: %s
fr_FR: Diviser : %s

en: Copy subscribers to the new topic
fr_FR: Copier les abonnés vers le nouveau sujet

en: Copy favoriters to the new topic
fr_FR: Copier les favoris dans le nouveau sujet

en: Copy topic tags to the new topic
fr_FR: Copier les mots-clés dans le nouveau sujet

en: Manage Tag: "%s"
fr_FR: Gérer les mots-clés : "%s"

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
fr_FR: Laissez le slug vide pour en générer un automatiquement.

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
fr_FR: Modifier ce slug affecte son permalien. Tous les liens vers l’ancien slug ne fonctionneront plus.

en: Name :
fr_FR: Nom :

en: Slug :
fr_FR: Slug :

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Merge
fr_FR: Fusionner

en: Merging tags together cannot be undone.
fr_FR: La fusion des mots-clés est irréversible.

en: Existing tag :
fr_FR: Mots-clés existants :

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
fr_FR: Êtes-vous sûr.e de vouloir fusionner le mot-clé "%s" avec le mot-clé spécifié ?

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
fr_FR: Cela ne supprime pas vos sujets. Seul le mot-clé est supprimé.

en: Deleting a tag cannot be undone.
fr_FR: La suppression d'un mot-clé ne peut être annulée.

en: Any links to this tag will no longer function.
fr_FR: Les liens vers ce mot-clé ne fonctionneront plus.

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr.e de vouloir supprimer le mot-clé "%s" ? Ceci est permanent et irréversible.

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Modification en cours &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Créer un nouveau sujet dans &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Topic
fr_FR: Créer un nouveau sujet

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to do so.
fr_FR: Ce forum est marqué comme étant fermé aux nouveaux sujets, mais vos autorisations vous permettent de le faire.

en: Topic Title (Maximum Length : %d) :
fr_FR: Titre du sujet (Longueur maximale : %d) :

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes :
fr_FR: Vous pouvez utiliser ces balises et attributs <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> :

en: Topic Tags :
fr_FR: Mots-clés du sujet :

en: Forum:
fr_FR: Forum :

en: (No Forum)
fr_FR: (Pas de Forum)

en: Topic Type :
fr_FR: Type de sujet :

en: Topic Status :
fr_FR: Statut du sujet :

en: You cannot create new topics.
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer de nouveau sujet.

en: You must be logged in to create new topics.
fr_FR: Vous devez être connecté pour créer de nouveaux sujets.

en: Freshness
fr_FR: Récents

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

en: in reply to:
fr_FR: en réponse à :

en: in: <a href="%1$s">%2$s</a>
fr_FR: dans : <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Topic
fr_FR: Sujet

en: Voices
fr_FR: Participants

note: translators: accessibility text
en: Group Details
fr_FR: Détails du groupe

en: Group Name (required)
fr_FR: Nom du groupe (obligatoire)

en: Group Description (required)
fr_FR: Description du groupe (obligatoire)

note: translators: accessibility text
en: Group Settings
fr_FR: Paramètres du groupe

en: Privacy Options
fr_FR: Options de confidentialité

en: This is a public group
fr_FR: Ceci est un groupe public

en: Any site member can join this group.
fr_FR: Tous les membres du site peuvent adhérer à ce groupe.

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
fr_FR: Le groupe apparaîtra dans l’annuaire des groupes et dans les résultats de recherche.

en: Group content and activity will be visible to any site member.
fr_FR: Le contenu et les actualités du groupe seront visibles de tous les membres du site.

en: This is a private group
fr_FR: Ce groupe est privé

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
fr_FR: Seuls les utilisateurs qui demandent l’adhésion au groupe et qui sont acceptés peuvent le rejoindre.

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
fr_FR: Le contenu et les actualités du groupe seront uniquement visibles par les membres du groupe.

en: This is a hidden group
fr_FR: Ce groupe est masqué

en: Only users who are invited can join the group.
fr_FR: Seuls des utilisateurs invités peuvent rejoindre le groupe.

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
fr_FR: Le groupe n'apparaîtra pas dans l’annuaire des groupes, ni dans les résultats de recherche.

en: Group Types
fr_FR: Types de groupe

en: Select the types this group should be a part of.
fr_FR: Sélectionnez les types dont ce groupe fait partie.

en: Group Invitations
fr_FR: Invitations dans le Groupe

en: Which members of this group are allowed to invite others?
fr_FR: Quels membres de ce groupe sont autorisés à y inviter d'autres personnes ?

en: All group members
fr_FR: Tous les membres du groupe

en: Group admins and mods only
fr_FR: Uniquement les administrateurs du groupe et les modérateurs

en: Group admins only
fr_FR: Uniquement les administrateurs du groupe

en: Group Forums
fr_FR: Forums du groupe

en: Should this group have a forum?
fr_FR: Ce groupe peut-il avoit un forum de discussion ?

en: Enable discussion forum
fr_FR: Activer le forum de discussion

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
fr_FR: <strong>Administrateur, attention : </strong>Les forums de groupes requièrent  <a href="%s">une installation correctement configurée</a> de bbPress.

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
fr_FR: Téléverser une image qui sera utilisée comme photo de profil pour ce groupe. Elle apparaîtra sur la page principale du groupe et dans les résultats de recherche.

note: translators: accessibility text
en: Select an image
fr_FR: Sélectionner une image

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
fr_FR: Pour ignorer le processus d'envoi d'une photo de profil du groupe, appuyez sur le bouton "Suivant".

en: Crop Group Profile Photo
fr_FR: Recadrer la photo de profil du groupe

en: Profile photo to crop
fr_FR: Photo de profil à recadrer

en: Profile photo preview
fr_FR: Aperçu de la photo de profil

en: Crop Image
fr_FR: Recadrer l’image

note: translators: accessibility text
en: Cover Image
fr_FR: Image de couverture

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
fr_FR: L'image de couverture sera utilisée pour personnaliser l’en-tête de votre groupe.

note: translators: accessibility text
en: Group Invites
fr_FR: Invitations au groupe

en: Select people to invite from your friends list.
fr_FR: Sélectionner les personnes de votre liste d’amis que vous souhaitez inviter.

en: Remove Invite
fr_FR: Annuler l’invitation

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
fr_FR: Une fois que vous aurez créé des amitiés avec d'autres membres du site, vous pourrez les inviter à rejoindre votre groupe.

en: Back to Previous Step
fr_FR: Retour à l'étape précédente

en: Next Step
fr_FR: Suivant

en: Create Group and Continue
fr_FR: Créer le groupe et continuer

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: There were no groups found.
fr_FR: Aucun groupe trouvé.

en: Groups directory main navigation
fr_FR: Navigation principale de l’annuaire des groupes

en: All Groups %s
fr_FR: Tous les Groupes %s

en: Groups directory secondary navigation
fr_FR: Navigation secondaire de l’annuaire de groupes

en: Order By:
fr_FR: Trier par :

en: Last Active
fr_FR: Connectés récemment

en: Most Members
fr_FR: La plupart des membres

en: Newly Created
fr_FR: Récemment créé

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
fr_FR: AVERTISSEMENT : la suppression de ce groupe supprimera complètement TOUT contenu associé à celui-ci. Il n'y a aucun retour en arrière possible, soyez prudent.e avec cette option.

en: I understand the consequences of deleting this group.
fr_FR: Je comprends les conséquences de la suppression de ce groupe.

en: Delete Group
fr_FR: Supprimer le groupe

en: Notify group members of these changes via email
fr_FR: Avertissez les membres du groupe de ces modifications par email

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
fr_FR: Si vous souhaitez retirer la photo de groupe existante, mais ne pas en téléverser une nouvelle, merci d’utiliser le bouton de suppression du profil de groupe.

en: Delete Group Profile Photo
fr_FR: Supprimer la photo de profil du groupe

en: Crop Profile Photo
fr_FR: Recadrer la photo du profil

en: Administrators
fr_FR: Administrateurs

en: Demote to Member
fr_FR: Rétrograder en Membre

en: No group administrators were found.
fr_FR: Aucun administrateur de groupe n'a été trouvé.

en: Moderators
fr_FR: Modérateurs

en: Promote to Admin
fr_FR: Promouvoir en Admin

en: No group moderators were found.
fr_FR: Aucun modérateur de groupe n'a été trouvé.

en: banned
fr_FR: banni

en: Remove Ban
fr_FR: Supprimer le bannissement

en: Kick &amp; Ban
fr_FR: Expulser &amp; Ban

en: Promote to Mod
fr_FR: Promouvoir en Modo

en: Remove from group
fr_FR: Retirer du groupe

en: No group members were found.
fr_FR: Aucun membre du groupe n'a été trouvé.

en: Invite Your friends
fr_FR: Invitez vos ami.e.s

en: Sent Invites
fr_FR: Invitations envoyées

en: Select friends to invite.
fr_FR: Sélectionnez les amis que vous voulez inviter.

en: No members were found.
fr_FR: Aucun membre n'a été trouvé.

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
fr_FR: Vous demandez à devenir membre du groupe « %s ».

en: Comments (optional)
fr_FR: Commentaire (facultatif)

en: Send Request
fr_FR: Envoyer une demande

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Request Comment
fr_FR: Commentaire de demande

en: There are no pending membership requests.
fr_FR: Il n'y a pas de demande d'adhésion en attente.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
fr_FR: Votre compte a été activé avec succès! Vos informations de compte vous ont été envoyés dans un e-mail séparé.

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
fr_FR: Votre compte est activé. Vous pouvez <a href=“%s”>vous connecter</a> en utilisant les identifiants que vous avez fournis lors de votre inscription.

en: Please provide a valid activation key.
fr_FR: Veuillez fournir une clé d’activation valide.

en: Members directory main navigation
fr_FR: Navigation principale de l'annuaire des membres

en: Members directory secondary navigation
fr_FR: Navigation secondaire de l'annuaire des membres

en: Newest Registered
fr_FR: Récemment enregistrés

en: Sorry, no members were found.
fr_FR: Désolé, aucun membre trouvé.

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
fr_FR: Vous avez créé votre compte avec succès ! Veuillez vous connecter en utilisant le nom d’utilisateur et le mot de passe que vous venez de créer.

en: User registration is currently not allowed.
fr_FR: L'enregistrement d'utilisateurs n'est actuellement pas autorisé.

en: required
fr_FR: requis

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Choose a Password
fr_FR: Entrez un mot de passe

en: Profile Details
fr_FR: Options du profil

en: This field can be seen by: %s
fr_FR: Ce champ peut être vu par : %s

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
fr_FR: Modifier

en: Who can see this field?
fr_FR: Qui peut voir ce champ ?

en: Blog Details
fr_FR: Détails du blog

en: Yes, I'd like to create a new site
fr_FR: Oui, j'aimerais créé un nouveau site

en: Blog URL
fr_FR: URL du blog

en: Site Title
fr_FR: Titre du site

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
fr_FR: J'aimerais que mon site apparaisse dans les moteurs de recherche et dans les listes publiques autour de ce réseau.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Sorry, there was no bookmarks found.
fr_FR: Désolé, aucun favori trouvé.

en: You have no pending friendship requests.
fr_FR: Aucune demande d'amitié en attente.

[ctx: Group member count]
en: %d member | %d members
fr_FR[0]: %d membre
fr_FR[1]: %d membres

en: You have no outstanding group invites.
fr_FR: Vous n'avez aucune invitation à un groupe en attente.

note: translators: accessibility text
en: Messages inbox
fr_FR: Boîte de réception

note: translators: accessibility text
en: Sent Messages
fr_FR: Messages envoyés

note: translators: accessibility text
en: Sitewide Notices
fr_FR: Mémo à tout le site

en: Send To ( Username or Friend's Name )
fr_FR: Envoyer à (nom d'utilisateur ou nom)

en: This is a notice to all users.
fr_FR: Ceci est un Mémo à tous les utilisateurs.

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Send Message
fr_FR: Envoyer le message

en: From
fr_FR: A partir de

note: translators: accessibility text
en: Star
fr_FR: Étoile

en: View Message
fr_FR: Voir le message

en: Sorry, no messages were found.
fr_FR: Désolé aucun message n'a été trouvé.

en: Notice
fr_FR: Mémo

en: Delete Message
fr_FR: Supprimer le message

en: Sorry, no notices were found.
fr_FR: Désolé, aucun mémo n'a été trouvée.

en: You are alone in this conversation.
fr_FR: Il n'y a que vous dans cette conversation.

en: Conversation between %s recipients.
fr_FR: Discussion entre %s destinataires.

en: Conversation between %s.
fr_FR: Conversation entre %s.

en: Write a reply ...
fr_FR: Écrire une réponse...

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Date Received
fr_FR: Date de réception

note: translators: accessibility text
en: Select this notification
fr_FR: Sélectionner cette notification

en: This field can be seen by %s
fr_FR: Ce champ peut être vu par %s

en: This user is a spammer.
fr_FR: Cet utilisateur est un spammer.

en: Data Export
fr_FR: Exporter les données

en: Your request for an export of personal data has been completed.
fr_FR: Votre requête d'export de données personnelles a été complétée.

en: You may download your personal data by clicking on the link below. For privacy and security, we will automatically delete the file on %s, so please download it before then.
fr_FR: Vous pouvez télécharger vos données personnelles en cliquant le lien ci-dessous. Pour la confidentialité et la sécurité, nous allons supprimer automatiquement le fichier le %s, veuillez le télécharger avant.

en: Download personal data
fr_FR: Télécharger vos données personnelles

en: Your previous request for an export of personal data has expired.
fr_FR: Votre précédente requête d'export de données personnelles a expiré.

en: Please click on the button below to make a new request.
fr_FR: Veuillez cliquer le bouton ci-dessous pour faire une nouvelle demande.

en: Request new data export
fr_FR: Nouvelle requête d'export de données

en: You previously requested an export of your personal data on %s.
fr_FR: Vous avez déjà demandé une exportation de vos données personnelles le %s.

en: You will receive a link to download your export via email once we are able to fulfill your request.
fr_FR: Vous recevrez un lien par e-mail pour télécharger vos données quand nous serons en mesure d'accéder à votre demande.

en: You can request an export of your personal data, containing the following items if applicable:
fr_FR: Vous pouvez demander un export de vos données personnelles, contenant les éléments suivants, si possible :

en: If you want to make a request, please click on the button below:
fr_FR: Si vous souhaitez faire une demande, cliquez sur le bouton ci-dessous :

en: Request personal data export
fr_FR: Demande d'export des données personnelles

note: translators: accessibility text
en: Data Erase
fr_FR: Supprimer les informations personnelles

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
fr_FR: La suppression de votre compte supprimera tout le contenu que vous avez créé. Ce sera complètement irrécupérable.

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
fr_FR: La suppression de ce compte supprimera tout le contenu qu'il a créé. Ce sera complètement irrécupérable.

en: I understand the consequences.
fr_FR: Je comprends les conséquences.

en: Billing &amp; Shipping
fr_FR: Facturation amp; Livraison

en: Billing details
fr_FR: Détails de facturation

en: Create an account?
fr_FR: Créer un compte ?

en: You must be logged in to checkout.
fr_FR: Vous devez être connecté.e pour commander.

en: Your order
fr_FR: Votre commande

en: Ship to a different address?
fr_FR: Expédier à une adresse différente ?

en: Additional information
fr_FR: Information supplémentaire

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Save address
fr_FR: Enregistrer l'adresse

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
fr_FR: Les adresses suivantes seront utilisées par défaut sur la page de commande.

en: You have not set up this type of address yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore configuré ce type d'adresse.

en: My Subscriptions
fr_FR: Mes adhésions

en: Subscription
fr_FR: Adhésion

[ctx: table heading]
en: Next Payment
fr_FR: Prochaine échéance

[ctx: view a subscription]
en: View
fr_FR: Afficher

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
fr_FR: Vous avez atteint les fins des adhésions. Retournez à la %spremière page%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags to take to the shop page
en: You have no active subscriptions. Find your first subscription in the %sstore%s.
fr_FR: Vous n'avez aucune adhésion actuellement. Trouvez votre première adhésion ici > %sstore%s.

en: Related Orders
fr_FR: Commandes similaires

en: Order
fr_FR: Tri

en: Order Number
fr_FR: Numéro de commande

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
fr_FR[0]: %1$s pour %2$d article
fr_FR[1]: %1$s pour %2$d articles

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
fr_FR: Payer

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Related Subscriptions
fr_FR: Adhésions similaires

[ctx: table heading]
en: Start Date
fr_FR: Date de début

[ctx: admin subscription table header]
en: Last Order Date
fr_FR: Date de dernière commande

[ctx: admin subscription table header]
en: Next Payment Date
fr_FR: Date du prochain paiement

[ctx: table heading]
en: End Date
fr_FR: Date de fin

[ctx: admin subscription table header]
en: Trial End Date
fr_FR: Date de fin de la période d'essai

en: Subscription Updates
fr_FR: Mises à jour de l’adhésion

en: Subscription Totals
fr_FR: Totaux des Adhésions

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
fr_FR: Produit

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir retirer cet élément de votre adhésion ?

en: Invalid Subscription.
fr_FR: Adhésion non valide.

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Billing address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Please enter a valid order ID
fr_FR: Veuillez entrer un ID de commande valide

en: Track your order
fr_FR: Suivez votre commande
