youzify - en to tr_TR translation catalogue (2199 entries)

en:  in the group %1s
tr_TR:  grubun içinde %1s

en: "Lost Password" Color
tr_TR: "Şifremi Unuttum" Rengi

en: "Next" & "Prev" color
tr_TR: "Sonraki" & "Önceki" rengi

en: "Remember Me" Color
tr_TR: "Beni Hatırla" Rengi

en: "View Comment" background
tr_TR: "Yorum Görüntüle" arkaplanı

en: "View Comment" icon color
tr_TR: "Yorum Görüntüle" simge rengi

en: "View Comment" text color
tr_TR: "Yorum Görüntüle" metin rengi

en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
tr_TR[0]: %1$s için %2$d öğe
tr_TR[1]: %1$s için %2$d öğeler

en: %1$s posted an update in the group %2$s
tr_TR: %1$s gruba bir güncelleme gönderdi %2$s

en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
tr_TR[0]: %2$s değerlendirmesine dayalı %1$s değerlendirmesi
tr_TR[1]: %2$s değerlendirmelerine dayalı %1$s değerlendirmeleri

en: %1$s shared your post
tr_TR: %1$s gönderinizi paylaştı

en: %1$s tagged you
tr_TR: %1$s sizi etiketledi

en: %1s Changed their profile cover
tr_TR: %1s profil kapağını değiştirdiler

en: %1s posted
tr_TR: %1s gönderim yapıldı

en: %1s wrote a new post
tr_TR: %1s yeni bir gönderi yayınladı

en: %1s's Badges
tr_TR: %1s's Rozetleri

en: %d more users liked your post
tr_TR: %d gönderinizi daha fazla kullanıcı beğendi

en: %s Badge | %s Badges
tr_TR[0]: %s Rozeti
tr_TR[1]: %s Rozetleri

en: %s Comment | %s Comments
tr_TR[0]: %s Yorum
tr_TR[1]: %s Yorumlar

en: %s Friend | %s Friends
tr_TR[0]: %s Arkadaş
tr_TR[1]: %s Arkadaşlar

en: %s Hashtag | %s Hashtags
tr_TR[0]: %s Hashtag
tr_TR[1]: %s Hashtag'ler

en: %s Icon
tr_TR: %s Simge

en: %s Member | %s Members
tr_TR[0]: %s Üye
tr_TR[1]: %s Üyeler

en: %s Order
tr_TR: %s Sipariş

en: %s Point | %s Points
tr_TR[0]: %s Puanı
tr_TR[1]: %s Puanları

en: %s Post | %s Posts
tr_TR[0]: %s Gönderi
tr_TR[1]: %s Gönderiler

en: %s Rating | %s Ratings
tr_TR[0]: %s Puan
tr_TR[1]: %s Puanlar

en: %s Sale | %s Sales
tr_TR[0]: %s Satış
tr_TR[1]: %s Satışlar

en: %s Settings
tr_TR: %s Ayarlar

en: %s Subtabs Settings
tr_TR: %s Alt Sekme Ayarları

en: %s Tab
tr_TR: %s Sekme

en: %s Title
tr_TR: %s Başlık

en: %s View | %s Views
tr_TR[0]: %s Görüntülenme
tr_TR[1]: %s Görüntülenmeler

en: %s added new product
tr_TR: %s yeni ürün eklendi

en: %s liked your post
tr_TR: %s gönderinizi beğendim

en: %s out of 5
tr_TR: 5 üzerinden %s

en: %s purchased %s
tr_TR: %s satın alındı %s

en: %s reply | %s replies
tr_TR[0]: %s yanıt
tr_TR[1]: %s yanıtlar

en: %s tab icon
tr_TR: %s sekme simgesi

en: %s tab order
tr_TR: %s sipariş sekmesi

en: %s tab title
tr_TR: %s sekme başlığı

en: %s topic | %s topics
tr_TR[0]: %s konu
tr_TR[1]: %s konular

en: %s voice | %s voices
tr_TR[0]: %s ses
tr_TR[1]: %s sesler

en: %s was successfully deleted.
tr_TR: %s başarıyla silindi.

en: &mdash; Everything &mdash;
tr_TR: Savaş, Her şey & mdash;

en: (No Forum)
tr_TR: (Forum Yok)

en: - %s didn't provide us with your email.
tr_TR: - %s bize e-postanızı sağlamadı.

en: - We couldn't get your username or its already exist.
tr_TR: - Kullanıcı adınızı bulamadık ya da zaten var.

en: -- Select --
tr_TR: -- Seç --

en: -- Select Default Tab --
tr_TR: - Varsayılan Sekmeyi Seç -

en: 1. Check this topic on <a href="%1s">How to Setup Instagram Social Login</a> for a detailed steps.
tr_TR: 1. Ayrıntılı adımlar için <a href="%1s"> Instagram Sosyal Oturum Açma Kurulumu </a> hakkındaki bu konuya bakın.

en: 1. Check this topic on <a href="%1s">How to setup Instagram widget</a> for a detailed steps.
tr_TR: 1. Ayrıntılı adımlar için <a href="%1s"> Instagram aracını nasıl kurulur </a> konusundaki bu konuya bakın.

en: 1. Go to <a href="%1s">%2s</a>
tr_TR: 1. Git <a href="%1s">%2s</a>

en: 2. Create a new application by clicking "Create Application".
tr_TR: 2. "Uygulama Oluştur" a tıklayarak yeni bir uygulama oluşturun.

en: 2. Create a new application by clicking "Create New App".
tr_TR: 2. "Yeni Uygulama Oluştur" u tıklayarak yeni bir uygulama oluşturun.

en: 2. Create a new application by clicking "Create a new project".
tr_TR: 2. "Yeni bir proje oluştur" u tıklayarak yeni bir uygulama oluşturun.

en: 2. Fill out any required fields such as the application name and Category.
tr_TR: 2. Uygulama adı ve Kategori gibi gerekli alanları doldurun.

en: 3 Columns
tr_TR: 3 Sütun

en: 3. Fill out any required fields such as the application name and description.
tr_TR: 3. Uygulama adı ve açıklaması gibi gerekli tüm alanları doldurun.

en: 3. Go to API Access under API Project.
tr_TR: 3. API Projesi altındaki API Erişimi'ne gidin.

en: 3. Redirect URL: <strong><a>%s</a></strong>
tr_TR: 3. Yönlendirme URL'si: <strong> <a>% s </a> </strong>

en: 4 Columns
tr_TR: 4 Sütun

en: 4. After that click on Create an OAuth 2.0 client ID to create a new application.
tr_TR: 4. Bundan sonra, yeni bir uygulama oluşturmak için OAuth 2.0 istemci kimliği oluştur üzerine tıklayın.

en: 4. Once you have registered, copy the created application credentials ( Client ID and Secret ) .
tr_TR: 4. Kayıt olduktan sonra, oluşturulan uygulama kimlik bilgilerini (İstemci Kimliği ve Gizli Şifrenizi) kopyalayın.

en: 4. Put your website domain in the Site URL field.
tr_TR: 4. Web sitenizin alan adını site URL'si alanına yerleştirin.

en: 4. Put your website domain in the site URL field.
tr_TR: 4. Web sitenizin alan adını site URL'si alanına yerleştirin.

en: 404 Profile
tr_TR: 404 Profil

en: 404 city
tr_TR: 404 şehir

en: 5. A pop-up named "Create Client ID" will appear, fill out any required fields such as the application name and description and Click on Next.
tr_TR: 5. "Müşteri Kimliği Yarat" adında bir pencere açılacak, uygulama adı ve açıklaması gibi gerekli alanları doldurup İleri'ye tıklayabilirsiniz.

en: 5. Go to the Status & Review page.
tr_TR: 5. Durum ve İnceleme sayfasına git.

en: 5. Provide URL's below as the Callback URL's for your application respecting the same order.
tr_TR: 5. Aynı siparişe uyan uygulamanız için Geri Arama URL'leri olarak aşağıdaki URL'leri sağlayın.

en: 5. Redirect URL: <strong><a>%s</a></strong>
tr_TR: 5. Yönlendirme URL'si: <strong> <a>% s </a> </strong>

en: 5.1 First Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
tr_TR: 5.1 İlk Geri Arama URL'si: <strong> <a>% s </a> </strong>

en: 5.2 Second Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
tr_TR: 5.2 İkinci Geri Arama URL'si: <strong> <a>% s </a> </strong>

en: 6. Enable <strong>"Do you want to make this app and all its live features available to the general public?"</strong>.
tr_TR: 6. <strong> "Bu uygulamayı ve tüm canlı özelliklerini herkesin kullanımına açmak istiyor musunuz?" </strong> seçeneğini etkinleştirin.

en: 6. On the popup set Application type to Web application and switch to advanced settings by clicking on ( more options ) .
tr_TR: 6. Açılır pencerede Uygulama türünü Web uygulamasına ayarlayın ve düğmesine tıklayarak gelişmiş ayarlara geçin (daha fazla seçenek).

en: 6. Once you have registered, copy the created application credentials ( Client ID and Secret ) .
tr_TR: 6. Kaydolduktan sonra, oluşturulan uygulama kimlik bilgilerini (İstemci Kimliği ve Gizli Şifrenizi) kopyalayın.

en: 6. Register Settings and get Consumer Key and Secret.
tr_TR: 6. Ayarları kaydedin ve Tüketici Anahtarını ve Gizli Şifrenizi alın.

en: 7. Facebook Login > Settings > Valid OAuth redirect URIs:
tr_TR: 7. Facebook Giriş> Ayarlar> Geçerli OAuth yönlendirme URI'leri:

en: 7. Provide URL below as the Callback URL for your application.
tr_TR: 7. Uygulamanız için Geri Arama URL'si olarak aşağıdaki URL'yi sağlayın.

en: 8. Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
tr_TR: 8. Geri arama URL'si: <strong> <a>% s </a> </strong>

en: 9. Go to dashboard and get your <strong>App ID</strong> and <strong>App Secret</strong>
tr_TR: 9. Kontrol paneline gidin ve <strong> Uygulama Kimliğinizi </strong> ve <strong> Uygulama gizli şifrenizi </strong> alın

en: 9. Once you have registered, copy the created application credentials (Client ID and Secret ) .
tr_TR: 9. Kayıt olduktan sonra, oluşturulan uygulama kimlik bilgilerini (İstemci Kimliği ve Gizli) kopyalayın.

en: <a href="%s">How to find your product license key?</a>
tr_TR: <a href="%s">Ürün lisans anahtarınızı nasıl bulabilirsiniz?</a>

en: <br><strong style='color: red;'>Notice : </strong> if google did not approved your application because of the sign in button design you can add this code snippet to the file <strong>'bp-custom.php'</strong> in the path <strong>'wp-content/plugins'</strong> : <a href='https://gist.github.com/KaineLabs/cc8d2479f59f09e04450e8b55ca8da51'>New Google Sign in Button</a>.<br><strong>Ps</strong>: if you didn't find the file 'bp-custom.php', just create a new one !
tr_TR: <br> <strong style = 'color: red;'> Dikkat: </strong> Google, oturum açma düğmesi tasarımı nedeniyle başvurunuzu onaylamadıysa, bu kod pasajını <strong> 'bp-custom dosyasına ekleyebilirsiniz <strong> 'wp-content / plugins' </strong> yolunda .php '</strong>: <a href='https://gist.github.com/KaineLabs/cc8d2479f59f09e04450e8b55ca8da51'> Yeni Google Oturum Açma Düğmesi </a>. <br> <strong> Ps </strong>: 'bp-custom.php' dosyasını bulamadıysanız, yeni bir tane oluşturun!

en: <p>Hi, Thanks a lot for choosing Youzify to be a part of your project — It's an honor!</p><p>In the past years we dedicated our lives by working day and night on Youzify doing our best to deliver high quality features and we are still constantly striving to provide ideal experience for our customers.</p><p>Online reviews from awesome customers like you help others feel confident about choosing Youzify, and will really help us grow our business. If you don't mind could you take a moment to leave us a 5-Star rating and a good review? I would really appreciate it. Thank you in advance for helping us out!</p><p>If you have any questions or feedback, %sdon't hesitate to leave us a message%s.</p>
tr_TR: <p>Merhaba, Youzify projenizin bir parçası olmak için seçtiğiniz için çok teşekkürler - Bu bir onur!</p><p>Geçtiğimiz yıllarda, youzify üzerinde gece gündüz çalışarak hayatımızı adadık ve hala müşterilerimize ideal bir deneyim sunmak için çalışıyoruz.</p><p>Sizin gibi harika müşterilerden gelen çevrimiçi yorumlar, başkalarının Youzify'i seçme konusunda kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve işimizi büyütmemize gerçekten yardımcı olur. Sakıncası yoksa bize 5 yıldızlı bir reyting ve iyi bir eleştiri bırakmak için bir dakikanızı alabilir misiniz? Çok memnun olurum. Bize yardım ettiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz!</p><p>Herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa, %s bize bir mesaj bırakmaktan çekinmeyin. %s</p>

en: <span>%s</span> <span class="stats-name">Comment</span> | <span>%s</span> <span class="stats-name">Comments</span>
tr_TR[0]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Yorum</span>
tr_TR[1]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Yorumlar</span>

en: <span>%s</span> <span class="stats-name">Share</span> | <span>%s</span> <span class="stats-name">Shares</span>
tr_TR[0]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Paylaşım</span>
tr_TR[1]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Paylaşımlar</span>

en: <strong>"Vertical Header Settings"</strong> section options works only with the <strong>Vertical Header Layouts</strong>. if you use it with horizontal layouts it will have <strong>no effect</strong>!
tr_TR: <strong> "Dikey Başlık Ayarları" </strong> bölüm seçenekleri yalnızca <strong> Dikey Başlık Düzenleri </strong> ile çalışır. yatay düzenlerde kullanırsanız, <strong> hiçbir etkisi olmaz </strong>!

en: <strong><a>Note:</a> Instagram do not provide their users email address, to make that happen you have to submit your application for review untill that time we will request the email from users while registration.</strong>
tr_TR: <strong> <a> Not: </a> Instagram, kullanıcılarının e-posta adresini sağlamaz, bunun gerçekleşmesi için başvurunuzu, biz kayıt sırasında kullanıcılardan e-posta isteyene kadar incelemeye göndermeniz gerekir. </strong>

en: <strong><a>Note:</a> You should submit your application for review and it should be approved in order to make your website users able to use the instagram widget.</strong>
tr_TR: <strong> <a> Not: </a> Web sitenizin kullanıcılarının instagram aracını kullanabilmeleri için başvurunuzu incelenmek üzere göndermeli ve onaylanmalıdır. </strong>

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
tr_TR: <strong>Site Yöneticisi Dikkatine:</strong> Grup forumları için gerekli <a href="%s">doğru yükleme ve ayarlama</a> bir bbPress yüklemesi.

en: <strong>Note:</strong> We couldn't get the information below : <br> %s
tr_TR: <strong> Not: </strong> Aşağıdaki bilgileri alamadık: <br>%s

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone.
tr_TR: <strong>UYARI:</strong> Bu işlem geri alınamaz.

en: <strong>You have signed out!</strong> Would you like to sign in again?
tr_TR: <strong>Çıkış yaptınız!</strong>Tekrar oturum açmak ister misiniz?

en: <strong>Youzify - Database Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Optimize Youzify Database</a></strong> This will increase your website speed.
tr_TR: <strong> Youzify - Veritabanı Optimizasyon Yaması: <br> </strong> Lütfen şu yamayı çalıştırın <strong> <a href='%1s'> Youzify Veritabanını Optimize Edin </a> </strong> Bu, web sitenizin hızını artıracaktır .

en: <strong>Youzify - Important Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Move Wordpress Fields To The Buddypress Xprofile Fields.</a></strong> This patch will move all the previews users fields values to the new created Buddypress fields so now you can have the full control over profile info tab and contact info tab fields also : Re-order them, Control their visibility or even remove them if you want.</strong>
tr_TR: <strong> Youzify - Önemli Yama: <br> </strong> Lütfen şu yamayı çalıştırın <strong> <a href='%1s'> Wordpress Alanlarını Buddypress Xprofile Alanlarına Taşı. </a> </strong> Bu patch, tüm ön izleme kullanıcı alanlarının değerlerini yeni oluşturulan Buddypress alanlarına taşıyacaktır, böylece artık profil bilgileri sekmesi ve iletişim bilgileri sekmesi alanları üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz: Bunları yeniden sıralayın, görünürlüğünü kontrol edin ve hatta isterseniz kaldırın. </strong>

en: <strong>Youzify - Media Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'> Upgrade Media System Database.</a></strong> This operation will improve the media system structure.
tr_TR: <strong> Youzify - Media Optimization Patch: <br> </strong> Lütfen şu yamayı çalıştırın <strong> <a href='%1s'> Upgrade Media System Database. </a> </strong> Bu işlem iyileştirilecek medya sistemi yapısı.

en: <strong>Youzify - New Media System Important Patch:<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Migrate to The New Youzify Media System.</a></strong> This operation will move all the old activity posts media ( images, videos, audios, files ) to a new database more organized and structured.
tr_TR: <strong> Youzify - Yeni Medya Sistemi Önemli Yama: <br> </strong> Lütfen şu yamayı çalıştırın <strong> <a href='%1s'> Yeni Youzify Medya Sistemine Geçin </a> </ strong > Bu işlem tüm eski etkinlik gönderileri medyasını (resimler, videolar, sesler, dosyalar) daha düzenli ve yapılandırılmış yeni bir veri tabanına taşıyacaktır.

en: @%s Shares
tr_TR: @%s Paylaşımlar

en: @%s Tags
tr_TR: @%s Etiketler

en: ADDRESS
tr_TR: Adres

en: About
tr_TR: Hakkında

en: About Me
tr_TR: Hakkımda

en: About Me Settings
tr_TR: Hakkımda Ayarları

en: Accept
tr_TR: Kabul Et

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Account Custom CSS
tr_TR: Hesap Özel CSS

en: Account Details
tr_TR: Hesap Detayları

en: Account Email
tr_TR: Hesap Eposta Adresi

en: Account ID
tr_TR: Hesap Kimliği

en: Account Linked
tr_TR: Hesap Bağlandı

en: Account Privacy
tr_TR: Hesap Gizliliği

en: Account Settings
tr_TR: Hesap Ayarları

en: Account Status
tr_TR: Hesap Durumu

en: Account Styling Settings
tr_TR: Hesap Stil Ayarları

en: Account Verification Settings
tr_TR: Onaylanmış Hesap Ayarları

en: Account marked as unverified successfully
tr_TR: Hesap başarıyla doğrulanmamış olarak işaretlendi

en: Account marked as verified successfully
tr_TR: Hesap başarıyla doğrulandı olarak işaretlendi

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Action Buttons Settings
tr_TR: Eylem Düğmeleri Ayarları

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate Account
tr_TR: Aktif Hesap

en: Activate Embeds inside comments
tr_TR: Yorumların içine gömmeleri etkinleştir

en: Activate Embeds inside posts
tr_TR: Gönderilerin içine gömmeleri etkinleştirin

en: Activate Membership System
tr_TR: Üyelik Sistemini Etkinleştir

en: Activate Youzify membership system
tr_TR: Youzify üyelik sistemini aktifleştir

en: Activate groups media
tr_TR: Grup medya etkinleştir

en: Activate social login
tr_TR: Sosyal Ağ ile giriş etkin

en: Activate your account
tr_TR: Hesabınızı etkinleştirin

en: Activation Key
tr_TR: Aktivasyon Anahtarı

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Active %s
tr_TR: Aktif %s

en: Active Page Background
tr_TR: Sayfa Arka Planı Aktifleştir

en: Active Page Number
tr_TR: Sayfa Numarasını Aktifleştir

en: Active page background color
tr_TR: Sayfa arka plan rengi aktifleştir

en: Active page number color
tr_TR: Sayfa numarası rengini aktifleştir

en: Activities
tr_TR: Aktiviteler

en: Activity
tr_TR: Aktivite

en: Activity - Posts Per Page
tr_TR: Aktivite - Sayfa Başına Gönderiler

en: Activity Attachments Settings
tr_TR: Aktivite Eklerin Ayarları

en: Activity Custom CSS
tr_TR: Aktivite Özel CSS

en: Activity Loading Effect
tr_TR: Aktivite Yükleme Etkisi

en: Activity Moderation Settings
tr_TR: Aktivite Moderasyon Ayarları

en: Activity Stream Purchases
tr_TR: Aktivite Akış Satın Almaları

en: Activity Styling Settings
tr_TR: Aktivite Stil Ayarları

en: Activity secondary navigation
tr_TR: Aktivite ikincil gezinmesi

en: Activity sidebar
tr_TR: Aktivite kenar çubuğu

en: Ad Banner
tr_TR: Reklam Banner'ı

en: Ad Code
tr_TR: Reklam kodu

en: Ad Name
tr_TR: Reklam Adı

en: Ad URL
tr_TR: Reklam URL'si

en: Ad banner link URL
tr_TR: Reklam banner URL linki

en: Ad code is empty!
tr_TR: Reklam kodu boş!

en: Ad name is empty or already exists!
tr_TR: Reklam adı boş veya zaten var!

en: Ad type
tr_TR: Reklam tipi

en: Add Link Title
tr_TR: Link Başlığı Ekle

en: Add Link URL
tr_TR: Link URL ekle

en: Add New Ad
tr_TR: Yeni Reklam Ekle

en: Add New Network
tr_TR: Yeni ağ ekle

en: Add New Photo
tr_TR: Yeni Foto Ekle

en: Add New Service
tr_TR: Yeni Servis Ekle

en: Add New Skill
tr_TR: Yeni Yetenek Ekle

en: Add New Slide
tr_TR: Yeni Slayt Ekle

en: Add New Social Network
tr_TR: Yeni Sosyal Ağ Ekle

en: Add New Tab
tr_TR: Yeni Sekme Ekle

en: Add New User Tag
tr_TR: Yeni Kullanıcı Etiketi Ekle

en: Add New Widget
tr_TR: Yeni Araç Ekle

en: Add Quote Owner
tr_TR: Alıntı Sahibini Ekle

en: Add Quote Text
tr_TR: Alıntı Metni Ekle

en: Add Review
tr_TR: İnceleme Ekle

en: Add a list of forbidden words that cannot be used on the activity posts and comments.
tr_TR: Aktivite gönderileri ve yorumlarında kullanılamayan yasak sözcüklerin bir listesini ekleyin.

en: Add link description
tr_TR: Link açıklaması ekle

en: Add network name
tr_TR: Ağ adı ekle

en: Add post types
tr_TR: Gönderi tipi ekle

en: Add project description
tr_TR: Proje açıklaması ekle

en: Add project link
tr_TR: Proje linki ekle

en: Add project types
tr_TR: Proje tipi ekle

en: Add service description
tr_TR: Servis açıklaması ekle

en: Add tab title
tr_TR: Sekme başlığı ekle

en: Add to Cart
tr_TR: Sepete Ekle

en: Add video description
tr_TR: Video açıklaması ekle

en: Add video title
tr_TR: Video başlığı ekle

en: Add widget title
tr_TR: Araç başlığı ekle

en: Add your address
tr_TR: Adresinizi ekleyin

en: Add your biography
tr_TR: Biyografinizi ekleyin

en: Add your email address
tr_TR: E-posta adresinizi ekleyin

en: Add your link
tr_TR: Link ekle

en: Add your phone number
tr_TR: Telefon numaranızı ekleyin

en: Add your website url
tr_TR: Web URL'nizi ekleyin

en: Add-Ons
tr_TR: Eklentiler

en: Added a new GIF
tr_TR: Yeni bir GIF eklendi

en: Additional information
tr_TR: Ek bilgi

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address 1
tr_TR: 1. Adres

en: Address 2
tr_TR: 2. Adres

en: Address Field
tr_TR: Adres Alanı

en: Address Loading Effect
tr_TR: Adres Yükleme Efekti

en: Address Styling Settings
tr_TR: Adres Stil Ayarları

en: Address loading effect
tr_TR: Adres yükleme efekti

en: Addresses
tr_TR: Adresler

en: Administrators
tr_TR: Yöneticiler

en: Admins Number:
tr_TR: Yönetici Sayısı:

en: Ads Settings
tr_TR: Reklam Ayarları

en: Adsense Code
tr_TR: Adsense Kodu

en: After admin login redirect to which page?
tr_TR: Giriş yaptıktan sonra yönetici hangi sayfaya yönlendirilsin?

en: After login redirect admin to?
tr_TR: Giriş yaptıktan sonra yönetici yönlendirilsin mi?

en: After login redirect user to?
tr_TR: Giriş yaptıktan sonra kullanıcı yönlendirilsin mi?

en: After logout redirect user to?
tr_TR: Oturumu kapattıktan sonra kullanıcı yönlendirilsin mi?

en: After user login redirect to which page?
tr_TR: Giriş yaptıktan sonra kullanıcı hangi sayfaya yönlendirilsin?

en: After user logout redirect to which page?
tr_TR: Oturumu kapattıktan sonra kullanıcı hangi sayfaya yönlendirilsin?

en: All
tr_TR: Tümü

en: All Groups %s
tr_TR: Tüm Gruplar %s

en: All Members %s
tr_TR: Tüm Üyeler %s

en: All fields are required!
tr_TR: Tüm alanlar zorunludur !

en: All group members
tr_TR: Tüm grup üyeleri

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
tr_TR: Her iki konudaki tüm yanıtlar kronolojik olarak birleştirilecektir. Birleştirilmiş yanıtların sırası, gönderildikleri saat ve tarihe dayanır. Hedef konu bundan sonra oluşturulmuşsa, yayın tarihi bundan daha önce ikinci olarak güncellenecektir.

en: All the ads created will be added automatically to the bottom of the profile sidebar to change their placement or control their visibility go to <strong>Youzify Panel > Profile Settings > Profile Structure</strong>.
tr_TR: Oluşturulan tüm reklamlar, yerleşimlerini değiştirmek veya görünürlüklerini kontrol etmek için profil kenar çubuğunun altına otomatik olarak eklenecektir.<strong>Youzify Panel > Profil ayarları > Profil yapısı</strong>.

en: All the custom widgets created will be added automatically to the bottom of the profile sidebar to change their placement or control their visibility go to <strong>Youzify Panel > Profile Settings > Profile Structure</strong>.
tr_TR: Oluşturulan tüm özel araçlar, yerleşimlerini değiştirmek veya görünürlüklerini kontrol etmek için <strong> Youzify Paneli> Profil Ayarları> Profil Yapısı </strong> 'na gitmek için profil kenar çubuğunun altına otomatik olarak eklenecektir.

en: Allow Delete Accounts
tr_TR: Hesap Silinmesine İzin Ver

en: Allow Private Profiles
tr_TR: Özel Profillere İzin Ver

en: Allow Reviews Edition
tr_TR: İncelemeler Sürümüne İzin Ver

en: Allow admins to pin or unpin posts
tr_TR: Yöneticilerin yayınları sabitlemesine ya da kaldırmasına izin ver

en: Allow comments GIFs
tr_TR: Yorumlarda GIF'leri uygula

en: Allow posts comments
tr_TR: Gönderi yorumlarına izin ver

en: Allow posts comments replies
tr_TR: Gönderilere yorum yanıtlarına izin ver

en: Allow registered members to delete their own accounts
tr_TR: Kayıtlı üyelerin kendi hesaplarını silmesine izin ver

en: Allow users to edit their reviews?
tr_TR: Kullanıcıların incelemelerini düzenlemesine izin verilsin mi?

en: Allow users to like posts
tr_TR: Kullanıcıların gönderileri beğenmesine izin ver

en: Allow users to make their profiles private
tr_TR: Kullanıcıların profillerini özel yapmalarına izin ver

en: Allow users to share posts
tr_TR: Kullanıcıların gönderileri paylaşmasına izin ver

en: Allowed Badges Number
tr_TR: İzin Verilen Rozet Sayısı

en: Allowed Extensions
tr_TR: Eklentileri Uygula

en: Allowed Friends Number
tr_TR: İzin Verilen Arkadaş Sayısı

en: Allowed Groups Number
tr_TR: İzin Verilen Grup Sayısı

en: Allowed Login Retries
tr_TR: İzin Verilen Giriş Denemeleri

en: Allowed Photos Number
tr_TR: İzin Verilen Foto Numaraları

en: Allowed Posts Number
tr_TR: İzin Verilen Gönderi Sayısı

en: Allowed Services Number
tr_TR: İzin Verilen Servis Sayısı

en: Allowed Skills Number
tr_TR: İzin Verilen Yetenek Sayısı

en: Allowed Slides Number
tr_TR: İzin Verilen Slide Gösterisi Sayısı

en: Allowed audio extensions
tr_TR: İzin verilen müzik uzantıları

en: Allowed extensions list
tr_TR: Uygulanmış eklenti listesi

en: Allowed files extensions
tr_TR: İzin verilen dosya uzantıları

en: Allowed image extensions
tr_TR: İzin verilen görsel uzantıları

en: Allowed video extensions
tr_TR: İzin verilen video uzantıları

en: Alphabetical
tr_TR: Alfabetik

en: An account exists with this email address.
tr_TR: Bu e-posta adresi kullanılmaktadır.

en: An error occurred while resetting the options!
tr_TR: Kaydedilirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin!

en: An error occurred, please try again.
tr_TR: Bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
tr_TR: Bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Angry
tr_TR: Kızgın

en: Annoyed
tr_TR: Sinirlenmiş

en: Any links to this tag will no longer function.
tr_TR: Bu etikete herhangi bir link artık çalışmaz.

en: Any site member can join this group.
tr_TR: Herhangi bir site üyesi bu gruba katılabilir.

en: Application %s
tr_TR: Uygulama %s

en: Application ID
tr_TR: Uygulama Kimliği

en: Application Secret
tr_TR: Uygulama Gizli Anahtarı

en: Apply long lockout after this many lockouts
tr_TR: Bu kadar çok kilitlenmeden sonra uzun kilitleme uygulayın

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
tr_TR: Bu öğeyi aboneliğinizden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
tr_TR: "%s " etiketini silmek istediğinizden emin misiniz? Bu kalıcıdır ve geri alınamaz.

en: Are you sure you want to do this?
tr_TR: Bunu yapmak istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
tr_TR: Belirttiğiniz etiketin içine "%s", etiket birleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset all the settings?
tr_TR: Tüm ayarları sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Attachment max size by megabytes
tr_TR: Megabayt olarak ek maksimum boyutu

en: Attachments Settings
tr_TR: Eklerin Ayarları

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Audio Extensions
tr_TR: Müzik Eklentileri

en: Audios
tr_TR: Müzik

en: Audios Number:
tr_TR: Müzik Sayısı:

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author Box Layout
tr_TR: Yazar Kutusu Düzeni

en: Author Box Meta
tr_TR: Yazar Kutusu Meta

en: Author Box Meta Icon
tr_TR: Yazar Kutusu Meta Simgesi

en: Author Box Settings
tr_TR: Yazar Kutusu Ayarları

en: Author Image Format
tr_TR: Yazar Görüntü Formatı

en: Author Meta Icon
tr_TR: Yazar Meta Simgesi

en: Author Meta Type
tr_TR: Yazar Meta Tipi

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Avatar Border
tr_TR: Avatar Kenar Çizgisi

en: Avatars Only
tr_TR: Sadece Avatarlar

en: Average
tr_TR: Ortalama

en: Back to Previous Step
tr_TR: Önceki Adıma Geri Dön

en: Background
tr_TR: Arkaplan

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background Left
tr_TR: Arka Plan Sol

en: Background Right
tr_TR: Arka Plan Sağ

en: Badge Background
tr_TR: Rozet Arka Planı

en: Badge Icon
tr_TR: Rozet Simgesi

en: Badge background color
tr_TR: Rozet arka planı rengi

en: Badge icon color
tr_TR: Rozet simgesi rengi

en: Badges
tr_TR: Rozetler

en: Banner URL not working!
tr_TR: Banner URL’si çalışmıyor!

en: Banner field is empty !
tr_TR: Banner alanı boş!

en: Be careful! This will reset all the current tab settings.
tr_TR: Dikkatli ol! Bu, bu sekmedeki tüm ayarları sıfırlar.

en: Be careful! this will reset all the Youzify plugin settings.
tr_TR: Dikkatli ol! bu, tüm eklenti ayarlarını sıfırlar.

en: Before many Youzify options were called on all the pages by running this patch they will be called only when needed. This operation will increase your website pages speed.
tr_TR: Bu yamayı çalıştırarak tüm sayfalarda birçok Youzify seçeneği çağrılmadan önce, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda çağrılacaklar. Bu işlem web sitenizin sayfalarının hızını artıracaktır.

en: Below Average
tr_TR: Ortalamanın altında

en: Big
tr_TR: Büyük

en: Billing &amp; Shipping
tr_TR: Fatura &amp; Kargo

en: Billing Address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Billing address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Billing details
tr_TR: Fatura Detayları

en: Biographical Info
tr_TR: Biyografik Bilgi

en: Biography
tr_TR: Biyografi

en: Blessed
tr_TR: Kutsal

en: Block
tr_TR: Blok

en: Block Members
tr_TR: Bloklanan Üyeler

en: Blog Details
tr_TR: Blog Detayları

en: Bookmark
tr_TR: Yer İşareti

en: Bookmarks
tr_TR: Yer İşaretleri

en: Bookmarks Privacy
tr_TR: Yer işaretleri Gizlilik

en: Bookmarks Settings
tr_TR: Yer İşareti Ayarları

en: Border Color
tr_TR: Çerçeve Rengi

en: BounceInLeft
tr_TR: Sola Zıplama

en: BounceInRight
tr_TR: Sağa Zıplama

en: Box Button Styling
tr_TR: Kutu Düğmesi Stili

en: Box Gradient Settings
tr_TR: Kutu Gradyan Ayarları

en: Box Margin Bottom
tr_TR: Kutu Alt Kenar Boşluğu

en: Box Margin Top
tr_TR: Kutu Üst Kenar Boşluğu

en: Box user meta icon?
tr_TR: Kutu kullanıcı meta simgesi?

en: Brief Link Description
tr_TR: Kısa Link Açıklaması

en: Button
tr_TR: Düğme

en: Button Background
tr_TR: Düğme arka planı

en: Button Hover Color
tr_TR: Düğme Vurgu Rengi

en: Button Icon
tr_TR: Düğme Simgesi

en: Button Text
tr_TR: Düğme Başlığı

en: Button Title
tr_TR: Düğme Başlığı

en: Button background color
tr_TR: Düğme arka plan rengi

en: Button icon color
tr_TR: Düğme simge rengi

en: Button icons color
tr_TR: Düğmelerin simge rengi

en: Button text color
tr_TR: Düğme metni rengi

en: Buttons Border Style
tr_TR: Düğmeler Sınır Stili

en: Buttons Color
tr_TR: Düğmelerin Rengi

en: Buttons Hover Color
tr_TR: Düğmelerin Üzerine Gelince Rengi

en: Buttons Icon
tr_TR: Düğmelerin Simgesi

en: Buttons Icons Position
tr_TR: Düğme Simgeleri Konumu

en: Buttons Layout
tr_TR: Düğmelerin Yerleşimi

en: Buttons Settings
tr_TR: Düğme Ayarları

en: Buttons Style
tr_TR: Düğmeler Stili

en: Buttons Styling Settings
tr_TR: Düğmelerin Stil Ayarları

en: Buttons Type
tr_TR: Düğme Tipi

en: Buttons hover color
tr_TR: Düğmelerin üzerine gelince rengi

en: Buttons icons hover color
tr_TR: Düğme simgelerinin üzerine gelince rengi

en: Buy Now
tr_TR: Şimdi Satın Al

en: By creating an account you agree to our <a href="%1s" target="_blank">Terms and Conditions</a> and our <a href="%2s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
tr_TR: Bir hesap oluşturarak<a href="%1s" target="_blank">Şartlar ve Koşullar</a> ve bizim <a href="%2s" target="_blank">Gizlilik Politikası</a>kabul etmiş olursunuz.

en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: Cancel Request
tr_TR: İsteği İptal Et

en: Capabilities Settings
tr_TR: Yetenek Ayarları

en: Captcha Secret Key
tr_TR: Captcha Gizli Anahtarı

en: Captcha Settings
tr_TR: Captcha Ayarları

en: Captcha Site Key
tr_TR: Captcha Site Anahtarı

en: Card Avatar Format
tr_TR: Kart Avatarı Formatı

en: Card Meta Settings
tr_TR: Kart Meta Ayarları

en: Card Statistics Settings
tr_TR: Kart İstatistikleri Ayarları

en: Card action buttons layout
tr_TR: Kart aksiyon düğme yerleşimi

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Change Avatar
tr_TR: Avatarı Değiştir

en: Change Password
tr_TR: Şifre Değiştir

en: Change Username
tr_TR: Kullanıcı Adı Değiştir

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change your account email
tr_TR: Eposta hesabınızı değiştir

en: Changed their profile cover
tr_TR: Profil kapağını değiştirdiler

en: Changes Saved.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi.

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
tr_TR: Bilgiyi değiştirmek kalıcı linki etkiler. Eski bilgilerle ilgili tüm linkler çalışmayı durdurur.

en: Check for new notifications interval by seconds
tr_TR: Yeni bildirimleri saniye aralıklarla kontrol edin

en: Check the <a href='%s' target='_blank'>list of supported websites</a>
tr_TR: Kontrol ediniz: <a href='%s' target='_blank'>desteklenen web siteleri listesi</a>

en: Check your email for a link to reset your password.
tr_TR: Şifrenizi sıfırlamak için e-postanızı kontrol edin.

en: Checkbox Border
tr_TR: Onay Kutusu Kenarlığı

en: Checkbox Icon
tr_TR: Onay kutusu Simgesi

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Choose Login Page
tr_TR: Giriş Sayfasını Seç

en: Choose a Password
tr_TR: Bir Şifre Seçiniz

en: Choose a feeling or activity !
tr_TR: Bir his veya aktivite seçin!

en: Choose a value between 0.1 - 1
tr_TR: 0.1 - 1 arasında bir değer seçin

en: Choose how you want your ad to be loaded?
tr_TR: Reklamınızın nasıl yüklenmesini istediğinizi seçin?

en: Choose how you want your custom widgets to be loaded?
tr_TR: Özel araçlarınızın nasıl yüklenmesini istediğinizi seçin?

en: Choose link color
tr_TR: Link rengi seç

en: Choose login page
tr_TR: Giriş Sayfasını Seç

en: Choose login page option
tr_TR: Giriş sayfa seçeneğini seç

en: Choose lost password page
tr_TR: Şifremi Unuttum sayfasını seç

en: Choose meta field
tr_TR: Meta alanı seç

en: Choose network color
tr_TR: Ağ rengini seç

en: Choose post type
tr_TR: Gönderi tipi seç

en: Choose profile default tab
tr_TR: Profil varsayılan sekmesi seç

en: Choose project type
tr_TR: Proje tipi seçin

en: Choose the ad type
tr_TR: Reklam tipi seçin

en: Choose the first header user meta.
tr_TR: İlk başlık kullanıcı metasını seç.

en: Choose the first user meta icon.
tr_TR: İlk kullanıcı meta simgesini seçin.

en: Choose the second header user meta icon.
tr_TR: İkinci başlık kullanıcısı meta simgesini seçin.

en: Choose the second header user meta.
tr_TR: İkinci başlık kullanıcısı metasını seç.

en: Choose the tab type
tr_TR: Sekme tipi seç

en: Choose your post
tr_TR: Gönderinizi seçin

en: Circle
tr_TR: Daire

en: City
tr_TR: Şehir

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Collapse
tr_TR: Çöküş

en: Color
tr_TR: Renk

en: Colorful
tr_TR: Renkli

en: Comment
tr_TR: Yorum Yap

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments (optional)
tr_TR: Yorumlar (isteğe bağlı)

en: Comments Attachments
tr_TR: Yorum Ekleri

en: Comments Attachments Settings
tr_TR: Yorumların Ek Ayarları

en: Comments Emoji
tr_TR: Yorumlar Emoji

en: Comments General Settings
tr_TR: Yorumlar Genel Ayarları

en: Comments Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Yorumlar

en: Comments Styling Settings
tr_TR: Yorumların Stil Ayarları

en: Comments Tab Settings
tr_TR: Yorum Sekmesi Ayarları

en: Comments Text
tr_TR: Yorumların Metni

en: Comments Visibility Settings
tr_TR: Yorum Görünürlük Ayarları

en: Comments author color
tr_TR: Yorumların yazar rengi

en: Comments date color
tr_TR: Yorumların tarih rengi

en: Comments text color
tr_TR: Yorumların metin rengi

en: Comments username color
tr_TR: Yorumların kullanıcı adı rengi

en: Community Hashtags
tr_TR: Topluluk Hashtag'leri

en: Community Media
tr_TR: Topluluk Aracı

en: Community hashtags widget
tr_TR: Topluluk hashtag aracı

en: Community media widget
tr_TR: Topluluk medya aracı

en: Company
tr_TR: Şirket

en: Complete Registration
tr_TR: Tam Kayıt

en: Complete registration steps
tr_TR: Kayıt tamamlama adımları

en: Confirm
tr_TR: Onaylamak

en: Confirm Password
tr_TR: Şifreyi Doğrula

en: Confirm your new password
tr_TR: Yeni şifreyi doğrula

en: Confused
tr_TR: Karışık

en: Connect With Instagram
tr_TR: Instagram ile Bağlan

en: Connect with %s
tr_TR: %s ile bağlan

en: Contact Info
tr_TR: İletişim Bilgileri

en: Content width by default is 1170px
tr_TR: Varsayılan içerik genişliği 1170 px

en: Control Wall Posts Visibility
tr_TR: Kontrol Duvarı Gönderileri Görünürlüğü

en: Conversation between %s recipients.
tr_TR: Konuşma %s alıcıların arasınd.

en: Conversation between %s.
tr_TR: %s arasındaki konuşma.

en: Cool
tr_TR: Klas

en: Copy favoriters to the new topic
tr_TR: Sık kullanılanları yeni konuya kopyala

en: Copy subscribers to the new topic
tr_TR: Aboneleri yeni konuya kopyala

en: Copy topic tags to the new topic
tr_TR: Konu etiketlerini yeni konuya kopyala

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Country, City
tr_TR: Ülke, Şehir

en: Cover
tr_TR: Kapak

en: Cover Gradient Settings
tr_TR: Kapak Gradyan Ayarları

en: Cover Image
tr_TR: Kapak Görseli

en: Cover Overlay Settings
tr_TR: Kapak Yerleşim Ayarları

en: Cover Pattern Settings
tr_TR: Kapak Deseni Ayarları

en: Cover Settings
tr_TR: Kapak Ayarları

en: Cover Title Background
tr_TR: Kapak Başlığı Arka planı

en: Cover title background color
tr_TR: Kapak Başlığı Arka planı rengi

en: Crazy
tr_TR: Çıldırmış

en: Create Group and Continue
tr_TR: Grup Oluştur ve Devam Et

en: Create New Account
tr_TR: Yeni Hesap Oluştur

en: Create New Ad
tr_TR: Yeni Reklam Oluştur

en: Create New Tab
tr_TR: Yeni Sekme Oluştur

en: Create New Tag
tr_TR: Yeni Etiket Oluştur

en: Create New Topic
tr_TR: Yeni Konu Oluştur

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: &ldquo;%s&rdquo; içinde Yeni Bir Konu Oluştur;

en: Create New Widget
tr_TR: Yeni Araç Oluştur

en: Create an account?
tr_TR: Hesap oluştur?

en: Create new account
tr_TR: Yeni hesap oluştur

en: Crop Group Profile Photo
tr_TR: Grubu Profil Fotoğrafını Kırp

en: Crop Image
tr_TR: Görseli Kırp

en: Crop Profile Photo
tr_TR: Profil Fotoğrafını Kırp

en: Current Color
tr_TR: Mevcut Renk

en: Current Password
tr_TR: Mevcut Şifreniz

en: Current Username
tr_TR: Mevcut Kullanıcı Adınız

en: Custom Registration Link
tr_TR: Özel Kayıt Linki

en: Custom Scheme
tr_TR: Özel Şema

en: Custom Styling Settings
tr_TR: Özel Stil Ayarları

en: Custom Tabs Settings
tr_TR: Özel Sekme Ayarları

en: Custom Widgets Settings
tr_TR: Özel Araç Ayarları

en: Dashboard
tr_TR: Panel

en: Dashboard & Toolbar Settings
tr_TR: Kontrol Paneli ve Araç Çubuğu Ayarları

en: Data Erase
tr_TR: Veri Sil

en: Data Export
tr_TR: Veri Aktarımı

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Received
tr_TR: Alınan Tarih

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Deactivate your account
tr_TR: Hesabınızı pasifleştirin

en: Deactivated
tr_TR: Pasifleştirildi

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Group Avatar
tr_TR: Varsayılan Grup Avatarı

en: Default Group Cover
tr_TR: Varsayılan Grup Kapak Fotosu

en: Default Groups Photos Settings
tr_TR: Varsayılan Grupların Fotoların Ayarları

en: Default Profile Avatar
tr_TR: Varsayılan Profil Avatarı

en: Default Profile Cover
tr_TR: Varsayılan Profil Kapağı

en: Default Profiles Photos Settings
tr_TR: Varsayılan Profil Fotoğraf Ayarları

en: Default Tab
tr_TR: Varsayılan Sekme

en: Default User ID
tr_TR: Varsayılan Kullanıcı Kimliği

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete %s tab
tr_TR: % sekmeyi Sil

en: Delete Account
tr_TR: Hesabı Sil

en: Delete Group
tr_TR: Grubu Sil

en: Delete Group Profile Photo
tr_TR: Grup Profili Fotoğrafını Sil

en: Delete Message
tr_TR: Mesajı Sil

en: Delete Review
tr_TR: İnceleme Sil

en: Delete Tab
tr_TR: Sekmeyi Sil

en: Deleting a tag cannot be undone.
tr_TR: Bir etiketi silmek geri alınamaz.

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
tr_TR: Bu hesabı silmek, oluşturduğu tüm içeriği siler. Tamamen telafi edilemez olacak.

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
tr_TR: Hesabınızı silmek, oluşturduğunuz tüm içeriği siler. Tamamen telafi edilemez olacak.

en: Demote to Member
tr_TR: Üyeliğe Düşür

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description color
tr_TR: Açıklama rengi

en: Designed & Developed By
tr_TR: Tasarım & Geliştirme

en: Destination
tr_TR: Hedef

en: Determined
tr_TR: Kararlı

en: Disable Avatar Dropdown Icon
tr_TR: Avatar açılır simgesini devre dışı bırak

en: Disable Youzify avatar dropdown icon in the wordpress menu
tr_TR: WordPress menüsünde Youzify avatar açılır simgesini devre dışı bırakın

en: Display "Sponsored" title above the ad
tr_TR: Reklamın üstünde "Sponsorlu" adını görüntüle

en: Display Name
tr_TR: Ekran Adı

en: Display Navbar Icons
tr_TR: Gezinme Çubuğu Simgelerini Görüntüle

en: Display Note
tr_TR: Ekran notu

en: Display Scroll Button
tr_TR: Ekran Kaydırma Düğmesini Göster

en: Display Social Networks
tr_TR: Sosyal Ağları Görüntüle

en: Display Tab
tr_TR: Sekme Görüntüle

en: Display Title
tr_TR: Görünen Başlık

en: Display Title Icon
tr_TR: Başlık Simgesi Görüntüle

en: Display User Online Status Only
tr_TR: Yalnızca Çevrimiçi Kullanıcı Durumunu Göster

en: Display Widget Title
tr_TR: Araç Başlık Görüntüle

en: Display first statistic number
tr_TR: İlk istatistik numarasını göster

en: Display group activity
tr_TR: Grup aktivitesini görüntüle

en: Display group privacy
tr_TR: Grup gizliliğini görüntüle

en: Display members number
tr_TR: Üyelerin numaralarını göster

en: Display page sidebar
tr_TR: Sayfa kenar çubuğunu görüntüle

en: Display photo transparent border
tr_TR: Fotoğraf şeffaf kenarlığını görüntüle

en: Display posts number
tr_TR: Gönderi numaralarını göster

en: Display scroll to top button
tr_TR: Yukarı ekran kaydırma düğmesini göster

en: Display second statistic number
tr_TR: İkinci istatistik numarasını görüntüle

en: Display tab for non logged-in users
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcılar için ekran sekmesi

en: Display terms and privacy policy note
tr_TR: Şartları ve gizlilik politikası notunu görüntüle

en: Display third statistic number
tr_TR: Üçüncü istatistik numarasını göster

en: Display user tags description
tr_TR: Kullanıcı etiketi açıklamasını görüntüle

en: Display user tags icon
tr_TR: Kullanıcı etiketi simgesini görüntüle

en: Display widget padding
tr_TR: Araç dolgu görüntüle

en: Displayed Group Media
tr_TR: Grup Medyasını Görüntüle

en: Docs
tr_TR: Dokümanlar

en: Don't show me this again
tr_TR: Bana bunu bir daha gösterme

en: Don't show offline circle.
tr_TR: Çevrimdışı çevreyi gösterme.

en: Done!
tr_TR: Tamamlandı!

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download personal data
tr_TR: Kişisel verileri indir

en: Downloads
tr_TR: İndirilenler

en: E-mail
tr_TR: E-posta

en: E-mail Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: E-mail Field
tr_TR: E-posta Alanı

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Review
tr_TR: İncelemeyi Düzenle

en: Effects Settings
tr_TR: Efekt Ayarları

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Email & Password
tr_TR: E-Posta & Şifre

en: Email Address
tr_TR: Eposta Adresi

en: Email Loading Effect
tr_TR: E-posta Yükleme Efekti

en: Email Settings
tr_TR: Eposta Ayarları

en: Email loading effect
tr_TR: E-posta yükleme efekti

en: Email me when I am promoted to a group administrator or moderator
tr_TR: Grup yöneticisi veya moderatörlüğe yükseltildiğimde bana e-posta gönder

en: Email me when a group information is updated
tr_TR: Bir grup bilgisi güncellendiğinde bana e-posta gönder

en: Email me when a member accepts my friendship request
tr_TR: Bir üye arkadaşlık isteğimi kabul ettiğinde bana e-posta gönder

en: Email me when a member invites me to join a group
tr_TR: Bir üye beni bir gruba davet ettiğinde bana e-posta gönder

en: Email me when a member mentions me in a post
tr_TR: Bir üye benden bahsettiğinde bana e-posta gönder

en: Email me when a member replies to a post or comment I have posted
tr_TR: Bir üye, gönderdiğim bir yayına veya yoruma yanıt verdiğinde bana e-posta gönder

en: Email me when a member requests to join a private group for which I am an admin
tr_TR: Bir üye, yöneticisi olduğum özel bir gruba katılmak istediğinde bana e-posta gönder

en: Email me when a member sends me a friendship request
tr_TR: Bir üye bana arkadaşlık isteği gönderdiğinde bana e-posta gönder

en: Email me when a member sends me a new message
tr_TR: Bir üye bana yeni bir mesaj gönderdiğinde bana e-posta gönder

en: Email me when my request to join a group has been approved or denied
tr_TR: Bir gruba katılma isteğim onaylandığında veya reddedildiğinde bana e-posta gönder

en: Emoji Settings
tr_TR: Emoji Ayarları

en: Empty Topic Tags
tr_TR: Boş Konu Etiketleri

en: Enable Account CSS
tr_TR: Hesap CSS’sini etkinleştir

en: Enable Activity CSS
tr_TR: Aktivite CSS'yi Etkinleştir

en: Enable Activity Sticky Posts
tr_TR: Aktivite Yapışkan Gönderilerini Etkinleştir

en: Enable Author Photo Border
tr_TR: Yazar Fotoğraf Kenarlığını Etkinleştir

en: Enable Badges
tr_TR: Rozetleri Etkinleştir

en: Enable Bookmarks
tr_TR: Yer İşaretlerini Etkinleştir

en: Enable Captcha
tr_TR: Captcha'yı Etkinleştir

en: Enable Cards Action Buttons
tr_TR: Kartların Eylem Düğmelerini Etkinleştir

en: Enable Cards Avatar Border
tr_TR: Kart Avatar Kenar Çizgilerini Etkinleştir

en: Enable Cards Cover
tr_TR: Kart Kapağını Etkinleştir

en: Enable Cards Custom Meta
tr_TR: Kartları Özel Meta'yı Etkinleştir

en: Enable Comments
tr_TR: Yorumları Etkinleştir

en: Enable Comments Embeds
tr_TR: Yorum Gömmelerini Etkinleştir

en: Enable Comments GIFs
tr_TR: Yorumların GIF'leri Etkinleştir

en: Enable Comments Replies
tr_TR: Yorum Yanıtlarını Etkinleştir

en: Enable Custom Scheme?
tr_TR: Özel Şema Etkinleştirilsin mi?

en: Enable Deletion
tr_TR: Silmeyi Etkinleştir

en: Enable Dotted Pattern
tr_TR: Noktalı Deseni Etkinleştir

en: Enable E-mail Confirmation
tr_TR: E-posta Doğrulamasını Etkinleştir

en: Enable Fixed Save Icon
tr_TR: Sabit Kaydetme Simgesini Etkinleştir

en: Enable Form Cover
tr_TR: Kutu Kapağını Etkinleştir

en: Enable Global CSS
tr_TR: Global CSS'yi etkinleştir

en: Enable Group Activity
tr_TR: Grup Aktivitelerini Etkinleştir

en: Enable Group Members
tr_TR: Grup Üyelerini Etkinleştir

en: Enable Group Posts
tr_TR: Grup Gönderilerini Etkinleştir

en: Enable Groups CSS
tr_TR: CSS Gruplarını Etkinleştir

en: Enable Groups Directory CSS
tr_TR: Gruplar Dizini CSS'yi Etkinleştir

en: Enable Groups Media
tr_TR: Grup Medyalarını Etkinleştir

en: Enable Groups Sticky Posts
tr_TR: Grupların Yapışkan Gönderilerini Etkinleştir

en: Enable Likes
tr_TR: Beğenileri Etkinleştir

en: Enable Limit Login
tr_TR: Giriş Limitini Etkinleştir

en: Enable MailChimp
tr_TR: MailChimp'i Etkinleştir

en: Enable MailChimp integration
tr_TR: Mailchimp entegrasyonunu etkinleştir

en: Enable Mailster
tr_TR: Mailster Etkinleştir

en: Enable Mailster integration
tr_TR: Mailster entegrasyonunu etkinleştir

en: Enable Members Directory CSS
tr_TR: Üye Dizini CSS'yi Etkinleştir

en: Enable MyCred integration
tr_TR: MyCred entegrasyonunu etkinleştir

en: Enable Network
tr_TR: Ağı Etkinleştir

en: Enable Overlay
tr_TR: Yerleşimi Etkinleştir

en: Enable Posts Embeds
tr_TR: Gönderi Gömmelerini Etkinleştir

en: Enable Profile CSS
tr_TR: Profil CSS'sini Etkinleştir

en: Enable Registration
tr_TR: Kaydı Etkinleştir

en: Enable Reviews
tr_TR: İncelemeleri Etkinleştir

en: Enable Shares
tr_TR: Paylaşımları Etkinleştir

en: Enable Social Login
tr_TR: Sosyal Ağ ile Girişi Etkinleştir

en: Enable Statistics
tr_TR: İstatistikleri Etkinleştir

en: Enable User Comments
tr_TR: Kullanıcı Yorumlarını Etkinleştir

en: Enable User Followers
tr_TR: Kullanıcı Takipçilerini Etkinleştir

en: Enable User Following
tr_TR: Kullanıcı Takip Edilenleri Etkinleştir

en: Enable User Friends
tr_TR: Kullanıcı Arkadaşlarını Etkinleştir

en: Enable User Points
tr_TR: Kullanıcı Noktalarını Etkinleştir

en: Enable User Posts
tr_TR: Kullanıcı Gönderilerini Etkinleştir

en: Enable User Status
tr_TR: Kullanıcı Durumunu Etkinleştir

en: Enable User Tags Description
tr_TR: Kullanıcı etiketi açıklamasını etkinleştir

en: Enable User Tags Icon
tr_TR: Kullanıcı etiketleri simgesini etkinleştir

en: Enable User Views
tr_TR: Kullanıcı Görüntülemelerini Etkinleştir

en: Enable Verified Badges
tr_TR: Doğrulanmış Rozetleri Etkinleştir

en: Enable accounts verification
tr_TR: Hesap doğrulamayı etkinleştirin

en: Enable activity %s posts
tr_TR: Aktivite %s gönderileri etkinleştir

en: Enable activity infinite loader
tr_TR: Aktivite sonsuz yükleyiciyi etkinleştir

en: Enable activity loading effect
tr_TR: Aktivite yükleme efektini etkinleştir

en: Enable activity posts privacy
tr_TR: Aktivite gönderilerinin gizliliğini etkinleştir

en: Enable ajax in login forms?
tr_TR: Giriş yap formunda Ajax etkinleştir?

en: Enable application
tr_TR: Uygulamayı etkinleştir

en: Enable attachments
tr_TR: Ekleri etkinleştir

en: Enable author box badges
tr_TR: Yazar kutusu rozetlerini etkinleştir

en: Enable bookmarks
tr_TR: Yer İşaretlerini etkinleştir

en: Enable card activity statistics
tr_TR: Kart Aktivitr istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card comments statistics
tr_TR: Kart yorum istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card followers statistics
tr_TR: Kart takipçileri istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card following statistics
tr_TR: Kart takip edilenler istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card friends statistics
tr_TR: Kart arkadaşları istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card members statistics
tr_TR: Kart üyeleri istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card points statistics
tr_TR: Kart noktaları istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card posts statistics
tr_TR: Kart gönderileri istatistiklerini etkinleştir

en: Enable card statistics data
tr_TR: Kart istatistik verilerini etkinleştir

en: Enable card views statistics
tr_TR: Kart görüntüleme istatistiklerini etkinleştir

en: Enable cards badges
tr_TR: Kart rozetlerini etkinleştir

en: Enable comments attachments
tr_TR: Yorum eklerini etkinleştir

en: Enable cover dark background
tr_TR: Kapak koyu arka planını etkinleştir

en: Enable cover dotted pattern
tr_TR: Kapak noktalı desenini etkinleştir

en: Enable discussion forum
tr_TR: Tartışma forumunu etkinleştir

en: Enable email confirmation on social registration.
tr_TR: Sosyal ağ ile kayıtta e-posta doğrulamasını etkinleştir.

en: Enable emoji in comments
tr_TR: Yorumlarda emojileri etkinleştir

en: Enable emoji in messages
tr_TR: Mesajlarda emojiyi etkinleştir

en: Enable emoji in posts
tr_TR: Gönderilerde emojileri etkinleştir

en: Enable fixed Save icon button
tr_TR: Sabit Kaydet simgesi düğmesini etkinleştir

en: Enable form header cover?
tr_TR: Form başlığı kapağı etkinleştirilsin mi?

en: Enable limit login attempts
tr_TR: Giriş deneme limitini etkinleştir

en: Enable live notifications
tr_TR: Canlı bildirimleri etkinleştir

en: Enable photo transparent border
tr_TR: Fotoğraf şeffaf kenarlığını etkinleştir

en: Enable popup login form?
tr_TR: Giriş Yap formunda popup'ı etkinleştir?

en: Enable posts delete button
tr_TR: Gönderi silme düğmesini etkinleştir

en: Enable posts feeling and activity
tr_TR: Gönderi hissini ve aktivitesini etkinleştir

en: Enable reviews
tr_TR: İncelemeleri etkinleştir

en: Enable styling code below
tr_TR: Stil kodunu aşağıda etkinleştir

en: Enable tagging friends in posts
tr_TR: Gönderilerde arkadaşları etiketlemeyi etkinleştir

en: Enable users registration
tr_TR: Kullanıcıların kaydını etkinleştir

en: Enable using the captcha
tr_TR: Captcha kullanmayı etkinleştir

en: Enter
tr_TR: Gir

en: Enter application %s
tr_TR: Uygulama gir %s

en: Enter application ID
tr_TR: Uygulama Kimliğini Gir

en: Enter application secret key
tr_TR: Uygulama gizli anahtarını girin

en: Enter privacy policy link
tr_TR: Gizlilik politikası linki girin

en: Enter terms and conditions link
tr_TR: Şartlar ve koşullar linki girin

en: Enter the new username of your choice
tr_TR: Seçtiğiniz yeni kullanıcı adını girin

en: Enter your city
tr_TR: Şehrinizi yazınız

en: Enter your country
tr_TR: Ülkenizi yazınız

en: Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.
tr_TR: E-posta adresinizi girin, size yeni bir şifre belirlemek için kullanabileceğiniz bir link gönderelim.

en: Enter your first name
tr_TR: İsmini yazınız

en: Enter your last name
tr_TR: Soyadınızı yazınız

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Message
tr_TR: Hata Mesajı

en: Evil
tr_TR: Günahkâr

en: Excellent
tr_TR: Mükemmel

en: Excerpt
tr_TR: Alıntı

en: Excited
tr_TR: Heyecanlı

en: Existing tag :
tr_TR: Mevcut etiket :

en: Export Data
tr_TR: Verileri Dışa Aktar

en: Extensions (Add-Ons)
tr_TR: Eklentiler (Add-Ons)

en: Extensions <span class="new">New</span>
tr_TR: Eklentiler <span class="new">Yeni</span>

en: Extensions Settings
tr_TR: Eklentilerin Ayarları

en: FadeIn
tr_TR: Açılma

en: FadeInDown
tr_TR: Aşağı Açılma

en: FadeInLeft
tr_TR: Sola Açılma

en: FadeInRight
tr_TR: Sağa Açılma

en: FadeInUp
tr_TR: Yukarı Açılma

en: FadeInUpDelay
tr_TR: Yukarı Gecikmeli Açılma

en: Featured Post
tr_TR: Gelecekteki Gönderi

en: Featured Product
tr_TR: Öne Çıkan Ürün

en: Featured Project
tr_TR: Gelecek Proje

en: Feed Type:
tr_TR: Besleme Türü:

en: Feeling / Activity
tr_TR: Hisler / Aktivite

en: Field Group Icon
tr_TR: Alan Grubu Simgesi

en: Fields Border Style
tr_TR: Alanlar Kenarlık Stili

en: Fields Icons Position
tr_TR: Alan Simgeleri Konumu

en: Fields Settings
tr_TR: Alan Ayarları

en: Fields Styling Settings
tr_TR: Alan Stil Ayarları

en: Fields icons background color
tr_TR: Alan simgelerinin arka plan rengi

en: Fields icons color
tr_TR: Alan simgelerinin rengi

en: File
tr_TR: Dosya

en: File too large. File must be less than %d megabytes.
tr_TR: Dosya çok büyük. Dosya daha küçük olmalı %d megabayt.

en: File too large. File must be less than %g megabytes.
tr_TR: Dosya çok büyük. Dosya %g megabayttan daha küçük olmalı.

en: Files
tr_TR: Dosya

en: Files Extensions
tr_TR: Dosya Eklentileri

en: Files Number:
tr_TR: Dosya Sayısı:

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Filter Activities By :
tr_TR: Aktiviteleri Filtrele :

en: Filters Settings
tr_TR: Filtre Ayarları

en: Filters:
tr_TR: Filitreler:

en: Finish
tr_TR: Bitiş

en: First Name
tr_TR: İsim

en: First Statistic
tr_TR: İlk İstatistik

en: First name should be alphabetic!
tr_TR: İsim alfabetik olmalı!

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: Flat
tr_TR: Düz

en: Flickr ID format is invalid
tr_TR: Flickr ID geçersiz formatta

en: Flickr Settings
tr_TR: Flickr Ayarları

en: Followers
tr_TR: Takipçiler

en: Following
tr_TR: Takip Edilenler

en: Follows
tr_TR: Takip

en: Forbidden Community Words
tr_TR: Yasak Topluluk Sözleri

en: Forgot your password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Form "lost password" color
tr_TR: "şifremi unuttum" formu rengi

en: Form "remember me" color
tr_TR: "Beni Hatırla" formu rengi

en: Form Cover
tr_TR: Form Kapağı

en: Form Fields Layouts
tr_TR: Form Alanları Yerleşimi

en: Form Subtitle
tr_TR: Form Alt Başlığı

en: Form Title
tr_TR: Form Başlığı

en: Form checkbox border color
tr_TR: Onay kutusu formu kenarlık rengi

en: Form checkbox icon color
tr_TR: Onay kutusu formu simge rengi

en: Form labels color
tr_TR: Form etiket rengi

en: Form subtitle color
tr_TR: Form alt başlığı rengi

en: Form title color
tr_TR: Form başlık rengi

en: Forum Reply
tr_TR: Forum Yanıtı

en: Forum Sidebar
tr_TR: Forum Kenar Çubuğu

en: Forum Topic
tr_TR: Yeni Konu

en: Forums
tr_TR: Forumlar

en: Forums pages sidebar
tr_TR: Forumlar sayfaları kenar çubuğu

en: Freshness
tr_TR: Taze

en: Friend suggestions widget
tr_TR: Arkadaş öneri aracı

en: Friends
tr_TR: Arkadaşlar

en: Friends Settings
tr_TR: Arkadaş Ayarları

en: Friendship Accepted
tr_TR: Arkadaşlık Kabul Edildi

en: Friendship Accepted Notifications
tr_TR: Arkadaşlık Kabul Edilen Bildirimler

en: Friendship Created
tr_TR: Arkadaşlık Oluşturuldu

en: Friendship Requested Notifications
tr_TR: Arkadaşlık İsteği Bildirimleri

en: Friendship Requests
tr_TR: Arkadaşlık İstekleri

en: Friendship Requests %s
tr_TR: Arkadaşlık İstekleri %s

en: From
tr_TR: Gönderen

en: Full Name
tr_TR: Ad Soyad

en: Full Width
tr_TR: Tam genişlik

en: Fullname
tr_TR: Tam adı

en: Furious
tr_TR: Öfkeli

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Global Custom CSS
tr_TR: Genel Özel CSS

en: Global Styling Settings
tr_TR: Global Stil Ayarları

en: Global activity wall posts per page
tr_TR: Sayfa başına global aktivite duvarı gönderileri

en: Go Back Home
tr_TR: Ana Sayfaya Dön

en: Good
tr_TR: İyi

en: Got it!
tr_TR: Anladım!

en: Gradient
tr_TR: Gradyan

en: Gradient Left Color
tr_TR: Gradyan Sol Renk

en: Gradient Right Color
tr_TR: Gradyan Sağ Renk

en: Gradient background color
tr_TR: Gradyan arka plan rengi

en: Gradient left color
tr_TR: Gradyan sol rengi

en: Gradient right color
tr_TR: Gradyan sağ renk

en: Gray
tr_TR: Gri

en: Group
tr_TR: Grup

en: Group Admin Promotion Notifications
tr_TR: Grup Yöneticisi Promosyon Bildirimleri

en: Group Administrators
tr_TR: Grup Yöneticileri

en: Group Avatar Format
tr_TR: Grup Avatar Formatı

en: Group Created
tr_TR: Grup Oluşturuldu

en: Group Description (required)
tr_TR: Grup Açıklaması (gerekli)

en: Group Details
tr_TR: Grup Detayları

en: Group Forums
tr_TR: Grup Forumları

en: Group Information Notifications
tr_TR: Grup Bilgileri Bildirimleri

en: Group Invitations
tr_TR: Grup Davetiyeleri

en: Group Invitations Notifications
tr_TR: Grup Davetleri Bildirimleri

en: Group Invites
tr_TR: Grup Davetleri

en: Group Joined
tr_TR: Gruba Katıldı

en: Group Media
tr_TR: Grup Medyası

en: Group Membership Request Notifications
tr_TR: Grup Üyeliği İstek Bildirimleri

en: Group Moderators
tr_TR: Grup Moderatörleri

en: Group Name
tr_TR: Grup Adı

en: Group Name (required)
tr_TR: Grup Adı (gerekli)

en: Group RSS
tr_TR: Grup RSS

en: Group Settings
tr_TR: Grup Ayarları

en: Group Suggestions
tr_TR: Grup Önerileri

en: Group Types
tr_TR: Grup Çeşitleri

en: Group activity RSS widget ( Works only on group pages )
tr_TR: Grup aktivitesi RSS aracı (Yalnızca grup sayfalarında çalışır)

en: Group administrators widget
tr_TR: Grup yönetici aracı

en: Group admins and mods only
tr_TR: Yalnızca grup yöneticileri ve moderatörler

en: Group admins only
tr_TR: Yalnızca grup yöneticileri

en: Group content and activity will be visible to any site member.
tr_TR: Grup içeriği ve aktivite herhangi bir site üyesi tarafından görülebilir.

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
tr_TR: Grup içeriği ve etkinliği yalnızca grubun üyeleri tarafından görülebilir.

en: Group information Notifications
tr_TR: Grup bilgileri Bildirimleri

[ctx: Group member count]
en: %d member | %d members
tr_TR[0]: %d üye
tr_TR[1]: %d üyeler

en: Group moderators widget
tr_TR: Grup moderatör aracı

en: Group name text color
tr_TR: Grup adı metin rengi

en: Group secondary navigation
tr_TR: Grup ikincil gezinme

en: Group suggestions widget
tr_TR: Grup öneri aracı

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Groups - Posts Per Page
tr_TR: Gruplar - Sayfa Başına Gönderiler

en: Groups Custom CSS
tr_TR: Gruplar Özel CSS

en: Groups Directory Custom CSS
tr_TR: Gruplar Dizini Özel CSS

en: Groups Directory Settings
tr_TR: Grup Dizini Ayarları

en: Groups Directory Styling Settings
tr_TR: Gruplar Dizini Stil Ayarları

en: Groups Media Subtabs settings
tr_TR: Gruplar Medya Alt Sekmeleri ayarları

en: Groups Media Tab settings
tr_TR: Grup Medya Sekmesi ayarları

en: Groups Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Gruplar

en: Groups Settings
tr_TR: Grup Ayarları

en: Groups Sidebar
tr_TR: Gruplar Kenar Çubuğu

en: Groups Styling Settings
tr_TR: Gruplar Stil Ayarları

en: Groups directory main navigation
tr_TR: Gruplar rehberi ana gezinti

en: Groups directory secondary navigation
tr_TR: Gruplar dizini ikincil gezinme

en: Groups sidebar
tr_TR: Gruplar kenar çubuğu

en: Groups wall posts per page
tr_TR: Sayfa başına grup duvar gönderileri

en: Happy
tr_TR: Mutlu

en: Hashtags
tr_TR: Hashtag'ler

en: Hashtags Number:
tr_TR: Hashtag Sayısı:

en: Hashtags Widget
tr_TR: Hashtag Aracı

en: Header Background
tr_TR: Başlık Arka Plan

en: Header Image Format
tr_TR: Başlık Görsel Formatı

en: Header Layouts
tr_TR: Başlık Yerleşimi

en: Header Loading Effect
tr_TR: Başlık Yükleme Efekti

en: Header Meta
tr_TR: Başlık Meta

en: Header Meta Icon
tr_TR: Başlık Meta Simgesi

en: Header Meta Settings
tr_TR: Başlık Meta Ayarları

en: Header Networks Settings
tr_TR: Başlık Ağ Ayarları

en: Header Photo Effect
tr_TR: Başlık Foto Efekti

en: Header Settings
tr_TR: Başlık Ayarları

en: Header Statistics Settings
tr_TR: Başlık İstatistik Ayarları

en: Header Styling Settings
tr_TR: Başlık Stil Ayarları

en: Header Visibility Settings
tr_TR: Başlık Görünürlük Ayarları

en: Header background color
tr_TR: Başlık arka plan rengi

en: Header background type
tr_TR: Başlık arka plan tipi

en: Header icons color
tr_TR: Başlık simgeler rengi

en: Header text color
tr_TR: Başlık metni rengi

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Hidden Group
tr_TR: Gizli Grup

en: Hidden Replies
tr_TR: Gizli Yanıtlar

en: Hidden Topics
tr_TR: Gizli Konular

en: Hide Dashboard For Subscribers
tr_TR: Aboneler İçin Kontrol Panelini Gizle

en: Hide Links:
tr_TR: Linkleri Gizle:

en: Hide Sections:
tr_TR: Bölümleri Gizle:

en: Hide Widget
tr_TR: Aracı Gizle

en: Hide Widget Title
tr_TR: Araç Başlığını Gizle

en: Hide admin toolbar and dashborad for subscribers
tr_TR: Aboneler için yönetici araç çubuğunu ve kontrol panelini gizle

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: How are you feeling?
tr_TR: Nasıl hissediyorsunuz?

en: How many comments per page?
tr_TR: Sayfa başına kaç yorum?

en: How many items per page on the all media page?
tr_TR: Tüm medya sayfasında sayfa başına kaç öğe var?

en: How many items per page on the media subtabs?
tr_TR: Medya alt sekmelerinde sayfa başına kaç öğe var?

en: How many posts per page?
tr_TR: Sayfa başına kaç gönderi?

en: How to activate user badges widget?
tr_TR: Kullanıcı rozetleri aracı nasıl etkinleştirilir?

en: How to activate user balance widget?
tr_TR: Kullanıcı bakiyesi aracını nasıl etkinleştiririm?

en: How to get %s keys?
tr_TR: Nasıl alınır %s anahtarları?

en: How to get Instagram keys?
tr_TR: Instagram anahtarları nasıl alınır?

en: How to get your MailChimp API key & list ID?
tr_TR: MailChimp API anahtarınızı ve ID listesini nasıl alırsınız?

en: How to get your captcha keys?
tr_TR: Captcha anahtarlarınızı nasıl alırsınız?

en: How you want the navbar to be loaded?
tr_TR: Gezinme Çubuğunun nasıl yüklenmesini istiyorsunuz?

en: How you want the slideshow to be loaded?
tr_TR: Slayt gösterisinin nasıl yüklenmesini istersin?

en: How you want the user tags to be loaded?
tr_TR: Kullanıcı etiketlerinin nasıl yüklenmesini istiyorsunuz?

en: How you want the widget to be loaded?
tr_TR: Aracın nasıl yüklenmesini istiyorsunuz?

en: I already did
tr_TR: Zaten yaptım

en: I understand the consequences of deleting this group.
tr_TR: Bu grubu silmenin sonuçlarını anlıyorum.

en: I understand the consequences.
tr_TR: Sonuçları anlıyorum.

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Icon Background
tr_TR: Simge Arka Planı

en: Icon Color
tr_TR: Simge Rengi

en: Icon Hover Background
tr_TR: Simge Üzerine Gelince Arka Planı

en: Icon Hover Color
tr_TR: Simge Üzerine Gelince Rengi

en: Icon background color
tr_TR: Simge arka plan rengi

en: Icon hover background color
tr_TR: Simge üzerine gelince arka plan rengi

en: Icon text color
tr_TR: Simge metni rengi

en: Icon text hover color
tr_TR: Simge metni üzerine gelince rengi

en: Icons
tr_TR: Simge

en: Icons Background
tr_TR: Simgelerin Arka planı

en: Icons Color
tr_TR: Simgelerin Rengi

en: Icons Hover
tr_TR: Simgelerin Üzerine Gelince

en: If the <strong>Youzify Membership System</strong> is active the <strong>Login Pages Settings</strong> below won't work
tr_TR: <strong> Youzify Üyelik Sistemi </strong> etkinse, aşağıdaki <strong> Giriş Sayfaları Ayarları </strong> çalışmaz

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
tr_TR: Mevcut bir konuyu seçerseniz, cevaplar oluşturuldukları tarih ve saate göre sıralanır.

en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
tr_TR: Henüz bir e-posta almadıysanız, <a href="%s">Yeniden göndermek için buraya tıklayın</a>.

en: If you select deactivate, you will be hidden from the users.
tr_TR: Devre dışı bırakmayı seçerseniz, kullanıcılardan gizleneceksiniz.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
tr_TR: Mevcut konu seçeneğini kullanırsanız, her iki konudaki yanıtlar kronolojik olarak birleştirilecektir. Birleştirilmiş yanıtların sırası, gönderildikleri saat ve tarihe dayanır.

en: If you want to make a request, please click on the button below:
tr_TR: Bir talepte bulunmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın:

en: If you want to use the <strong>Custom Profile Scheme Color</strong>, make sure that you <strong>enabled</strong> the custom scheme button.
tr_TR: <strong> Özel Profil Şeması Rengi </strong> kullanmak istiyorsanız, özel şema düğmesini <strong> etkinleştirdiğinizden </strong> emin olun.

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
tr_TR: Mevcut grup profili fotoğrafını kaldırmak istiyor ancak yenisini yüklemek istemiyorsanız, lütfen grup profili fotoğrafını sil düğmesini kullanın.

en: Image Border Style
tr_TR: Görsel Kenarlık Stili

en: Image Extensions
tr_TR: Görsel Eklentileri

en: Image minimum height is %d pixel.
tr_TR: Görsel minimum %d pixel yükseliğinde olmalı.

en: Image minimum width is %d pixel.
tr_TR: Görsel minimum %d pixel genişliğinde olmalı.

en: In love
tr_TR: Aşık

en: In stock
tr_TR: Stokta

en: Infinite Loader
tr_TR: Sonsuz Yükleyici

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Info Boxes Settings
tr_TR: Bilgi Kutusu Ayarları

en: Info Styling Settings
tr_TR: Bilgi Stil Ayarları

en: Info Tab Settings
tr_TR: Bilgi Sekmesi Ayarları

en: Info Title
tr_TR: Bilgi Başlığı

en: Info Value
tr_TR: Bilgi Değeri

en: Info titles color
tr_TR: Bilgi başlık rengi

en: Info values color
tr_TR: Bilgi değer rengi

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Inline Block
tr_TR: Satır İçi Blok

en: Inputs Background
tr_TR: Giriş Arka planı

en: Inputs Border
tr_TR: Giriş Kenalığı

en: Inputs Text
tr_TR: Giriş Metni

en: Inputs background color
tr_TR: Giriş arka plan rengi

en: Inputs border color
tr_TR: Giriş kenarlık rengi

en: Inputs text color
tr_TR: Giriş metin rengi

en: Instagram App Settings
tr_TR: Instagram Uygulama Ayarları

en: Instagram Settings
tr_TR: Instagram Ayarları

en: Instagram Username
tr_TR: Instagram Kullanıcı Adınız

en: Installed
tr_TR: Yüklendi

en: Invalid Subscription.
tr_TR: Geçersiz Abonelik.

en: Invalid audio extension.<br> Only %1s are allowed.
tr_TR: Geçersiz müzik uzantısı.<br> Sadece %1s izin verilir.

en: Invalid file extension.
tr_TR: Görsel dosyasının eklentisi.

en: Invalid file extension.<br> Only %1s are allowed.
tr_TR: Geçersiz dosya uzantısı.<br> Sadece %1s izin verilir.

en: Invalid file type.
tr_TR: Geçersiz dosya türü.

en: Invalid image extension.<br> Only %1s are allowed.
tr_TR: Geçersiz resim uzantısı. <br> Sadece %1s izin verilir.

en: Invalid license.
tr_TR: Geçersiz Lisans.

en: Invalid post type.
tr_TR: Geçersiz gönderi türü.

en: Invalid request.
tr_TR: Geçersiz istek.

en: Invalid username!
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı!

en: Invalid video extension.<br> Only %1s are allowed.
tr_TR: Geçersiz video uzantısı.<br> Sadece %1s izin verilir.

en: Invite Your friends
tr_TR: Arkadaşlarını davet et

en: Is Sponsored?
tr_TR: Sponsorlu mu?

en: Items Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Öğeler

en: Join Group Notifications
tr_TR: Grup Katılma Bildirimleri

en: Keep a log of this edit:
tr_TR: Bu düzenlemenin günlüğünü tut:

en: Keep in touch
tr_TR: İletişimde olalım

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Kick &amp; Ban
tr_TR: &amp; yasakla

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Last Active
tr_TR: Son Aktif

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Last name should be alphabetic!
tr_TR: Soyadı alfabetik olmalı!

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Layout Version %d
tr_TR: Yerleşim Versiyonu %d

en: Layout Version 1
tr_TR: Yerleşim Sürümü 1

en: Layout Version 2
tr_TR: Yerleşim Sürümü 2

en: Layout Version 3
tr_TR: Yerleşim Sürümü 3

en: Layout Version 4
tr_TR: Yerleşim Sürümü 4

en: Layout Version 5
tr_TR: Yerleşim Sürümü 5

en: Layout Version 6
tr_TR: Yerleşim Sürümü 6

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
tr_TR: Bir bilginin otomatik olarak oluşturulması için bilgi sekmesini boş bırakın.

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left Color
tr_TR: Sol Renk

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: License Settings
tr_TR: Lisans Ayarları

en: Like
tr_TR: Beğen

en: Likes
tr_TR: Beğeniler

en: Link Background Image
tr_TR: Link Arka Plan Görseli

en: Link Description
tr_TR: Link Açıklaması

en: Link Icon
tr_TR: Link Simgesi

en: Link Icon Background
tr_TR: Link Simge Arka Planı

en: Link Settings
tr_TR: Link Ayarları

en: Link description color
tr_TR: Link açıklama rengi

en: Link icon color
tr_TR: Link simge rengi

en: Links
tr_TR: Linkler

en: Links border color
tr_TR: Link çizgileri rengi

en: List
tr_TR: Liste

en: Live Notifications
tr_TR: Canlı Bildirim

en: Live Notifications Settings
tr_TR: Canlı Bildirim Ayarları

en: Load More Posts
tr_TR: Daha Fazla Gönderi Yükle

en: Load profile elements with effects
tr_TR: Profil elemanlarını efektli yükleyin

en: Loading Effect
tr_TR: Yükleme Efekti

en: Location
tr_TR: Konum

en: Lock out after this many tries
tr_TR: Bu kadar denemeden sonra kilitleyin

en: Log In
tr_TR: Oturum Aç

en: Log Out
tr_TR: Çıkış Yap

en: Logged in successfully, redirecting...
tr_TR: Giriş Yapıldı..

en: Logged-in User Media
tr_TR: Kullanıcı Medyası Giriş Yap

en: Logged-in Users
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcılar

en: Login
tr_TR: Oturum Aç

en: Login Attempts Settings
tr_TR: Giriş Denemesi Ayarları

en: Login Button Color
tr_TR: Giriş Yap Düğmesi Rengi

en: Login Button Text
tr_TR: Giriş Yap Düğmesi Metni

en: Login Button Title
tr_TR: Giriş Yap Başlığı

en: Login Page
tr_TR: Giriş Sayfası

en: Login Page Settings
tr_TR: Giriş Sayfası Ayarları

en: Login Page URL
tr_TR: Giriş Sayfası URL

en: Login Settings
tr_TR: Giriş Ayarları

en: Login Styling Settings
tr_TR: Giriş Stil Ayarları

en: Login Widget Margin Settings
tr_TR: Giriş Aracı Boşluk Ayarları

en: Login button background color
tr_TR: Giriş Yap düğmesi arka plan rengi

en: Login button text color
tr_TR: Giriş Yap düğmesi metninin rengi

en: Login form subtitle
tr_TR: Giriş formu alt başlığı

en: Login form title
tr_TR: Giriş formu başlığı

en: Logout
tr_TR: Çıkış Yap

en: Long Lockouts Duration
tr_TR: Uzun Kilitlenme Süresi

en: Long lockout for this many seconds
tr_TR: Bu kadar saniye için uzun kilitleme

en: Lost Password Page
tr_TR: Şifremi Unuttum Sayfası

en: Lost Password Settings
tr_TR: Şifremi Unuttum Ayarları

en: Lost Password Title
tr_TR: Şifremi Unuttum Başlığı

en: Lost password form title
tr_TR: Şifremi unuttum formu başlığı

en: Lost password subtitle
tr_TR: Şifremi unuttum alt başlığı

en: Lost password?
tr_TR: Şifremi unuttum?

en: Lovely
tr_TR: Sevgi Dolu

en: Mad
tr_TR: Çılgın

en: Mail (will not be published) (required):
tr_TR: Posta (yayınlanmayacaktır) (gerekli):

en: Mail me when a member replies to a post or comment I have posted
tr_TR: Bir üye yayınladığım bir gönderiye veya yoruma yanıt verdiğinde bana e-posta gönder

en: MailChimp API Key
tr_TR: MailChimp API Anahtarı

en: MailChimp List ID
tr_TR: MailChimp ID Listesi

en: Mailchimp Settings
tr_TR: Mailchimp Ayarları

en: Mailster Settings
tr_TR: Mailster Ayarları

en: Mailsters List ID's
tr_TR: Mailsters ID Listesi

en: Main Widgets
tr_TR: Ana Araçlar

en: Make your profile private, only friends can access.
tr_TR: Profilini, sadece arkadaşlarının erişebileceği şekilde özel yap.

en: Manage Group
tr_TR: Grubu Yönet

en: Manage Tag: "%s"
tr_TR: Etiketi Yönet: "%s"

en: Margin Bottom
tr_TR: Alt Boşluk

en: Margin Settings
tr_TR: Marj Ayarları

en: Margin Top
tr_TR: Üst Boşluk

en: Mark as Read
tr_TR: Okundu İşaretle

en: Mark as Unread
tr_TR: Okunmamış İşaretle

en: Max Attachments Number
tr_TR: Maksimum Ek Sayısı

en: Max Badges
tr_TR: Maksimum rozetler

en: Max File Size
tr_TR: Maksimum Dosya Boyutu

en: Max badges per author box
tr_TR: Yazar kutusu başına maksimum rozet

en: Max badges per card
tr_TR: Kart başına maksimum rozet

en: Max groups cards per page
tr_TR: Sayfa başına maksimum gruplar kartları

en: Max members cards per page
tr_TR: Sayfa başına maksimum üye kartı

en: Maximum allowed photos
tr_TR: Maksimum izin verilen fotolar

en: Maximum allowed posts
tr_TR: Maksimum izin verilen gönderi

en: Maximum allowed services
tr_TR: İzin verilen maksimum servis

en: Maximum allowed services number
tr_TR: İzin verilen maksimum servis sayısı

en: Maximum allowed slides
tr_TR: İzin verilen maksimum slayt

en: Maximum llowed skills number.
tr_TR: İzin Verilen maksimum yetenek sayısı.

en: Maximum number of badges to display
tr_TR: Gösterilecek maksimum rozet sayısı

en: Maximum number of friends to display
tr_TR: Gösterilecek maksimum arkadaş sayısı

en: Maximum number of groups to display
tr_TR: Gösterilecek maksimum grup sayısı

en: Maximum number of reviews to display
tr_TR: Gösterilecek maksimum inceleme sayısı

en: Maximum shown items
tr_TR: Maksimum gösterilen öğeler

en: Media
tr_TR: Medya

en: Media Audios Number
tr_TR: Medya Müzik Sayısı

en: Media Files Number
tr_TR: Medya Dosya Sayısı

en: Media Filters
tr_TR: Medya Filtreleri

en: Media Photos Number
tr_TR: Medya Foto Sayısı

en: Media Settings
tr_TR: Medya Ayarları

en: Media Subtabs Settings
tr_TR: Medya Alt Sekme Ayarları

en: Media Tab Settings
tr_TR: Medya Sekmesi Ayarları

en: Media Types Visibility
tr_TR: Medya Türleri Görünürlüğü

en: Media Videos Number
tr_TR: Medya Video Sayısı

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Member secondary navigation
tr_TR: Üye ikincil gezinme

en: Member since %1$s
tr_TR: %1$s beri Üye

en: Members
tr_TR: Üyeler

en: Members Directory
tr_TR: Üye Dizini

en: Members Directory Custom CSS
tr_TR: Üyeler Dizini Özel CSS

en: Members Directory Settings
tr_TR: Üye Dizini Ayarları

en: Members Directory Styling Settings
tr_TR: Üyeler Dizini Stil Ayarları

en: Members Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Üyeler

en: Members activity RSS
tr_TR: Üyelerin aktiviteleri RSS

en: Members activity RSS widget ( works only on global activity page )
tr_TR: Üye etkinliği RSS pencere öğesi (yalnızca genel etkinlik sayfasında çalışır)

en: Members directory main navigation
tr_TR: Üyeler dizini ana gezinti

en: Members directory secondary navigation
tr_TR: Üyeler dizini ikincil gezinme

en: Membership Settings
tr_TR: Üyelik Ayarları

en: Membership System Settings
tr_TR: Üyelik Sistemi Ayarları

en: Mentions
tr_TR: Bahsedenler

en: Mentions Notifications
tr_TR: Bahseden Bildirimler

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Merge
tr_TR: Birleştir

en: Merge topic "%s"
tr_TR: Konuyu birleştir "%s"

en: Merge topic favoriters
tr_TR: Konu favorileri birleştir

en: Merge topic subscribers
tr_TR: Konu abonelerini birleştir

en: Merge topic tags
tr_TR: Konu etiketlerini birleştir

en: Merge with this topic:
tr_TR: Bu konuyla birleştir:

en: Merging tags together cannot be undone.
tr_TR: Etiketleri birlikte birleştirmek geri alınamaz.

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Messages %s
tr_TR: Mesajlar %s

en: Messages Attachments
tr_TR: Mesaj Ekleri

en: Messages Emoji
tr_TR: Mesajlar Emoji

en: Messages Notifications
tr_TR: Mesaj Bildirimleri

en: Messages Settings
tr_TR: Mesaj Ayarları

en: Messages inbox
tr_TR: Mesajlar gelen kutusu

en: Meta Color
tr_TR: Meta Rengi

en: Meta Field
tr_TR: Meta Alanı

en: Meta Icon
tr_TR: Meta simgesi

en: Meta Icons
tr_TR: Meta Simgeleri

en: Meta icons color
tr_TR: Meta simgeleri rengi

en: Migrate Now
tr_TR: Şimdi Taşı

en: Migrate to the new media system. %s
tr_TR: Yeni medya sistemine geçiş yapın. %s

en: Moderators
tr_TR: Moderatörler

en: Moderators Number:
tr_TR: Moderatörler Sayısı:

en: More
tr_TR: Daha

en: Most Members
tr_TR: Çoğu Üye

en: Move Method
tr_TR: Taşıma Yöntemi

en: Move Wordpress fields to Buddypress xprofile fields. %s
tr_TR: Wordpress alanlarını Buddypress xprofile alanlarına taşıyın. %s

en: Move reply "%s"
tr_TR: Yanıtı taşı "%s"

en: Moved: %s
tr_TR: Taşındı: %s

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Badges
tr_TR: Rozetlerim

en: My Balance
tr_TR: Bakiyem

en: My Favorites %s
tr_TR: Favorilerim %s

en: My Friends
tr_TR: Arkadaşlarım

en: My Friends %s
tr_TR: Arkadaşlarım %s

en: My Groups %s
tr_TR: Gruplarım %s

en: My Profile
tr_TR: Profilim

en: My Subscriptions
tr_TR: Aboneliklerim

en: MyCRED Settings
tr_TR: MyCRED Ayarları

en: MyCred Integration
tr_TR: MyCred Entegrasyonu

en: Mycred balance widget
tr_TR: Mycred bakiye aracı

en: Name (required):
tr_TR: İsim (gerekli):

en: Name :
tr_TR: İsim :

en: Name text color
tr_TR: İsim metni rengi

en: Navbar General Settings
tr_TR: Gezinme Çubuğu Genel Ayarları

en: Navbar Icons Style Settings
tr_TR: Gezinme Çubuğu Simgeleri Stil Ayarları

en: Navbar Menus Limit
tr_TR: Gezinme Çubuğu Menü Sınırı

en: Navbar Settings
tr_TR: Navbar Ayarları

en: Navbar Styling Settings
tr_TR: Gezinme Çubuğu Stil Ayarları

en: Navbar background color
tr_TR: Gezinme Çubuğu arka plan rengi

en: Navbar icons color
tr_TR: Gezinme Çubuğu simgeleri rengi

en: Network Color
tr_TR: Ağ Rengi

en: Network Icon
tr_TR: Ağ Simgesi

en: Network Name
tr_TR: Ağ Adı

en: Networks Background
tr_TR: Ağ Arka Planı

en: Networks Border Style
tr_TR: Ağ Kenarlık Stili

en: Networks Icons Size
tr_TR: Ağ Simge Ölçüleri

en: Networks Icons Style
tr_TR: Ağ Simge Stili

en: Networks Icons Type
tr_TR: Ağ Simge Tipi

en: Networks Settings
tr_TR: Ağ Ayarları

en: Networks Style
tr_TR: Ağ Stili

en: Networks Styling Settings
tr_TR: Ağ Stil Ayarları

en: Networks Type
tr_TR: Ağ Tipi

en: Networks background style
tr_TR: Ağ arka plan stili

en: Networks background type
tr_TR: Ağlar arka plan tipi

en: Never
tr_TR: Asla

en: New Avatar
tr_TR: Yeni Avatar

en: New Blog Comment
tr_TR: Yeni Blog Yorumu

en: New Blog Post
tr_TR: Yeni Blog Gönderisi

en: New Cover
tr_TR: Yeni Kapak

en: New Member
tr_TR: Yeni Üye

en: New Notifications Interval
tr_TR: Yeni Bildirim Aralığı

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: New Product
tr_TR: Yeni Ürün

en: New Purchase
tr_TR: Yeni Satın Alma

en: New User Default Role
tr_TR: Yeni Kullanıcı Varsayılan Rolü

en: New Username
tr_TR: Yeni Kullanıcı Adı

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
tr_TR: Yeni konu <strong>%s</strong> başlıklı:

en: Newest Registered
tr_TR: En Yeni Kayıtlı

en: Newly Created
tr_TR: Yeni Oluşturulan

en: Newsletter Settings
tr_TR: Haber Bülteni Ayarları

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Step
tr_TR: Sonraki Adım

en: Nice Name
tr_TR: Güzel Ad

en: Nickname
tr_TR: Takma Ad

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Background
tr_TR: Arkaplan yok

en: No GIFs found
tr_TR: GIF bulunamadı

en: No Post
tr_TR: Gönderi Yok

en: No ads found!
tr_TR: Reklam bulunamadı!

en: No attachment was uploaded.
tr_TR: Hiçbir ek yüklenmedi.

en: No categories found !
tr_TR: Hiç bir kategori bulunamadı !

en: No custom tabs found!
tr_TR: Özel sekme bulunamadı!

en: No custom widgets found!
tr_TR: Özel araç bulunamadı!

en: No friends found !
tr_TR: Hiç bir arkadaş bulunamadı !

en: No group administrators were found.
tr_TR: Hiçbir grup yöneticisi bulunamadı.

en: No group members were found.
tr_TR: Hiçbir grup üyesi bulunamadı.

en: No group moderators were found.
tr_TR: Hiçbir grup moderatörü bulunamadı.

en: No hashtags found!
tr_TR: Hashtag bulunamadı!

en: No items found!
tr_TR: Hiç bir öğe bulunamadı !

en: No members were found.
tr_TR: Üye bulunamadı.

en: No social networks Found!
tr_TR: Sosyal ağ bulunamadı!

en: No thumbnail
tr_TR: Küçükresim yok

en: No user tags found!
tr_TR: Kullanıcı etiketi bulunamadı!

en: Nope, Maybe later
tr_TR: Hayır, belki daha sonra.

en: Nothing found!
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı!

en: Notice
tr_TR: Bildirim

en: Notification
tr_TR: Bildirim

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Notifications %s
tr_TR: Bildirimler %s

en: Notifications Limit:
tr_TR: Bildirimler Sınırı:

en: Notifications Settings
tr_TR: Bildirim Ayarları

en: Notify group members of these changes via email
tr_TR: Bu değişikliklerin grup üyelerine e-postayla bildir

en: Notify me of follow-up replies via email
tr_TR: Beni, takip yanıtlarından e-posta ile haberdar et

en: Notify the author of follow-up replies via email
tr_TR: Takip yanıtlarını yazara e-posta ile bildir

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: Şimdi Düzenleniyor &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: Number of new activity mentions]
en: %s new | %s new
tr_TR[0]: %s yeni
tr_TR[1]: %s yeniler

en: Number of reviews per page?
tr_TR: Sayfa başına inceleme sayısı?

en: Number of visible pages on the navbar
tr_TR: Gezinme çubuğundaki görünür sayfa sayısı

en: Numbers Background
tr_TR: Numaraların Arka Planı

en: Numbers Color
tr_TR: Sayıların Rengi

en: OK! Thanks
tr_TR: Tamam! Teşekkürler

en: Offline
tr_TR: Çevrim Dışı

en: On backorder
tr_TR: Ön Siparişte

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
tr_TR: Arkadaş bağlantıları kurduktan sonra başkalarını grubuna davet edebilirsin.

en: Online
tr_TR: Çevrim İçi

en: Only Icons
tr_TR: Sadece Simgeler

en: Only Me
tr_TR: Sadece Ben

en: Only users who are invited can join the group.
tr_TR: Yalnızca davet edilen kullanıcılar gruba katılabilir.

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
tr_TR: Sadece üyelik isteyen ve kabul edilen kullanıcılar gruba katılabilir.

en: Oops!
tr_TR: Hata!

en: Optimize Now
tr_TR: Şimdi Optimize Et

en: Optimize Youzify Database. %s
tr_TR: Youzify Veritabanını Optimize Edin. %s

en: Optional reason for editing:
tr_TR: İsteğe bağlı düzenleme nedeni:

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order By
tr_TR: Sırala

en: Order By:
tr_TR: Tarafından Sipariş:

en: Order Number
tr_TR: Sipariş Numarası

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Original
tr_TR: Orijinal

en: Out of stock
tr_TR: Stokta yok

en: Overlay Opacity
tr_TR: Kaplama Opaklığı

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: Owner
tr_TR: Sahip

en: Padding Bottom
tr_TR: Alt Dolgu

en: Padding Left
tr_TR: Sol Dolgu

en: Padding Right
tr_TR: Sağ Dolgu

en: Padding Settings
tr_TR: Dolgu Ayarları

en: Padding Top
tr_TR: Üst Dolgu

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page %1$d of %2$d
tr_TR: Sayfa %1$d - %2$d

en: Page button title
tr_TR: Sayfa düğme başlığı

en: Page error message
tr_TR: Sayfa hata mesajı

en: Pages Background
tr_TR: Sayfa Arka Planı

en: Pages Content Width
tr_TR: Sayfa İçeriği Genişliği

en: Pages Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları

en: Pages buttons border style
tr_TR: Sayfa Düğmeleri Kenarlık Stili

en: Pages links color
tr_TR: Sayfaların link rengi

en: Pages links hover color
tr_TR: Sayfaların linklerinin üzerine geldiğinde rengi

en: Pages numbers background
tr_TR: Sayfaların numaralarının arka planı

en: Pages numbers color
tr_TR: Sayfaların numara rengi

en: Pages tabs icons style
tr_TR: Sayfaların sekmelerinin simge stili

en: Pagination Color
tr_TR: Sayfalandırma Rengi

en: Pagination Styling Settings
tr_TR: Sayfalandırma Stil Ayarları

en: Panel Schemes
tr_TR: Panel Şemaları

en: Panel Settings
tr_TR: Panel Ayarları

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password Reset
tr_TR: Şifre Sıfırlama

en: Password length must be greater than 6!
tr_TR: Şifre uzunluğu 6 karakterden fazla olmalıdır!

en: Paste a custom registration page link
tr_TR: Özel bir kayıt sayfası linki yapıştırın

en: Paste your shortcode or any html code. you can use the following tags inside the content : <br>The tag {displayed_user} will be replaced by the displayed profile user id and the tag {logged_in_user} will be replaced by the logged-in user id.
tr_TR: Kısa kodunuzu veya herhangi bir html kodunu yapıştırın. İçeriğin içinde aşağıdaki etiketleri kullanabilirsiniz: <br> {display_user} etiketi, görüntülenen profil kullanıcı kimliği ile değiştirilecek ve {logged_in_user} etiketi, oturum açmış kullanıcı kimliği ile değiştirilecektir.

en: Patches Settings
tr_TR: Yama Ayarları

en: Payment Methods
tr_TR: Ödeme Yöntemi

en: People
tr_TR: Kişiler

en: People Who Liked This
tr_TR: Bunu Beğenen Kişiler

en: People Who Shared This
tr_TR: Bunu Paylaşan Kişiler

en: People You May Know
tr_TR: Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler

en: Percent (%)
tr_TR: Yüzde (%)

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Phone Field
tr_TR: Telefon Alanı

en: Phone Loading Effect
tr_TR: Telefon Yüklenme Efekti

en: Phone Number
tr_TR: Telefon Numarası

en: Phone Number Styling Settings
tr_TR: Telefon Numarası Stil Ayarları

en: Phone number loading effect?
tr_TR: Telefon numarası yüklenme efekti?

en: Photo
tr_TR: Fotoğraf

en: Photo Link
tr_TR: Link Fotoğafı

en: Photo Title
tr_TR: Fotoğraf Başlığı

en: Photo buttons color
tr_TR: Foto düğme rengi

en: Photos
tr_TR: Fotoğraf

en: Photos Number:
tr_TR: Foto Sayısı:

en: Pin
tr_TR: Sabitle

en: Pinned Post
tr_TR: Sabitlenmiş Gönderi

en: Placeholder
tr_TR: Yer tutucu

en: Please click on the button below to make a new request.
tr_TR: Yeni bir istek yapmak için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Please enter a valid order ID
tr_TR: Lütfen geçerli bir sipariş numarası girin

en: Please enter and activate your license key to enable automatic updates:
tr_TR: Otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için lütfen lisans anahtarınızı girin ve etkinleştirin:

en: Please fill the link description field.
tr_TR: Lütfen link açıklama alanını doldurunuz.

en: Please fill the link title field.
tr_TR: Lütfen link başlığı alanını doldurunuz.

en: Please fill the quote owner field.
tr_TR: Lütfen alıntı sahibi alanını doldurun.

en: Please fill the quote text field.
tr_TR: Lütfen alıntı metni alanını doldurun.

en: Please install the <a href="%1s"> MyCRED Plugin</a> and <strong>MyCRED Badges Extension</strong> to activate the user badges widget.
tr_TR: Kullanıcı rozetleri aracını etkinleştirmek için lütfen <a href="%1s"> MyCRED Eklentisini </a> ve <strong> MyCRED Rozetleri Uzantısını </strong> yükleyin.

en: Please install the <a href="%1s"> MyCRED Plugin</a> to activate the user balance widget.
tr_TR: Kullanıcı bakiyesi aracını etkinleştirmek için lütfen <a href="%1s"> MyCRED Eklentisini </a> yükleyin.

en: Please make sure to rate the user.
tr_TR: Lütfen kullanıcıyı derecelendirdiğinizden emin olun.

en: Please note that this operation might take a long time to finish because it will move all the old activity posts media ( images, videos, audios, files ) to a new database more organized and structured.<br><span style="color: red;text-transform: initial;">Make sure to enable the following functions on your server before running this patch : <b>CURL</b> and <b>getimagesize</b></span>
tr_TR: Lütfen bu işlemin tamamlanması uzun zaman alabileceğini unutmayın çünkü tüm eski etkinlik gönderileri medyasını (resimler, videolar, sesler, dosyalar) daha düzenli ve yapılandırılmış yeni bir veritabanına taşıyacaktır. <br> <span style = "color: red; text-transform: initial; "> Bu yamayı çalıştırmadan önce sunucunuzda şu işlevleri etkinleştirdiğinizden emin olun: <b> CURL </b> ve <b>getimagesize</b> </span>

en: Please provide a valid activation key.
tr_TR: Lütfen geçerli bir aktivasyon anahtarı girin.

en: Please select a GIF image.
tr_TR: Bir GIF resim seç.

en: Please select an image image before posting.
tr_TR: Lütfen göndermeden önce bir resim seçin.

en: Please try again in %d hour. | Please try again in %d hours.
tr_TR[0]: %d saat sonra lütfen tekrar deneyin.
tr_TR[1]: %d saat sonra lütfen tekrar deneyin.

en: Please try again in %d minute. | Please try again in %d minutes.
tr_TR[0]: %d dakika sonra lütfen tekrar deneyin.
tr_TR[1]: %d dakika sonra lütfen tekrar deneyin.

en: Please try again later.
tr_TR: Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Please type some text before posting.
tr_TR: Lütfen göndermeden önce bir metin yazın.

en: Plugin pages background color
tr_TR: Eklenti sayfaları arka plan rengi

en: Points
tr_TR: Puanlar

en: Poor
tr_TR: Zayıf

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Portfolio
tr_TR: Portföy

en: Portfolio Settings
tr_TR: Portfolyo Ayarları

en: Position
tr_TR: Konum

en: Post
tr_TR: Gönderi

en: Post Author
tr_TR: Gönderi Yazarı

en: Post Categories
tr_TR: Gönderi Kategorileri

en: Post Comments
tr_TR: Gönderi Yorumları

en: Post Date
tr_TR: Gönderi Tarihi

en: Post Excerpt
tr_TR: Gönderi Alıntı

en: Post ID
tr_TR: Gönderi Kimliği

en: Post Meta
tr_TR: Gönderi Meta

en: Post Meta Icons
tr_TR: Gönderi Meta Simgesi

en: Post Settings
tr_TR: Gönderi Ayarları

en: Post Styling Settings
tr_TR: Gönderi Stil Ayarları

en: Post Tags
tr_TR: Gönderi Etiketleri

en: Post Title
tr_TR: Gönderi Başlığı

en: Post Type
tr_TR: Gönderi Tipi

en: Post Type Background
tr_TR: Gönderi Tipi Arka Planı

en: Post Type Text
tr_TR: Gönderi Tipi Metni

en: Post Types
tr_TR: Gönderi Tipleri

en: Post a GIF
tr_TR: Bir GIF Yayınla

en: Post author widget
tr_TR: Gönderi yazar aracı

en: Post date color
tr_TR: Gönderi tarih rengi

en: Post excerpt color
tr_TR: Gönderi alıntı rengi

en: Post hashtags color
tr_TR: Gönderi hashtag'lerin rengi

en: Post in:
tr_TR: Yayınla:

en: Post meta color
tr_TR: Gönderi meta rengi

en: Post my purchases in the activity stream.
tr_TR: Satın alımlarımı etkinlik akışına gönderi şekilde yayınla.

en: Post tags color
tr_TR: Gönderi etiket rengi

en: Post title color
tr_TR: Gönderi başlık rengi

en: Post type background
tr_TR: Gönderi tipi arka planı

en: Postcode
tr_TR: Posta Kodu

en: Posted a new audio file
tr_TR: Yeni bir ses gönderimi yapıldı

en: Posted a new link
tr_TR: Yeni bir link gönderimi yapıldı

en: Posted a new photo
tr_TR: Yeni bir fotoğraf gönderimi yapıldı

en: Posted a new quote
tr_TR: Yeni bir teklif gönderimi yapıldı

en: Posted a new slideshow
tr_TR: Yeni bir slayt gösterisi gönderimi yapıldı

en: Posted a new status
tr_TR: Yeni bir durum gönderimi yapıldı

en: Posted a new video
tr_TR: Yeni bir video gönderimi yapıldı

en: Posting Form Settings
tr_TR: Gönderi Formu Ayarları

en: Posts
tr_TR: Gönderiler

en: Posts Buttons Settings
tr_TR: Gönderi Düğme Ayarları

en: Posts Embeds Settings
tr_TR: Gönderi Gömme Ayarları

en: Posts Emoji
tr_TR: Gönderiler Emoji

en: Posts General Settings
tr_TR: Gönderilerin Genel Ayarları

en: Posts Per Page
tr_TR: Sayfa başına Gönderiler

en: Posts Per Page Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları Başına Gönderiler

en: Posts Tab Settings
tr_TR: Gönderi Sekmesi Ayarları

en: Posts Visibility Settings
tr_TR: Gönderilerin Görünürlük Ayarları

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Privacy
tr_TR: Gizlilik

en: Privacy Options
tr_TR: Gizlilik Seçenekleri

en: Privacy Policy URL
tr_TR: Gizlilik Politikası URL'si

en: Privacy:
tr_TR: Gizlilik:

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
tr_TR: Gizlilik: Sitemin arama motorlarında ve bu ağın genel halka açık listelerinde görünmesini istiyorum.

en: Private
tr_TR: Özel

en: Private Account
tr_TR: Özel Hesap

en: Private Group
tr_TR: Özel Grup

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Profile - Posts Per Page
tr_TR: Profil - Sayfa Başına Gönderiler

en: Profile 404 Settings
tr_TR: 404 Hatası Ayarları

en: Profile Avatar
tr_TR: Profil Fotosu

en: Profile Cover
tr_TR: Profil Kapağı

en: Profile Custom CSS
tr_TR: Profil Özel CSS

en: Profile Details
tr_TR: Profil Detayları

en: Profile Info
tr_TR: Profil Bilgisi

en: Profile Information Fields
tr_TR: Profil Bilgi Alanları

en: Profile Picture
tr_TR: Profil Fotoğrafı

en: Profile Schemes
tr_TR: Profil Şemaları

en: Profile Settings
tr_TR: Profil Ayarları

en: Profile Structure
tr_TR: Profil Yapısı

en: Profile Styling Settings
tr_TR: Profil Stil Ayarları

en: Profile Widgets Data
tr_TR: Profil Araç Verileri

en: Profile Widgets Settings
tr_TR: Profil Araç Ayarları

en: Profile custom scheme color
tr_TR: Profil özel şeması rengi

en: Profile photo preview
tr_TR: Profil fotoğrafı ön izlemesi

en: Profile photo to crop
tr_TR: Kırpmak için profil fotoğrafı

en: Profile wall posts per page
tr_TR: Sayfa başına profil duvar gönderileri

en: Project
tr_TR: Proje

en: Project Categories
tr_TR: Proje Kategorileri

en: Project Description
tr_TR: Proje Açıklaması

en: Project Link
tr_TR: Proje Linki

en: Project Meta
tr_TR: Proje Meta

en: Project Meta Icons
tr_TR: Proje Meta Simgeleri

en: Project Settings
tr_TR: Proje Ayarları

en: Project Tags
tr_TR: Proje Etiketleri

en: Project Thumbnail
tr_TR: Proje Küçükresmi

en: Project Title
tr_TR: Proje Başlığı

en: Project Type
tr_TR: Proje Tipi

en: Project Type Text
tr_TR: Proje Tipi Metni

en: Project Types
tr_TR: Proje Tipleri

en: Project description color
tr_TR: Proje açıklama rengi

en: Project hashtags color
tr_TR: Proje hashtag'lerin rengi

en: Project icons color
tr_TR: Proje simgeleri rengi

en: Project meta color
tr_TR: Proje meta rengi

en: Project tags
tr_TR: Proje Etiketleri

en: Project tags color
tr_TR: Proje etiketleri rengi

en: Project title color
tr_TR: Proje başlığı rengi

en: Project type background color
tr_TR: Proje arka plan tipi rengi

en: Promote to Admin
tr_TR: Yöneticiliğe Yükselt

en: Promote to Mod
tr_TR: Moderatöre Yükseltin

en: Provider functions file not found.
tr_TR: Sağlayıcı işlevler dosyası bulunamadı.

en: Public
tr_TR: Halka Açık

en: Public Group
tr_TR: Herkese Açık Grup

en: Purchases
tr_TR: Satın Alınanlar

en: Put your adsense code here
tr_TR: Adsense kodunuzu buraya yazın

en: Quote
tr_TR: Alıntı

en: Quote Background Image
tr_TR: Alıntı Arka Plan Görseli

en: Quote Icon
tr_TR: Alıntı Simgesi

en: Quote Icon Background
tr_TR: Alıntı Simge Arka Planı

en: Quote Owner
tr_TR: Alıntı Sahibi

en: Quote Settings
tr_TR: Alıntı Ayarları

en: Quote Text
tr_TR: Alıntı Metni

en: Quote icon color
tr_TR: Alıntı simge rengi

en: Quote owner title
tr_TR: Alıntı sahibi başlığı

en: Quote text color
tr_TR: Alıntı metni rengi

en: Quotes
tr_TR: Alıntılar

en: RSS Feed
tr_TR: RSS Beslemesi

en: Radius
tr_TR: Yarıçap

en: Random
tr_TR: Rasgele

en: Ratings
tr_TR: Puanlar

en: Read More
tr_TR: Daha Fazla Oku

en: Read More Background
tr_TR: Daha Fazla Oku Arka plan

en: Read More Icon
tr_TR: Daha Fazla Oku Simgesi

en: Read More Text
tr_TR: Daha Fazla Oku Metni

en: Read more background color
tr_TR: Daha fazla oku arka plan rengi

en: Read more button color
tr_TR: Daha fazla oku düğmesi rengi

en: Read more icon color
tr_TR: Daha fazla oku simge rengi

en: Read more text color
tr_TR: Daha fazla oku metni rengi

en: Recent Post
tr_TR: Son Gönderi

en: Recent Posts
tr_TR: Son Gönderilen Gönderiler

en: Recent Posts Settings
tr_TR: Son Gönderi Ayarları

en: Recent Project
tr_TR: Son Proje

en: Redirect Settings
tr_TR: Yönlendirme Ayarları

en: Redirect URL: <strong><a>%s</a></strong>
tr_TR: Yönlendirme URL'si: <strong><a>%s</a></strong>

en: Register Button Color
tr_TR: Kayıt Ol Düğmesi Rengi

en: Register Button Text
tr_TR: Kayıt Ol Düğmesi Metni

en: Register Button Title
tr_TR: Kayıt Ol Düğmesi Başlığı

en: Register Settings
tr_TR: Kayıt Ayarları

en: Register Styling Settings
tr_TR: Kayıt Stil Ayarları

en: Register Widget Margin Settings
tr_TR: Kayıt Aracı Boşluk Ayarları

en: Register button background color
tr_TR: Kayıt Ol düğmesi arka plan rengi

en: Register button text color
tr_TR: Kayıt Ol düğmesi metninin rengi

en: Registered Users
tr_TR: Kayıtlı Kullanıcılar

en: Registering new users is currently not allowed.
tr_TR: Yeni kullanıcıların kaydedilmesine şu anda izin verilmiyor.

en: Registration form title
tr_TR: Kayıt formu başlığı

en: Reject
tr_TR: Reddet

en: Related Orders
tr_TR: İlgili Siparişler

en: Related Subscriptions
tr_TR: İlgili Abonelikler

en: Relaxed
tr_TR: Rahatlamış

en: Remember Me
tr_TR: Beni Hatırla

en: Remember Me Styling Settings
tr_TR: Beni Hatırla Stil Ayarları

en: Remove Ban
tr_TR: Yasağı Kaldır

en: Remove Bookmark
tr_TR: Yer işaretini kaldır

en: Remove Invite
tr_TR: Davetiyeyi Kaldır

en: Remove from group
tr_TR: Gruptan kaldır

en: Rename
tr_TR: Adını değiştir

en: Renew License with 30% OFF.
tr_TR: Lisansı% 30 indirimle yenileyin.

en: Repeat New Password
tr_TR: Yeni Şifreyi Tekrar Girin

en: Replies
tr_TR: Yanıtlar

en: Replies Notifications
tr_TR: Cevap Bildirimleri

en: Reply
tr_TR: Yanıtla

en: Reply To: %s
tr_TR: Yanıtla: %s

en: Request Comment
tr_TR: Yorum İste

en: Request new data export
tr_TR: Yeni veri aktarımı iste

en: Request personal data export
tr_TR: Kişisel veri dışa aktarımı talep et

en: Requests %s
tr_TR: İstekler %s

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Required form field is missing.
tr_TR: Zorunlu form alanı eksik.

en: Required to update email or change current password
tr_TR: E-postayı güncellemek veya mevcut şifreyi değiştirmek için gerekli

en: Reset All Settings
tr_TR: Tüm Ayarları Sıfırla

en: Reset Button Title
tr_TR: Düğme Başlığını Sıfırla

en: Reset Password
tr_TR: Şifreyi Sıfırla

en: Reset Settings
tr_TR: Ayarları Sıfırla

en: Reset all Youzify plugin settings
tr_TR: Tüm Youzify eklentisi ayarlarını sıfırla

en: Reset password button title
tr_TR: Şifre sıfırlama düğme başlığı

en: Reset retries after this many seconds
tr_TR: Bu kadar saniye sonra yeniden denemeleri sıfırlayın

en: Reset your account password
tr_TR: Hesap şifrenizi sıfırlayın

en: Retries Duration
tr_TR: Yeniden Deneme Süresi

en: Review
tr_TR: İnceleme

en: Reviews
tr_TR: İncelemeler

en: Reviews Per Page
tr_TR: Sayfa başına incelemeler

en: Reviews Per Widget
tr_TR: Araç başına incelemeler

en: Reviews Privacy
tr_TR: İncelemeler Gizlilik

en: Reviews Settings
tr_TR: Yorum Ayarları

en: Rich
tr_TR: Zengin

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right Color
tr_TR: Sağ Renk

en: Rounded
tr_TR: Yuvarlatılmış

en: Sad
tr_TR: Üzgün

en: Sale!
tr_TR: İndirim!

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save %1s
tr_TR: Kazanç %1s

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save address
tr_TR: Adresi kaydet

en: Schemes Settings
tr_TR: Şema Ayarları

en: Scroll To Top Settings
tr_TR: Yukarı Kaydırma Düğmesi Ayarları

en: Scroll to top hover color
tr_TR: Yukarı kaydırma düğmesi vurgu rengi

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Activities ...
tr_TR: Aktivite Ara ...

en: Search for GIFs...
tr_TR: GIF'lerde Ara...

en: Second Statistic
tr_TR: İkinci İstatistik

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Color
tr_TR: Renk Seç

en: Select Options
tr_TR: Seçenek Seç

en: Select an image
tr_TR: Bir resim seç

en: Select background type
tr_TR: Arka plan tipi seç

en: Select buttons border style
tr_TR: Düğmelerin kenarlık stilini seçin

en: Select buttons icons position
tr_TR: Buton simgeleri konumu seçin

en: Select buttons icons position <br>( works only with buttons that support icons ! )
tr_TR: Düğme simgelerinin konumunu seçin <br> (yalnızca simgeleri destekleyen düğmelerde çalışır!)

en: Select buttons icons position <br>( works only with buttons that support icons! )
tr_TR: Düğme simgelerinin konumunu seçin <br> (yalnızca simgeleri destekleyen düğmeler çalışır!)

en: Select buttons type
tr_TR: Düğme tipi seç

en: Select fields border style
tr_TR: Alanlar kenarlık stilini seç

en: Select fields icons position <br>( works only with layouts that support icons! )
tr_TR: Alan simgelerinin konumunu seçin <br> (yalnızca simgeleri destekleyen yerleşimlerde çalışır!)

en: Select friends to invite.
tr_TR: Davet edilecek arkadaşları seçin.

en: Select header first statistic
tr_TR: İlk istatistik başlığını seç

en: Select header second statistic
tr_TR: İkinci istatistik başlığını seç

en: Select header third statistic
tr_TR: Üçüncü istatistik başlığını seç

en: Select icons size
tr_TR: Simge ölçüleri seç

en: Select media items layout
tr_TR: Medya öğeleri yerleşimini seçin

en: Select media subtabs items layout
tr_TR: Medya alt sekmeleri öğelerinin yerleşimini seçin

en: Select meta icon
tr_TR: Meta simgesi seç

en: Select network icon
tr_TR: Ağ simgesini seç

en: Select networks border style
tr_TR: Ağ kenarlık stili seç

en: Select new user default role
tr_TR: Yeni Kullanıcı Varsayılan Rolü seçin

en: Select people to invite from your friends list.
tr_TR: Arkadaş listenizden davet edilecek kişileri seçin.

en: Select service icon
tr_TR: Servis simgesi seç

en: Select tag type icon
tr_TR: Etiket tim simge rengi

en: Select tags border style
tr_TR: Etiket kenarlık stili seçin

en: Select the address box field
tr_TR: Adres kutusu alanını seç

en: Select the email box field
tr_TR: E-posta kutusu alanını seçin

en: Select the phone box field
tr_TR: Telefon kutusu alanını seçin

en: Select the tags source field name
tr_TR: Etiketlerin kaynak alan adını seçin

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
tr_TR: Bunu birleştirmek için konuyu seçin. Hedef konu, ana konu olarak kalacak ve bu bir yanıta dönüşecek.

en: Select the types this group should be a part of.
tr_TR: Bu grubun parçası olması gereken türleri seçin.

en: Select the website box field
tr_TR: Web sitesi kutusu alanını seç

en: Select this notification
tr_TR: Bu bildirimi seçin

en: Select widget icon
tr_TR: Araç simgesi seç

en: Select widget layout
tr_TR: Araç yerleşimi seç

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send Message
tr_TR: Mesaj Gönder

en: Send Request
tr_TR: İstek Gönder

en: Send To ( Username or Friend's Name )
tr_TR: Gönder (Kullanıcı adı veya Arkadaşın Adı)

en: Send a private message to this user.
tr_TR: Bu kullanıcıya özel mesaj gönder.

en: Sent Invites
tr_TR: Gönderilen Davetiyeler

en: Sent Messages
tr_TR: Gönderilmiş Mesajlar

en: Service Description
tr_TR: Servis Açıklaması

en: Service Icon
tr_TR: Servis Simgesi

en: Service Icon Background
tr_TR: Servis Simge Arka Planı

en: Service Title
tr_TR: Servis Başlığı

en: Service description color
tr_TR: Servis açıklama rengi

en: Service icon background
tr_TR: Servis simge arka planı

en: Service icon color
tr_TR: Servis simge rengi

en: Service title color
tr_TR: Servis başlık rengi

en: Services
tr_TR: Servisler

en: Services Box Layouts
tr_TR: Servis Kutusu Yerleşimleri

en: Services Settings
tr_TR: Servis Ayarları

en: Services Widget Layouts
tr_TR: Servis Aracı Yerleşimi

en: Set slides height type
tr_TR: Slaytlar yükseklik tipini ayarla

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Share Activity
tr_TR: Aktivite Paylaş

en: Shared Posts
tr_TR: Paylaşılan Gönderiler

en: Shared a new post
tr_TR: Yeni gönderi paylaşıldı

en: Ship to a different address?
tr_TR: Farklı bir adrese gönderilsin mi?

en: Shipping Address
tr_TR: Kargo Adresi

en: Shipping address
tr_TR: Kargo adresi

en: Shocked
tr_TR: Şok olmuş

en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Shopping Cart
tr_TR: Sepet

en: Short Lockouts Duration
tr_TR: Kısa Kilitlenmelerin Süresi

en: Short Lockouts Number
tr_TR: Kısa Kilitleme Sayısı

en: Short lockout for this many seconds
tr_TR: Bu kadar saniye için kısa kilitleme

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Should be in english lowercase letters and without spaces you can use only underscores to link words example: new_company
tr_TR: Küçük harflerle ingilizce olmalı ve boşluksuz, kelimeleri birbirine bağlamak için yalnızca alt çizgi kullanabilirsiniz, örnek: new_company

en: Should this group have a forum?
tr_TR: Bu grubun bir forumu olmalı mı?

en: Show "View Comment" button
tr_TR: "Yorum Görüntüle" düğmesini göster

en: Show %s tab
tr_TR: %s sekme göster

en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

en: Show All Badges
tr_TR: Tüm Rozetleri Göster

en: Show All Badges ( %s )
tr_TR: Tüm Rozetleri Göster ( %s )

en: Show All Friends
tr_TR: Tüm Arkadaşları Göster

en: Show All Friends ( %s )
tr_TR: Tüm Arkadaşları Göster ( %s )

en: Show All Groups ( %s )
tr_TR: Tüm Grupları Göster ( %s )

en: Show All Notifications ( %s )
tr_TR: Tüm Bildirimleri Göster ( %s )

en: Show All Ratings ( %s )
tr_TR: Tüm Puanları Göster ( %s )

en: Show Buttons
tr_TR: Düğmeleri Göster

en: Show Cover Overlay
tr_TR: Kapak Yerleşimini Göster

en: Show Cover Pattern
tr_TR: Kapak Şablonunu Göster

en: Show Statistics Borders
tr_TR: İstatistik Kenarlıklarını Göster

en: Show Statistics Silver Background
tr_TR: İstatistikleri Gümüş Arka Planı Göster

en: Show Widget
tr_TR: Araç Göster

en: Show Widget For Logged Out Users
tr_TR: Çıkış Yapmış Kullanıcılar İçin Aracı Göster

en: Show comments date
tr_TR: Yorumların tarihini göster

en: Show comments number
tr_TR: Yorumların sayısını göster

en: Show comments title
tr_TR: Yorumların başlığını göster

en: Show for Non Logged-in
tr_TR: Oturum Açmamış Olanlar için Göster

en: Show groups card buttons
tr_TR: Grupların kart düğmelerini göster

en: Show groups cards cover
tr_TR: Grupların kart kapağını göster

en: Show header social networks
tr_TR: Sosyal ağ başlıklarını göster

en: Show if user is online or not
tr_TR: Kullanıcının çevrimiçi olup olmadığını göster

en: Show if user is online or offline!
tr_TR: Kullanıcının çevrimiçi mi yoksa çevrimdışı mı olduğunu göster!

en: Show media audios
tr_TR: Medya müzikleri göster

en: Show media files
tr_TR: Medya dosyaları göster

en: Show media photos
tr_TR: Medya fotoları göster

en: Show media videos
tr_TR: Medya videoları göster

en: Show meta icons
tr_TR: Meta simgelerini göster

en: Show navbar pages icons
tr_TR: Gezinme Çubuğu sayfa simgeleri göster

en: Show page sidebar works only on horizontal layout
tr_TR: Sayfa kenar çubuğunu göster yalnızca yatay düzende çalışır

en: Show post categories
tr_TR: Gönderi kategorilerini göster

en: Show post comments
tr_TR: Gönderi yorumlarını göster

en: Show post date
tr_TR: Gönderi tarihini göster

en: Show post excerpt
tr_TR: Gönderi alıntısını göster

en: Show post meta
tr_TR: Gönderi meta göster

en: Show post meta icons
tr_TR: Gönderi meta simgelerini göster

en: Show post tags
tr_TR: Gönderi etiketlerini göster

en: Show project icons
tr_TR: Proje simgelerini göster

en: Show project meta
tr_TR: Proje meta göster

en: Show project tags
tr_TR: Proje etiketlerini göster

en: Show read more button
tr_TR: Daha fazla düğmesini göster

en: Show services description
tr_TR: Servis açıklamasını göster

en: Show services icon
tr_TR: Servisi simgesi göster

en: Show services title
tr_TR: Servis başlığını göster

en: Show skills title
tr_TR: Yetenek başlığını göster

en: Show slideshow title
tr_TR: Slide gösterisi başlığını göster

en: Show user card avatar border
tr_TR: Kullanıcı kartı avatar kenarlığı göster

en: Show user card buttons
tr_TR: Kullanıcı kartı düğmelerini göster

en: Show users cards cover
tr_TR: Kullanıcı kartları kapağını göster

en: Show widget title
tr_TR: Araç başlığını göster

en: Show widget title area
tr_TR: Araç başlık alanını göster

en: Show widget title icon
tr_TR: Araç başlık simgesini göster

en: Show:
tr_TR: Göster:

en: Shy
tr_TR: Utangaç

en: Sick
tr_TR: Hasta

en: Sign Up
tr_TR: Kayıt Ol

en: Sign in to your account
tr_TR: Hesabınıza giriş yapın

en: Sign up form Subtitle
tr_TR: Kayıt Ol form Alt başlığı

en: Silly
tr_TR: Ahmak

en: Silver
tr_TR: Gümüş

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Sitewide Notices
tr_TR: Site Genelinde Bildirimler

en: Sitewide activities navigation
tr_TR: Site içi aktiviteler gezinmesi

en: Skill bar color
tr_TR: Yetenek çubuğu rengi

en: Skill bar percent
tr_TR: Yetenek Çubuğu Yüzdesi

en: Skills
tr_TR: Yetenekler

en: Skills Settings
tr_TR: Yetenek Ayarları

en: Sleepy
tr_TR: Uykulu

en: Slider pagination color
tr_TR: Slide sayfalandırma rengi

en: Slides Height Type
tr_TR: Slaytlar Yükseklik Tipi

en: Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi

en: Slideshow Buttons
tr_TR: Slide Gösterisi Düğmeleri

en: Slideshow Settings
tr_TR: Slayt Gösterisi Ayarları

en: Slideshow Styling Settings
tr_TR: Slayt Gösterisi Stil Ayarları

en: Slideshow and photos max number per post
tr_TR: Gönderim başına slayt gösterisi ve fotoğraflar maksimum sayısı

en: Slideshow widget title
tr_TR: Slide gösterisi araç başlığı

en: Slideshows
tr_TR: Slayt Gösterileri

en: Slideshows need at least 2 images to work.
tr_TR: Slayt gösterisi en az 2 görsel ile çalışır.

en: Slug :
tr_TR: Bilgi :

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Smart author widget
tr_TR: Akıllı yazar aracı

en: Social Login Settings
tr_TR: Sosyal Medya Giriş Ayarları

en: Social Networks
tr_TR: Sosyal Ağlar

en: Social Networks Settings
tr_TR: Sosyal Ağ Ayarları

en: Sorry we didn't receive enough data to process this action.
tr_TR: Maalesef bu işlemi gerçekleştirmek için yeterli veri almadık.

en: Sorry you can't post a review on yourself.
tr_TR: Üzgünüz, kendinize bir inceleme gönderemezsiniz.

en: Sorry, no comments found !
tr_TR: Üzgünüz, yorum bulunamadı!

en: Sorry, no items found.
tr_TR: Üzgünüz, bir şey bulunamadı.

en: Sorry, no members were found.
tr_TR: Üzgünüz, hiç üye bulunamadı.

en: Sorry, no messages were found.
tr_TR: Üzgünüz, hiçbir mesaj bulunamadı.

en: Sorry, no notices were found.
tr_TR: Üzgünüz, hiçbir bildirim bulunamadı.

en: Sorry, no posts found!
tr_TR: Üzgünüz, gönderi bulunamadı!

en: Sorry, no subtabs settings exists!
tr_TR: Üzgünüz, alt sekme ayarı yok!

en: Sorry, there are no reviews.
tr_TR: Üzgünüz, bir inceleme yok.

en: Sorry, there was no activity found.
tr_TR: Üzgünüz, aktivite bulunamadı.

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
tr_TR: Üzgünüz, aktivite bulunamadı. Lütfen farklı bir filtre deneyin.

en: Sorry, there was no bookmarks found.
tr_TR: Üzgünüz, yer işareti bulunamadı.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
tr_TR: Maalesef, güvenlik nedeniyle bu dosya türüne izin verilmiyor.

en: Sorry, we don't accept empty passwords.
tr_TR: Üzgünüz, boş şifreleri kabul edemiyoruz.

en: Specify author box bottom margin
tr_TR: Yazar kutusu alt kenar boşluğunu belirtin

en: Specify author box top margin
tr_TR: Yazar kutusu üst kenar boşluğunu belirtin

en: Specify box bottom margin
tr_TR: Kutu alt kenar boşluğunu belirtin

en: Specify box top margin
tr_TR: Kutu üst kenar boşluğunu belirtin

en: Specify membership system page bottom margin
tr_TR: Üyelik sistemi sayfasını belirtin alt boşluk

en: Specify membership system page top margin
tr_TR: Üyelik sistemi sayfasını belirtin üst boşluk

en: Specify plugin bottom margin
tr_TR: Eklenti alt boşluğunu belirt

en: Specify plugin bottom padding
tr_TR: Eklenti alt dolgusunu belirt

en: Specify plugin left padding
tr_TR: Eklenti sol boşluğunu belirt

en: Specify plugin right padding
tr_TR: Eklenti sağ boşluğunu belirt

en: Specify plugin top margin
tr_TR: Eklenti üst boşluğunu belirt

en: Specify plugin top padding
tr_TR: Eklenti üst dolgusunu belirtin

en: Split Method
tr_TR: Bölme Yöntemi

en: Split topic "%s"
tr_TR: Konuyu böl "%s"

en: Split: %s
tr_TR: Bölme: %s

en: Star
tr_TR: Yıldız

en: State
tr_TR: Eyalet

en: Static author box widget
tr_TR: Sabit yazar kutu aracı

en: Statistics Background
tr_TR: İstatistik Arka Planı

en: Statistics Borders
tr_TR: İstatistik Sınırları

en: Statistics Number
tr_TR: İstatistik Numarası

en: Statistics Settings
tr_TR: İstatistik Ayarları

en: Statistics Title
tr_TR: İstatistik Başlığı

en: Statistics numbers color
tr_TR: İstatistik numaralarının rengi

en: Statistics title color
tr_TR: İstatistik başlık rengi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Sticky Posts Settings
tr_TR: Yapışkan Gönderi Ayarları

en: Styling Settings
tr_TR: Stil Ayarları

en: Styling Widget
tr_TR: Araç Stili

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submit Review
tr_TR: İnceleme Gönder

en: Submit button background
tr_TR: Gönder düğmesi arka planı

en: Subscribe
tr_TR: Abone Ol

en: Subscription
tr_TR: Abonelik

en: Subscription Totals
tr_TR: Abonelikler Toplamı

en: Subscription Updates
tr_TR: Abonelik Güncellemeleri

en: Subtabs Settings
tr_TR: Altsekme Ayarları

en: Success !
tr_TR: Başarılı !

en: Suggestions Number:
tr_TR: Öneri Sayısı:

en: Support
tr_TR: Destek

en: Surprised
tr_TR: Şaşırmış

en: Tab Content
tr_TR: Sekme İçeriği

en: Tab Link
tr_TR: Sekme Linki

en: Tab Slug
tr_TR: Sekme Bilgisi

en: Tab Title
tr_TR: Sekme Başlığı

en: Tab Type
tr_TR: Sekme Tipi

en: Tab content is empty!
tr_TR: Sekme içeriği boş!

en: Tab link URL is empty!
tr_TR: Sekme link URL'si boş!

en: Tab title is empty!
tr_TR: Sekme başlığı boş!

en: Tabs General Settings
tr_TR: Sekmelerin Genel Ayarları

en: Tabs Hover
tr_TR: Sekme Üzerine Gelindiğinde

en: Tabs Icons Style
tr_TR: Sekme Simge Stili

en: Tabs Settings
tr_TR: Sekme Ayarları

en: Tabs Title
tr_TR: Sekme Başlıkları

en: Tag Friends
tr_TR: Etiket Arkadaşları

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tags Background
tr_TR: Etiketlerin Arka Planı

en: Tags Border Style
tr_TR: Etiketler Kenarlık Stili

en: Tags Hashtag
tr_TR: Etiket hashtag'leri

en: Tags Text
tr_TR: Etiketler Metni

en: Tags Type Description
tr_TR: Etiketler Tip Açıklaması

en: Tags Type Field
tr_TR: Etiketlerin Tip Alanı

en: Tags Type Icon
tr_TR: Etiket Tip Simgesi

en: Tags Type Name
tr_TR: Etiketler Tip Adı

en: Tags Type Title
tr_TR: Etiketler Tip Başlığı

en: Tags background color
tr_TR: Etiketlerin arka plan rengi

en: Tags text color
tr_TR: Etiketler metin rengi

en: Tags type description color
tr_TR: Etiketler tip açıklama rengi

en: Tags type icon color
tr_TR: Etiketler tip simge rengi

en: Tags type title color
tr_TR: Etiketler tip başlık rengi

en: Tags:
tr_TR: Etiketler:

en: Terms & Privacy Policy Settings
tr_TR: Şartlar ve Gizlilik Politikası Ayarları

en: Terms URL
tr_TR: URL Koşulları

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Color
tr_TR: Metin rengi

en: That username already exists!
tr_TR: Bu kullanıcı adı kullanılmakta!

en: The CAPTCHA check failed. Try again!
tr_TR: The CAPTCHA başarısız. Tekrar deneyiniz!

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
tr_TR: Kapak Resmi, grubunuzun başlığını özelleştirmek için kullanılacaktır.

en: The First Meta
tr_TR: İlk Meta

en: The First Meta Icon
tr_TR: İlk Meta Simgesi

en: The MailChimp API key
tr_TR: MailChimp API anahtarı

en: The MailChimp list ID
tr_TR: MailChimp ID Listesi

en: The Second Meta
tr_TR: İkinci Meta

en: The Second Meta Icon
tr_TR: İkinci Meta Simgesi

en: The action you have requested does not exist.
tr_TR: İstediğiniz eylem mevcut değil.

en: The action you have requested is not allowed.
tr_TR: İstediğiniz eyleme izin verilmiyor.

en: The action you have requested is not exit.
tr_TR: İstediğiniz işlem çıkış değil.

en: The activity is unpinned successfully
tr_TR: Aktivite başarıyla sabitten kaldırıldı

en: The activity was pinned successfully
tr_TR: Aktivite başarıyla sabitlendi

en: The bookmark was removed successfully
tr_TR: Yer işareti başarıyla kaldırıldı

en: The chosen network is not available.
tr_TR: Seçilen ağ mevcut değil.

en: The email address you entered is not valid.
tr_TR: Girdiğiniz e-posta adresi geçerli değil.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
tr_TR: Çıkış sayfasında aşağıdaki adresler varsayılan olarak kullanılacaktır.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
tr_TR: The forum &#8216;%s&#8217; yeni konulara ve yanıtlara kapandı.

en: The item was bookmarked successfully
tr_TR: Öğe başarıyla yer işareti oldu

en: The number of items allowed is
tr_TR: İzin Verilen Öğe Sayısı

en: The password reset link you used is not working.
tr_TR: Kullandığınız şifre sıfırlama bağlantısı çalışmıyor.

en: The password you entered wasn't quite right.
tr_TR: Girdiğiniz şifre tam olarak doğru değil.

en: The reCaptcha secret key
tr_TR: ReCaptcha gizli anahtarı

en: The reCaptcha site key
tr_TR: ReCaptcha site anahtarı

en: The requested URL is invalid
tr_TR: İstenen URL geçersiz

en: The review field is empty.
tr_TR: İnceleme alanı boş.

en: The review is already deleted or does not exist.
tr_TR: İnceleme zaten silinmiş veya mevcut değil.

en: The review is successfully deleted.
tr_TR: İnceleme başarıyla silindi.

en: The review is successfully updated.
tr_TR: İnceleme başarıyla güncellendi.

en: The social authentication is not available.
tr_TR: Sosyal ağ kimlik doğrulama mevcut değil.

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
tr_TR: Bu konu &#8216;%s&#8217; yeni yanıtlara kapandı.

en: The two passwords you entered don't match.
tr_TR: Girdiğiniz iki şifre eşleşmiyor.

en: There are no other topics in this forum to merge with.
tr_TR: Bu forumda birleştirilecek başka konu yok.

en: There are no pending membership requests.
tr_TR: Bekleyen üyelik talebi yok.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
tr_TR: Yeni bir versiyonu var %1$s uygun. %2$sVersiyonu görüntüle %3$s detaylar%4$s veya %5$sşimdi güncelle%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
tr_TR: Yeni bir versiyonu var %1$s uygun. %2$sVersiyonu görüntüle %3$s detaylar%4$s.

en: There is no user registered with this email address.
tr_TR: Bu e-posta adresine kayıtlı kullanıcı yok.

en: There was a problem posting your update. Please try again.
tr_TR: Güncellemenizi gönderirken bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error when posting your update. Please try again.
tr_TR: Güncellemenizi gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There were no groups found.
tr_TR: Hiçbir grup bulunamadı.

en: Third Statistic
tr_TR: Üçüncü İstatistik

en: This appears to be an invalid license key for %s.
tr_TR: Bu, için geçersiz bir lisans anahtarı gibi görünüyor %s.

en: This code will work on all your website pages
tr_TR: Bu kod tüm web sitesi sayfalarınızda çalışacak

en: This code will work only in the Global Activity page.
tr_TR: Bu kod yalnızca Global Aktivite sayfasında çalışacaktır.

en: This code will work only in the groups directory page.
tr_TR: Bu kod yalnızca gruplar dizin sayfasında çalışacaktır.

en: This code will work only in the groups pages.
tr_TR: Bu kod yalnızca grup sayfalarında çalışacaktır.

en: This code will work only in the members directory page.
tr_TR: Bu kod sadece üye dizini sayfasında çalışacaktır.

en: This code will work only in the user account settings pages.
tr_TR: Bu kod yalnızca kullanıcı hesabı ayarları sayfalarında çalışacaktır.

en: This code will work only in the user profile page.
tr_TR: Bu kod yalnızca kullanıcı profili sayfasında çalışacaktır.

en: This content isn't available right now
tr_TR: Bu içerik şu anda mevcut değil

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
tr_TR: Bu, konularınızı silmez. Sadece etiketin kendisi silinir.

en: This field can be seen by %s
tr_TR: Bu alan %s tarafından görülebilir

en: This field can be seen by: %s
tr_TR: Bu alan %s tarafından görülebilir

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to do so.
tr_TR: Bu forum yeni konulara kapalı olarak işaretlendi, ancak gönderi yetenekleriniz hala bunu yapmanıza izin veriyor.

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
tr_TR: Bu grup, gruplar dizininde ve arama sonuçlarında listelenir.

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
tr_TR: Bu grup, gruplar dizininde veya arama sonuçlarında listelenmeyecektir.

en: This is a hidden group
tr_TR: Bu gizli bir gruptur

en: This is a notice to all users.
tr_TR: Bu, tüm kullanıcılar için bir bildirimdir.

en: This is a private group
tr_TR: Bu özel bir grup

en: This is a public group
tr_TR: Bu halka açık bir grup

en: This is a required step to move all the previous profile & contact fields values to the new generated xprofile fields. please note that this operation might take a long time to finish because it will go through all the users in database one by one and update their fields.
tr_TR: Bu, önceki tüm profil ve kişi alanları değerlerini yeni oluşturulan xprofile alanlarına taşımak için gerekli bir adımdır. Lütfen bu işlemin tamamlanmasının uzun sürebileceğini unutmayın çünkü verita banındaki tüm kullanıcıları tek tek gözden geçirecek ve alanlarını güncelleyecektir.

en: This is the user points log.
tr_TR: Bu, kullanıcı puan günlüğüdür.

en: This is your current username
tr_TR: Mevcut Kullanıcı Adınız

en: This item is already bookmarked.
tr_TR: Bu öğe zaten yer işaretlerine eklenmiş.

en: This name already exists!
tr_TR: Bu isim kullanılmaktadır!

en: This operation will add new media database table columns to optimize our media system and make it faster.
tr_TR: Bu işlem, medya sistemimizi optimize etmek ve daha hızlı hale getirmek için yeni medya veri tabanı tablo sütunları ekleyecektir.

en: This topic contains %1$s and has %2$s.
tr_TR: Bu konularını %1$s ve %2$s içeriyor .

en: This topic has no replies.
tr_TR: Bu konuda yanıt yok.

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to do so.
tr_TR: Bu konu, yeni yanıtlara kapalı olarak işaretlendi, ancak gönderme yetenekleriniz hala bunu yapmanıza izin veriyor.

en: This user is a spammer.
tr_TR: Bu kullanıcı bir spam göndericisidir.

en: This widget will show automatically the login box
tr_TR: Bu araç otomatik giriş kutusunu gösterecek

en: This widget will show automatically the register box
tr_TR: Bu araç otomatik olarak kayıt kutusunu gösterecektir

en: This widget will show automatically the reset password box
tr_TR: Bu araç otomatik olarak şifre sıfırlama kutusunu gösterecek

en: This widget will show the opened group description
tr_TR: Bu araç açılan grup açıklamasını gösterecek

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük Resim

en: Tired
tr_TR: Yorgun

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Background
tr_TR: Başlık Arka planı

en: Title Border
tr_TR: Başlık Kenarlığı

en: Title Styling Settings
tr_TR: Başlık Stil Ayarları

en: Title bottom border color
tr_TR: Başlık alt kenarlık rengi

en: Title color
tr_TR: Başlık rengi

en: Title icon background color
tr_TR: Başlık simge arka plan rengi

en: Title icon color
tr_TR: Başlık simge rengi

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: To get your keys visit <strong><a href="%s">The reCAPTCHA Site</a></strong> and make sure to use the Recaptcha V2 or check the documentation.
tr_TR: Anahtarlarınızı almak için <strong> <a href="%s"> reCAPTCHA Sitesini </a> </strong> ziyaret edin ve Recaptcha V2'yi kullandığınızdan veya belgeleri kontrol ettiğinizden emin olun.

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
tr_TR: Bu konuyu başrolde tutmak için, diğer konuya gidin ve oradan birleştirme aracını kullanın.

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
tr_TR: Grup profili fotoğraf yükleme işlemini atlamak için, "Sonraki Adım" düğmesine tıklayın.

en: Too many failed login attempts.
tr_TR: Çok fazla başarısız oturum açma girişimi var.

en: Topic
tr_TR: Konu

en: Topic Extras
tr_TR: Konu Ekstraları

en: Topic Status :
tr_TR: Konu Durumu :

en: Topic Tags
tr_TR: Konu Etiketleri

en: Topic Tags :
tr_TR: Konu Etiketleri :

en: Topic Title (Maximum Length : %d) :
tr_TR: Konu Başlığı (Maksimum Uzunluk : %d) :

en: Topic Type :
tr_TR: Konu Tipi :

en: Topic tags
tr_TR: Konu etiketleri

en: Topics
tr_TR: Konular

en: Track
tr_TR: Kargo Takip

en: Track your order
tr_TR: Siparişinizi takip edin

en: Transparent
tr_TR: Şeffaf

en: Trending Last Month
tr_TR: Geçen Ay Trendi

en: Trending Last Week
tr_TR: Geçen Hafta Trendi

en: Trending Today
tr_TR: Bugünün Trendi

en: Type
tr_TR: Tip

en: Type Background
tr_TR: Arka Plan Tipi

en: Type login button title
tr_TR: Giriş Yap düğmesi başlık tipi

en: Type login page URL
tr_TR: Giriş sayfası URL tipi

en: Type lost password title
tr_TR: Şifremi unuttum başlık tipi

en: Type project title
tr_TR: Proje başlığı yazın

en: Type quote owner
tr_TR: Alıntı sahibi yazın

en: Type quote text
tr_TR: Alıntı metni yazın

en: Type register button title
tr_TR: Kayıt Ol düğmesi başlık tipi

en: Type service title
tr_TR: Servis başlığı yazın

en: Type skill title
tr_TR: Yetenek bağlığı yazın

en: Type something then hit enter!
tr_TR: Bir şeyler yazıp enter tuşuna basınız!

en: Type tag description
tr_TR: Etiket açıklaması yazın

en: Type tag name by default is the field title
tr_TR: Varsayılan olarak tür etiketi adı alan başlığı

en: Type text color
tr_TR: Tip metin rengi

en: Type text color
tr_TR: Tip metni rengi

en: Type the Mailster list id, use ',' to separate ids example: 1,2
tr_TR: Mailster ID listesi yazın, kimlikleri ayırmak için ',' kullanın, örnek: 1,2

en: Type widget name
tr_TR: Araç adı tipi

en: Type widget title
tr_TR: Araç başlığı tipi

en: Type your full name
tr_TR: Tam adınızı yazınız

en: Type your new password
tr_TR: Yeni şifrenizi yazın

en: Type your position
tr_TR: Unvanınızı yazın

en: URL Live Preview
tr_TR: URL Canlı Ön izlemesi

en: Under box title meta type?
tr_TR: Kutu başlığı meta türü altında?

en: Unfriend
tr_TR: Arkadaşlıktan Çıkar

en: Unlike
tr_TR: Beğenme

en: Unlink Account
tr_TR: Hesap Bağlantısını Kaldır

en: Unpin
tr_TR: Sabitlemeyi Kaldır

en: Unsubscribe
tr_TR: Abonelikten çık

en: Unverify Account
tr_TR: Hesap Doğrulamayı Geri Al

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Ad
tr_TR: Reklam Güncelle

en: Update Fields
tr_TR: Alanları Güncelle

en: Update Network
tr_TR: Ağı Güncelle

en: Update Posted!
tr_TR: Güncelleme Yayınlandı!

en: Update Review
tr_TR: İnceleme Güncelle

en: Update Status
tr_TR: Durumu Güncelle

en: Update Tab
tr_TR: Sekme Güncelle

en: Update Widget
tr_TR: Aracı Güncelle

en: Update user tags type
tr_TR: Kullanıcı etiket tipini güncelle

en: Updates Profile
tr_TR: Güncellenen Profil

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi Güncelle

en: Upgrade media system database.
tr_TR: Medya sistemi veri tabanını güncelle.

en: Uplaod ad banner image
tr_TR: Reklam banner görseli yükle

en: Upload 404 profile cover
tr_TR: 404 profil kapak fotosu yükle

en: Upload 404 profile photo
tr_TR: 404 profil fotoğrafı yükle

en: Upload Attachment
tr_TR: Ek Yükle

en: Upload Attachments
tr_TR: Ek Yükle

en: Upload Cover
tr_TR: Kapak Yükle

en: Upload Image
tr_TR: Fotoğraf Yükle

en: Upload Photo
tr_TR: Fotoğraf Yükle

en: Upload about me photo
tr_TR: Hakkımda fotoğrafı yükle

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
tr_TR: Bu grup için profil fotoğrafı olarak kullanmak üzere bir resim yükleyin. Resim ana grup sayfasında ve arama sonuçlarında gösterilecektir.

en: Upload default groups avatar
tr_TR: Varsayılan grup avatarı yükle

en: Upload default groups cover
tr_TR: Varsayılan grup kapak fotosu yükle

en: Upload default profiles avatar
tr_TR: Varsayılan profil avatarı yükle

en: Upload default profiles cover
tr_TR: Varsayılan profil kapağı yükle

en: Upload link cover
tr_TR: Link kapağı yükle

en: Upload login form cover
tr_TR: Giriş formu kapağını yükle

en: Upload quote cover
tr_TR: Alıntı kapağı yükle

en: Upload registration form cover
tr_TR: Kayıt ol formu kapağı yükle

en: Uploaded a new file
tr_TR: Yeni bir dosya yüklendi

en: Uploaded file is not a valid image.
tr_TR: Yüklenen dosya geçerli bir resim değil.

en: Use Link Cover?
tr_TR: Link Kapağı Kullan?

en: Use Login Option
tr_TR: Giriş Seçeneğini Kullan

en: Use Profile Effects?
tr_TR: Profil Efektlerini Kullan?

en: Use Quote Cover?
tr_TR: Alıntı Kapağı Kullan?

en: Use Title Icon Background
tr_TR: Başlık Simge Arka Planını Kullan

en: Use Widget Padding
tr_TR: Araç Dolgu Kullan

en: Use an existing topic in this forum:
tr_TR: Bu forumda mevcut bir konuyu kullanın:

en: Use box statistics borders?
tr_TR: Kutu istatistikleri sınırları kullanılsın mı?

en: Use box statistics silver background?
tr_TR: Kutu istatistikleri gümüş arka plan kullanılsın mı?

en: Use cards custom meta
tr_TR: Kartları özel meta kullan

en: Use statistics borders?
tr_TR: İstatistik sınırları kullanılsın mı?

en: Use statistics silver background?
tr_TR: İstatistiklerde gümüş arka plan kullanılsın mı?

en: Use widget icon background
tr_TR: Araç simge arka planını kullan

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
tr_TR: Toplam

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User About me Widget
tr_TR: Kullanıcı Hakkımda Aracı

en: User Avatar
tr_TR: Kullanıcı Avatarı

en: User Badges
tr_TR: Kullanıcı Rozetleri

en: User Badges Settings
tr_TR: Kullanıcı Rozet Ayarları

en: User Balance
tr_TR: Kullanıcı Bakiyesi

en: User Balance Settings
tr_TR: Kullanıcı Denge Ayarları

en: User Capabilities Settings
tr_TR: Kullanıcı Yetenek Ayarları

en: User Flickr Widget
tr_TR: Kullanıcı Flickr Aracı

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı Kimliği

en: User Information
tr_TR: Kullanıcı Bilgisi

en: User Instagram
tr_TR: Kullanıcı Instagram

en: User Instagram Widget
tr_TR: Kullanıcı Instagram Aracı

en: User Link Widget
tr_TR: Kullanıcı Bağlantı Aracı

en: User Login
tr_TR: Kullanıcı Girişi

en: User Media
tr_TR: Kullanıcı Medyası

en: User Portfolio Widget
tr_TR: Kullanıcı Portföy Aracı

en: User Post Widget
tr_TR: Kullanıcı Gönderi Aracı

en: User Profile
tr_TR: Kullanıcı Profili

en: User Project Widget
tr_TR: Kullanıcı Proje Aracı

en: User Quote Widget
tr_TR: Kullanıcı Alıntı Aracı

en: User Registration Date
tr_TR: Kullanıcı Kayıt Tarihi

en: User Services Widget
tr_TR: Kullanıcı Servis Aracı

en: User Skills Widget
tr_TR: Kullanıcı Yetenek Aracı

en: User Slideshow Widget
tr_TR: Kullanıcı Slayt Gösterisi Aracı

en: User Tags
tr_TR: Kullanıcı Etiketleri

en: User Tags Settings
tr_TR: Kullanıcı Etiket Ayarları

en: User Tags Styling Settings
tr_TR: Kullanıcı Etiketleri Stil Ayarları

en: User Video Widget
tr_TR: Kullanıcı Video Aracı

en: User account is unlinked successfully
tr_TR: Kullanıcı hesabında link başarıyla kaldırıldı

en: User account menu
tr_TR: Kullanıcı hesap menüsü

en: User biography color
tr_TR: Kullanıcı biyografi rengi

en: User full name color
tr_TR: Kullanıcı tam ad rengi

en: User id was not found, please try again later.
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı, Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: User notifications widget.
tr_TR: Kullanıcı bildirimler aracı.

en: User or Group ID:
tr_TR: Kullanıcı ya da Grup ID:

en: User position color
tr_TR: Kullanıcı konum rengi

en: User registration is currently not allowed.
tr_TR: Kullanıcı kaydına şu an izin verilmiyor.

en: User tag name is empty!
tr_TR: Kullanıcı etiketi adı boş!

en: User tags widget title
tr_TR: Kullanıcı etiket aracı başlığı

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username or Email
tr_TR: Kullanıcı Adı & E-Posta

en: Username text color
tr_TR: Kullanıcı adı metni rengi

en: Username too short. At least 4 characters is required!
tr_TR: Kullanıcı adı çok kısa. En az 4 karakter gerekli!

en: Verified Users
tr_TR: Doğrulanmış Kullanıcılar

en: Verified users widget
tr_TR: Doğrulanmış kullanıcılar aracı

en: Verify Account
tr_TR: Hesabı Doğrula

en: Verify Key
tr_TR: Doğrulama Anahtarı

en: Verify License
tr_TR: Doğrulanmış Lisans

en: Vertical Header Meta
tr_TR: Dikey Başlık Meta

en: Vertical Header settings
tr_TR: Dikey Başlık ayarları

en: Vertical Layout Navbar Settings
tr_TR: Dikey Yerleşim Gezinme Çubuğu Ayarları

en: Vertical header user meta icon?
tr_TR: Dikey başlık kullanıcı meta simgesi?

en: Vertical header user meta type?
tr_TR: Dikey başlık kullanıcı meta tipi?

en: Via %s
tr_TR: İle %s

en: Video Description
tr_TR: Video Açıklaması

en: Video Extensions
tr_TR: Video Eklentileri

en: Video Settings
tr_TR: Video Ayarları

en: Video Title
tr_TR: Video Başlığı

en: Video Url
tr_TR: Video URL

en: Video description color
tr_TR: Video açıklama rengi

en: Video title color
tr_TR: Video başlık rengi

en: Videos
tr_TR: Video

en: Videos Number:
tr_TR: Video Sayısı:

en: View All
tr_TR: Hepsini gör

en: View All %1s ( %2d )
tr_TR: Hepsini Gör %1s ( %2d )

en: View Comment
tr_TR: Yorumu Görüntüle

en: View Conversation
tr_TR: Konuşmayı Göster

en: View Discussion
tr_TR: Tartışmayı Görüntüle

en: View Message
tr_TR: Mesajı Görüntüle

en: View Profile
tr_TR: Profili Görüntüle

en: Views
tr_TR: Görüntülenmeler

en: Voices
tr_TR: Sesler

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
tr_TR: UYARI: Bu grubu silmek, onunla ilişkili TÜM içeriği tamamen kaldırır. Geri dönüş yok, lütfen bu seçeneğe dikkat edin.

en: Wall Settings
tr_TR: Duvar Ayarları

en: Wanna use custom scheme color?
tr_TR: Özel şema rengini kullanmak ister misiniz?

en: We couldn't connect to your account. Please try again!
tr_TR: Hesabınıza bağlanamadık. Lütfen tekrar deneyin!

en: We couldn't display the list of extensions. Please try again later
tr_TR: Eklenti listesini görüntüleyemedik. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

en: We couldn't unlink the account, please try again!
tr_TR: Hesap linkini kaldıramadık, lütfen tekrar deneyin!

en: We don't have any users with that email address. Maybe you used a different one when signing up?
tr_TR: Bu e-posta adresine sahip hiçbir kullanıcımız yok. Belki kayıt olurken farklı bir tane kullandınız?

en: We got a request to reset your account password. If you made this request, visit the following link to reset your password: <a href="{{password.reset.url}}">{{password.reset.url}}</a>
    
     If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
tr_TR: Hesap şifrenizi sıfırlamamız için bir istek aldık. Bu istekte bulunduysanız, şifrenizi sıfırlamak için şu bağlantıyı ziyaret edin: <a href="{{password.reset.url}}"> {{password.reset.url}} </a>
    
     Bu bir hataysa, bu e-postayı dikkate almayın, hiçbir şey olmayacaktır.

en: We got a request to reset your account password. If you made this request, visit the following link to reset your password: {{password.reset.url}}
    
     If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
tr_TR: Hesap şifrenizi sıfırlamamız için bir istek aldık. Bu istekte bulunduysanız, şifrenizi sıfırlamak için şu bağlantıyı ziyaret edin: {{password.reset.url}}
    
     Bu bir hataysa, bu e-postayı dikkate almayın, hiçbir şey olmayacaktır.

en: We're sorry, the profile you're looking for cannot be found.
tr_TR: Üzgünüz, aradığınız profil bulunamıyor.

en: Website
tr_TR: Web Sitesi

en: Website Field
tr_TR: Website Alanı

en: Website Loading Effect
tr_TR: Website Yüklenme Efekti

en: Website Styling Settings
tr_TR: Website Stil Ayarları

en: Website loading effect?
tr_TR: Website yüklenme efekti?

en: Website:
tr_TR: Web sitesi:

en: Weird
tr_TR: Tuhaf

en: What are you celebrating?
tr_TR: Neyi kutluyorsunuz?

en: What are you drinking?
tr_TR: Ne içiyorsunuz?

en: What are you eating?
tr_TR: Ne yiyorsunuz?

en: What are you listening to?
tr_TR: Ne dinliyorsunuz?

en: What are you looking for?
tr_TR: Ne arıyorsunuz?

en: What are you playing?
tr_TR: Ne oynuyorsunuz?

en: What are you reading?
tr_TR: Ne okuyorsunuz?

en: What are you supporting?
tr_TR: Neyi destekliyorsunuz?

en: What are you thinking about?
tr_TR: Ne düşünüyorsunuz?

en: What are you watching?
tr_TR: Ne izliyorsunuz?

en: What is your rating?
tr_TR: Puanınız kaç?

en: What's new in %s, %s?
tr_TR: Yenilikler neler %s, %s?

en: What's new, %s?
tr_TR: Yeni ne var, %s?

en: When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, change who can see it or it's been deleted.
tr_TR: Bu durum olduğunda; gönderi sahibinin bunu yalnızca küçük bir grup insanla paylaşması, kimin görebileceğini değiştirmesi veya silinmiş olmasıdır.

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
tr_TR: Bir konuyu böldüğünüzde, az önce seçtiğiniz yanıtla başlayarak onu ikiye bölersiniz. Bu yanıtı yeni bir başlık ile yeni bir konu olarak kullanmayı seçin veya bu yanıtları mevcut bir konuyla birleştirin.

en: Where are you going?
tr_TR: Nereye gidiyorsunuz?

en: Which members of this group are allowed to invite others?
tr_TR: Bu grubun hangi üyeleri, başkalarını davet edebilir?

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Who can see this field?
tr_TR: Bu alanı kimler görebilir?

en: Who can see users bookmarks?
tr_TR: Kullanıcıların yer işaretlerini kim görebilir?

en: Who can see users reviews?
tr_TR: Kullanıcıların incelemelerini kim görebilir?

en: Who should see this?
tr_TR: Bu alanı kimler görebilir?

en: Widget Content
tr_TR: Araç İçeriği

en: Widget Icon
tr_TR: Araç Simgesi

en: Widget Layout
tr_TR: Araç Yerleşimi

en: Widget Styling Settings
tr_TR: Araç Stil Ayarları

en: Widget Styling Widget
tr_TR: Araç Stil Aracı

en: Widget Title
tr_TR: Araç Başlığı

en: Widget Visibility Setting
tr_TR: Araç Görünürlük Ayarları

en: Widget Visibility Settings
tr_TR: Araç Görünürlük Ayarları

en: Widget photo border style
tr_TR: Araç foto kenarlık stili

en: Widget title background color
tr_TR: Araç başlık arka plan rengi

en: Widget title border
tr_TR: Araç başlık kenarlığı

en: Widget title color
tr_TR: Araç başlık rengi

en: Widgets Border Style
tr_TR: Araçların Kenarlık Stili

en: Widgets Settings
tr_TR: Araçların Ayarları

en: Widgets Title Settings
tr_TR: Araçların Başlık Ayarları

en: Widgets border style
tr_TR: Araçların kenarlık stili

en: Wordpress Menu Settings
tr_TR: WordPress Menü Ayarları

en: Works If you choosed feed type User Media or Group Media.
tr_TR: Besleme türünü Kullanıcı Medyası veya Grup Medyası seçtiyseniz çalışacaktır.

en: Works only with circle photos !
tr_TR: Yalnızca yuvarlak fotoğraflarıyla çalışır!

en: Write a Comment ...
tr_TR: Bir Yorum Yaz ...

en: Write a reply ...
tr_TR: Bir yanıt yaz ...

en: Write category name and hit "Enter" to add it.
tr_TR: Kategori adını yazın ve eklemek için "Enter" tuşuna basın.

en: Write tag name and hit "Enter" to add it.
tr_TR: Etiket adını yazın ve eklemek için "Enter" tuşuna basın.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, I'd like to create a new site
tr_TR: Evet, yeni bir site oluşturmak istiyorum

en: Yes, you deserve it
tr_TR: Evet, bunu hak ediyorsun.

en: You already reviewed this user.
tr_TR: Bu kullanıcıyı zaten incelediniz.

en: You are alone in this conversation.
tr_TR: Bu sohbette yalnızsınız.

en: You are not allowed to edit reviews.
tr_TR: İncelemeleri düzenlemenize izin verilmiyor.

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
tr_TR: Grubun bir üyesi olmak istiyorsun '%s'.

en: You are using the same page more than once.
tr_TR: Aynı sayfayı birden fazla kullanıyorsunuz.

en: You can change the order of filters or remove some. The allowed filters names are photos, videos, audios, files
tr_TR: Filtrelerin sırasını değiştirebilir veya bazılarını kaldırabilirsiniz. İzin verilen filtre adları fotoğraflar, videolar, sesler ve dosyalardır

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
tr_TR: Bu cevabı yeni bir başlık ile yeni bir konu haline getirebilir veya mevcut bir konu ile birleştirebilirsiniz.

en: You can request an export of your personal data, containing the following items if applicable:
tr_TR: Kişisel verilerinizin, uygunsa, aşağıdaki öğeleri içeren bir dışa aktarılmasını talep edebilirsiniz:

en: You can't upload more than %d files.
tr_TR: Daha fazla yükleyemezsiniz %d dosyalar.

en: You can't upload more than one file.
tr_TR: Birden fazla dosya yükleyemezsiniz.

en: You cannot create new topics.
tr_TR: Yeni konu oluşturamazsınız.

en: You cannot edit this reply.
tr_TR: Bu yanıtı düzenleyemezsiniz.

en: You cannot edit this topic.
tr_TR: Bu konuyu düzenleyemezsiniz.

en: You cannot reply to this topic.
tr_TR: Bu konuyu yanıtlayamazsınız.

en: You do have an email address, right?
tr_TR: Bir Eposta adresiniz var değil mi?

en: You do not have permission to install plugin updates
tr_TR: Eklenti güncellemelerini yüklemeye yetkiniz yok

en: You do not have the permissions to edit this reply!
tr_TR: Bu yanıtı düzenleme yetkiniz yok!

en: You do not have the permissions to edit this topic!
tr_TR: Bu konuyu düzenleme yetkiniz yok!

en: You have %1$d new post shares
tr_TR: %1$d yeni gönderi paylaşımınız var

en: You have %1$d new tags
tr_TR: Yeni etiketleriniz %1$d

en: You have no active subscriptions. Find your first subscription in the %sstore%s.
tr_TR: Etkin aboneliğiniz yok. İlk aboneliğinizi %smağaza%s içinde oluşturun.

en: You have no outstanding group invites.
tr_TR: Bekleyen grup davetiniz yok.

en: You have no pending friendship requests.
tr_TR: Beklemede olan arkadaşlık isteğin yok.

en: You have not set up this type of address yet.
tr_TR: Henüz bu tip bir adres ayarlamadınız.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
tr_TR: Aboneliklerin sonuna ulaştınız. Git %s ilk sayfa %s.

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
tr_TR: Hesabınızı başarıyla oluşturdunuz! Lütfen yeni oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak giriş yapın.

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
tr_TR: Hesabınızı başarıyla oluşturdunuz! Kullanmaya başlamak için e-posta adresinize gönderdiğimiz link ile etkinleştirmeniz gerekmektedir.

en: You have successfully registered. We have emailed your password to the email address you entered.
tr_TR: Başarıyla kaydoldunuz. Şifrenizi, girdiğiniz e-posta adresine e-posta ile gönderdik.

en: You have used an inappropriate word.
tr_TR: Uygunsuz bir kelime kullandınız.

en: You may download your personal data by clicking on the link below. For privacy and security, we will automatically delete the file on %s, so please download it before then.
tr_TR: Aşağıdaki linke tıklayarak kişisel verilerinizi indirebilirsiniz. Gizlilik ve güvenlik için, dosyayı %s tarihinde otomatik olarak sileceğiz, bu yüzden lütfen ondan önce indirin.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes :
tr_TR: Bu <abbr title="HyperText Markup Language"> HTML </abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz:

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
tr_TR: Bu <abbr title="HyperText Markup Language">HTML </abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz:

en: You must be friends in order to access this profile.
tr_TR: Bu profile erişebilmek için arkadaş olmalısın.

en: You must be logged in to checkout.
tr_TR: Ödeme yapmak için giriş yapmış olmalısınız.

en: You must be logged in to create new topics.
tr_TR: Yeni konular oluşturmak için giriş yapmanız gerekir.

en: You must be logged in to reply to this topic.
tr_TR: Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

en: You need to enter a password to login.
tr_TR: Giriş yapmak için bir şifre girmeniz gerekir.

en: You need to enter your email address to continue.
tr_TR: Devam etmek için e-posta adresinizi girmeniz gerekir.

en: You previously requested an export of your personal data on %s.
tr_TR: Daha önce kişisel verilerinizin %s dışa aktarılmasını istediniz.

en: You will receive a link to download your export via email once we are able to fulfill your request.
tr_TR: İsteğinizi yerine getirebildiğimizde, dışa aktarımınızı e-posta yoluyla indirmek için bir link alacaksınız.

en: You'll use it in the profile structure
tr_TR: Profil yapısında kullanacaksın

en: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
tr_TR: Hesabınız aktif değil. Aktivasyon bağlantısı için e-postanızı kontrol edin.

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
tr_TR: Hesabınız sınırsız HTML içeriği yayınlama olanağına sahiptir.

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
tr_TR: Hesabınız başarıyla etkinleştirildi! Şimdi yapabilirsin <a href="%s">oturum aç</a>kaydolurken verdiğiniz kullanıcı adı ve şifreyle.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
tr_TR: Hesabınız başarıyla etkinleştirildi! Hesap bilgileriniz size ayrı bir e-posta ile gönderildi.

en: Your browser does not support the audio element.
tr_TR: Tarayıcınız ses öğesini desteklemiyor.

en: Your browser does not support the video tag.
tr_TR: Tarayıcınız video etiketini desteklemiyor.

en: Your current account status:
tr_TR: Mevcut hesap durumunuz:

en: Your license is not active for this URL.
tr_TR: Lisansınız bu URL için aktif değil.

en: Your license key expired on %s.
tr_TR: Lisans anahtarınızın süresi tarihinde doldu %s.

en: Your license key has been disabled.
tr_TR: Lisans anahtarınız devre dışı bırakıldı.

en: Your license key has reached its activation limit.
tr_TR: Lisans anahtarınız aktivasyon limitine ulaştı.

en: Your license key is valid forever.
tr_TR: Lisans anahtarınız sonsuza kadar geçerlidir.

en: Your license key will expire on %s.
tr_TR: Lisans anahtarınız tarihinde sona erecek %s.

en: Your order
tr_TR: Siparişiniz

en: Your password has been changed. You can sign into your account now.
tr_TR: Parolanız değiştirildi, Hesabınıza giriş yapabilirsiniz..

en: Your previous request for an export of personal data has expired.
tr_TR: Kişisel verilerin dışa aktarılması için önceki isteğinizin süresi doldu.

en: Your request for an export of personal data has been completed.
tr_TR: Kişisel verilerin dışa aktarılması isteğiniz tamamlandı.

en: Your review has been successfully submitted.
tr_TR: Yorumunuz başarıyla gönderildi.

en: Youzify - Community Hashtags
tr_TR: Youzify - Topluluk Hashtag'leri

en: Youzify - Extensions
tr_TR: Youzify - Eklentiler

en: Youzify - Friend Suggestions
tr_TR: Youzify - Arkadaş Önerileri

en: Youzify - General Settings
tr_TR: Youzify - Genel Ayarlar

en: Youzify - Group Administrators
tr_TR: Youzify - Grup Yöneticileri

en: Youzify - Group Description
tr_TR: Youzify - Grup Açıklaması

en: Youzify - Group Moderators
tr_TR: Youzify - Grup Moderatörleri

en: Youzify - Group RSS
tr_TR: Youzify - Grup RSS

en: Youzify - Group Suggestions
tr_TR: Youzify - Grup Önerileri

en: Youzify - Hashtags
tr_TR: Youzify - Hashtag'leri

en: Youzify - Login
tr_TR: Youzify - Giriş

en: Youzify - Media
tr_TR: Youzify - Medya

en: Youzify - Members Activity RSS
tr_TR: Youzify - Üye Aktivitesi RSS

en: Youzify - Membership Settings
tr_TR: Youzify - Üyelik Ayarları

en: Youzify - My Account
tr_TR: Youzify - Hesabım

en: Youzify - Notifications
tr_TR: Youzify - Bildirimler

en: Youzify - Post Author
tr_TR: Youzify - Gönderi Yazarı

en: Youzify - Profile Settings
tr_TR: Youzify - Profil Ayarları

en: Youzify - Register
tr_TR: Youzify - Kayıt Ol

en: Youzify - Reset Password
tr_TR: Youzify - Şifreyi Sıfırla

en: Youzify - Smart Author
tr_TR: Youzify - Akıllı Yazar

en: Youzify - Static Author
tr_TR: Youzify - Sabit Yazar

en: Youzify - User MyCRED Balance
tr_TR: Youzify - Kullanıcı MyCRED Bakiyesi

en: Youzify - Verified Users
tr_TR: Youzify - Doğrulanmış Kullanıcılar

en: Youzify - Widgets Settings
tr_TR: Youzify - Araçlar Ayarları

en: Youzify group description widget
tr_TR: Youzify grup açıklama aracı

en: Youzify login widget
tr_TR: Youzify giriş aracı

en: Youzify register widget
tr_TR: Youzify kayıt aracı

en: Youzify requires BuddyPress to be installed and active. You can download %s here.
tr_TR: Youzify BuddyPress yüklü ve aktif gerektirir. %s buradan indirebilirsiniz.

en: Youzify reset password widget
tr_TR: Youzify şifre sıfırlama aracı

en: Zoom icon hover background color
tr_TR: Yakınlaştırma simgesi üzerine gelince arka plan rengi

en: Zoom icon hover color
tr_TR: Yakınlaştırma simgesi üzerine gelince rengi

en: [{{{site.name}}}] Reset Your Account Password
tr_TR: [{{{site.name}}}] Hesap Parolanızı Sıfırlayın

en: ad
tr_TR: reklam

en: added a new Product
tr_TR: yeni bir Ürün ekle

[ctx: admin subscription table header]
en: Last Order Date
tr_TR: Son Sipariş Tarihi

[ctx: admin subscription table header]
en: Next Payment Date
tr_TR: Gelecek Ödeme Tarihi

[ctx: admin subscription table header]
en: Trial End Date
tr_TR: Deneme Bitiş Tarihi

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: banned
tr_TR: yasaklı

en: button text color
tr_TR: düğme metni rengi

en: celebrating
tr_TR: kutlama

en: drinking
tr_TR: içme

en: eating
tr_TR: yemek yeme

en: feeling
tr_TR: hisler

en: form Subtitle
tr_TR: form Alt başlığı

en: gradient background color
tr_TR: gradyan arka plan rengi

en: in reply to:
tr_TR: yanıt olarak:

en: in: <a href="%1$s">%2$s</a>
tr_TR: içinde: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: info
tr_TR: bilgi

en: keep the user id empty to show the logged-in user balance.
tr_TR: oturum açmış kullanıcı bakiyesini göstermek için kullanıcı kimliğini boş tutun.

en: last updated by %1$s %2$s
tr_TR: son güncelleme tarihi: %1$s %2$s

en: last updated by %1$s %2$s.
tr_TR: son güncelleme tarihi: %1$s %2$s.

en: liked this
tr_TR: bunu beğendim

en: listening
tr_TR: dinleme

en: looking for
tr_TR: aramak

en: of
tr_TR: nın

en: or
tr_TR: veya

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
tr_TR: Ödeme

en: playing
tr_TR: oynama

en: purchased a new Product
tr_TR: yeni bir Ürün satın aldı

en: reading
tr_TR: okuma

en: required
tr_TR: gerekli

en: select header loading effect
tr_TR: başlık yükleme efekti seç

en: show header social networks
tr_TR: başlık sosyal ağlarını göster

en: supporting
tr_TR: destek

[ctx: table heading]
en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

[ctx: table heading]
en: Next Payment
tr_TR: Sonraki Ödeme

[ctx: table heading]
en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

[ctx: table heading]
en: Total
tr_TR: Toplam

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
tr_TR: Ürün

en: thinking
tr_TR: düşünmek

en: travelling
tr_TR: gezmek

[ctx: view a subscription]
en: View
tr_TR: Görüntülenme

en: watching
tr_TR: izleme

en: with
tr_TR: ile

en: with %1s and %2s
tr_TR: ile %1s ve %2s

en: with %1s and <a href="#" class="youzify-show-tagged-users">%2s others</a>
tr_TR: ile %1s ve <a href="#" class="youzify-show-tagged-users">%2s diğerleri</a>

en: with %s
tr_TR: ile %s
